بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. انقلاب و حکومت (8)
 4. انقلاب و حکومت - سایر (20-8)
 5. نیمه پنهان: حزب خلق مسلمان ایران از ظهور تا سقوط (دوره دو جلدی)
 • نیمه پنهان: حزب خلق مسلمان ایران از ظهور تا سقوط (دوره دو جلدی)

نیمه پنهان: حزب خلق مسلمان ایران از ظهور تا سقوط (دوره دو جلدی)

جریان شناسی احزاب سیاسی ایران (2) جلد های 35 و 36

ناشر : کیهان

نویسنده : اصغر حیدری

تعداد صفحات : 560

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 1425810003022

در جلد 35 در فصل اول این اثر، دربرگیرنده مباحثی مانند زندگی نامه بنیان گذار "حزب خلق مسلمان"، ایجاد ارتباط این حزب با دربار پهلوی در سال 1324، رویارویی آشکار آنان با امام خمینی(ره) از سال 1342 به بعد و مذاکرات مکرر روسای حزب با مسوولان ساواک و ارایه راهکارهایی برای حفظ و تثبیت قانون اساسی و رژیم شاه خائن و ایجاد انحراف در مسیر مبارزات مردمی است.

"تاسیس حزب خلق مسلمان"، عنوان دومین فصل این کتاب پژوهشی است. تشریح اهداف و آرمان های حزب و عملکرد اعضای آن و نفوذ عوامل حزب رستاخیز در حزب، در این بخش از کتاب جای گرفته اند.

در قسمتی از این بخش آمده است: "حزب خلق مسلمان" در مسایل مختلف جامعه ایران ـ که به خاطر شرایط ملتهب اوایل پیروزی انقلاب وضع خاص و ویژه ای داشت ـ با اظهارنظرها و موضع گیری های خود، تشنج در جامعه به خصوص در منطقه آذربایجان را افزایش داد تا به قله های قدرت ـ حداقل در آذربایجان ـ دست پیدا کند. یکی از ابزارهای اصلی چنین اقداماتی، عملکرد نشریه هفتگی "خلق مسلمان" بود. مروری بر 24 شماره از این نشریه (از فروردین 1358 تا آذر 1358) شاهد این مدعاست که به عنوان یکی از منابع اصلی پژوهش حاضر مورد استفاده قرار گرفته است."

فصل پایانی کتاب "حزب خلق مسلمان"، به تشریح روابط حزب با آمریکایی ها به روایت اسناد لانه جاسوسی آمریکا، حضور جاسوسان آمریکایی در این حزب و حمایت آنان از مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

همچنین 67 قطعه سند صادر شده توسط ساواک، سازمان اوقاف و وزارت امور خارجه حکومت پهلوی درباره روسای حزب خلق مسلمان، به همراه صفحاتی از نشریه "خلق مسلمان" به عنوان ضمیمه در پایان این کتاب منتشر شده اند.

در جلد 36 مانند جلد نخست آن در 3 فصل تحریر و تدوین گشته است. در فصل اول جلد دوم، «عملکرد حزب خلق مسلمان»، پس از انقلاب اسلامی و از رهگذر حضور عناصر آن در پست های کلیدی دولت موقت (مانند استانداری و...) می پردازد و غائله آفرینی های آن مانند «اشغال رادیو و تلویزیون تبریز» را تصویر می کند. همچنین نویسنده پژوهش دقیقی در باب منابع مالی حزب انجام داده است. در فصل دوم کتاب به «انحلال حزب خلق مسلمان» پرداخته شده است و خصوصا نقش امام خمینی(ره) با مشارکت مردم غیور آذربایجان در سقوط این حزب وابسته به بیگانگان و سفارت آمریکا پرداخته است.

فصل سوم و پایانی کتاب نیز به ماجرای شگفت انگیز «کودتای نوژه» تا درگذشت «کاظم شریعتمداری» اختصاص دارد.

یکی از مهمترین بخش های این کتاب (مانند جلد نخست آن) «اسناد و تصاویر» آن است و بیش از 50 صفحه اسناد تاریخی، کلیشه مطبوعات و عکس های کم یاب با زیرنویس های توضیحی برای مخاطبان منتشر شده است.

مخاطبانی که در جست وجوی مدلی برای تبیین رویدادهای تاریخی از زاویه نگاه حضرت امام خمینی(ره) و مبتنی بر الگوی تاریخ نگاری انقلاب اسلامی هستند، مجموعه 2 جلدی «حزب خلق مسلمان» (مجلدات 35 و 36 نیمه پنهان) از تولیدات «دفتر پژوهش های موسسه کیهان» تجربه ای نوین در این باب است که می تواند زوایای تازه ای را پیش روی خوانندگان و محققان بگشاید.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شمارگان
  3300
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  560
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  674
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  یکشنبه 7 مهر 1392
 • شناسه
  14258
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط