فراخوانی فراخوانی ...

اخلاق عملی

575 بازدید

مولف : محمدرضا مهدوی کنی

تحقیق و تنظیم کتاب : محمد سلمانی کیاسری

تلخیص : محمد سلمانی کیاسری

ناشر کتاب : کتاب جمکران

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : محمدرضا مهدوی کنی

تحقیق و تنظیم کتاب : محمد سلمانی کیاسری

تلخیص : محمد سلمانی کیاسری

ناشر کتاب : کتاب جمکران

وزن(گرم) : 350

شابک : 978-964-973-033-2

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1396

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 8

تعداد صفحات : 255

تاریخ ثبت : سه‌شنبه 1 مرداد 1392

تاریخ ویرایش : پنج‌شنبه 3 خرداد 1397

کد : 13740

150,000 ریال 135,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
این کتاب خلاصه ایست از کتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی که چاپ شده است.
مؤلف در مقدمة کتاب اصلی با اشاره به تاریخ علم اخلاق در اسلام به دیدگاههای گوناگون در این باره اشاره نموده و با تقسیم‎بندی اخلاق به اخلاق نظری، اخلاق تطبیقی و اخلاق عملی، به بحث پیرامون اخلاق عملی پرداخته است. ایشان اخلاق عملی را مشتمل بر آداب و دستورهای خاصی که در مسیر تزکیه و تهذیب، التزام به آنها ضرورت دارد و از طریق عمل، ما را به هدف نزدیکی سازد دانسته اند.

ناگفته نماند، مؤلف در مقدمة کتاب ضمن اینکه، اخلاق عملی را ثمرة نیت مؤمن که اصل و سرچشمة فضیلتهای اخلاقی اوست می‎دانند، به بیست و یک نقطة آغاز در اخلاق عملی نیز که سرفصلهای مختلف این اثر راتشکیل می دهند، اشاره کرده اند. البته ایشان یادآور شده اند که تحدید و مرزبندی در امور معنوی و جریانات مستمر کیفیات باطنی و اخلاقی بسیار دشوار است و طبقه بندی مورد نظر که از معرفت فوق که از معرفت نفس آغاز شده و به زهد و قناعت ختم می‎شود نسبت به افراد وا شخاص و شرایط، شدت و ضعف پیدا می کند و نمی‎توان نسخه‎أی و احد برای همة سالکان الی الله تجویز نمود؛ چرا که اصول کلی حاکم براخلاق و مصادیق واجب و مستحب و حرام ومکروه و مباح برای همه یکسان نیست.

معظّم له، در ذیل هر یک از عناوین مورد بحث با ذکر آیات و روایاتی به شرح و بسط موضوع پرداخته و با توضیح و تبیین هر یک سعی در روشن‎ کردن موضوع نموده‎اند. به دلیل این که این کتاب برگرفته از مجموعه سخنرانیهای حضرت ‎آیت‎الله مهدوی کنی می‎باشد، شیوة طرح مباحث آن بسیار مناسب و قابل توجه ‎بوده و از روانی و سلاست خاصی برخوردار است؛ و از آنجا که برای جمع حاضر بیان شده است، برخلاف برخی آثار تألیفی دچار برخی تکلفات و پیچیدگیها نشده است؛ تا آنجا که گویی خواننده، همواره خود را در محضر استاد، حاضر یافته و زیبایی کلام او را حس می‎کند. از این جهت، به کتابهای استاد شهید مرتضی مطهری شباهت دارد که مطالب دشوار علمی را بیانی ساده و دلپذیر بیان کرده است.

با این اوصاف مطالعة کتاب حاضر و آشنایی با نقطه‎های آغازین می‎تواند شروع خوبی برای حرکت در صراط مستقیم اخلاق و تعالی انسانی و اسلامی و رسیدن به قله‎های عالیترین خصلتهای انسانی باشد؛ انسانی که می‎تواند به یاری خدا و مجاهدت و ریاضت به مرتبة «نفس مطمئنّه» نائل آید و در مقام قرب الوهی جای گیرد.
شخصیت های مرتبط
اخبار مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر