بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. مواجهه با غرب و مدرنیته (11)
  4. اسلام و تنگناهای انسان متجدد
  • اسلام و تنگناهای انسان متجدد

اسلام و تنگناهای انسان متجدد

ناشر : دفتر پژوهش و نشر سهروردی

نویسنده : سید حسین نصر

مترجم : انشاءالله رحمتی

سال نشر : 1385

تعداد صفحات : 408

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 144710003022
24,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

زمانی که پیشرفت غربزدگی، دژ اسلام را مورد تهدید قرار میدهد و از طرفی، کشش باطنی اسلام و تمدّنِ آن، هر چه بیشتر، مردم را به سوی خود جذب میکند، اثبات و عرضه مجدّد اصول وحی اسلامی و تعالیم اسلام ـ که از روحیِ قرآنی نشئت میگیرد ـ در قالبی نوین، ضرورتی انکار ناپذیر است.

دکتر سیدحسین نصر ـ که از نامدارترین اندیشمندانِ اسلامیِ دوران ماست ـ در این کتاب، سعی کرده است تا مسائل اصلی فراروی انسان متجّدد را، هم در شرق و هم در غرب، مطرح کند و زمینه ها و ابزارهای تحقیق درباره میراث معنوی و فکری اسلام در دنیای امروز را مورد بحث قرار دهد و سرانجام، راهکارهایی برای استفاده از تعالیم سنّت الهی عرضه کند.

این اثر، از زمان چاپ نخست آن (حدود یک ربعِ قرن پیش) تاکنون، در جهانِ اسلام، به گرمی مورد استقبال واقع شده و چندین منبع و ترجمه محلّی از آن در پاکستان، مالزی، ترکیه، اندونزی و آلبانی صورت گرفته است.

ترجمه فارسی کتاب، شامل پنج بخش و سیزده فصل است که موضوع بخش اول: اوضاع و احوال انسان امروزی، بخش دوم: روش تطبیقی و مطالعه میراث تعقّلی اسلام در جهان غرب، بخش سوم: سنّت اسلامی و معضلات امروز انسان متجدّد، بخش چهارم: مسلمان معاصر در میانه اسلام و دنیای متجدّد و در نهایت، بخش پنجم: پسگفتار است.

در فصول این کتاب، از چالش های ایجاد شده توسّط غرب برای جهان اسلام، سخن رفته است. هر چند بسیاری از آثار دکتر نصر به این موضوع پرداخته است، ولی موضوعات و مباحث مطرح شده در این کتاب، در دیگر آثار او به این شکل، یافت نمیشود.

در فصل دوم از بخش اول که «تنگناهای مسلمانِ امروز» نام دارد، به موضوع «آزادی» اشاره شده است. مؤلف، عقیده دارد: در میان تقابل های ظاهری موجود در میان اسلام و تجدّد و تنگناهای ایجاد شده برای مسلمان امروزیِ واقف به دنیای پیرامون خویش، میتوان از مفهوم «آزادی» نام برد. طبق دیدگاه اسلام سنّتی، آزادیِ مطلق، از آنِ خداست و انسان به همان اندازه از آزادی بهره مند میشود که کمال معنوی حاصل کند. هیچ یک از محدودیت هایی که شریعت برای زندگی او و احکام سنّتی برای عملش تعریف و تعیین کرده اند، محدودیّتی برای آزادی او (آزادی سیاسی ـ اجتماعی اش) محسوب نمیشوند؛ بلکه حکم امدادهای ضروری را دارند که دستیابی به آزادی واقعی، تنها به مدد آنها امکانپذیر میشود؛ امّا این دیدگاه، با آزادیِ مطرح شده در غربِ بعد از رُنسانس، به حدّی متفاوت و بیگانه است که تقریباً در هیچ متن سنّتی اسلامی، آزادی فردی مصطلح غربی (آزادی سیاسی ـ اجتماعی) شهروندان را نمی یابیم.

این اختلاف، و ضبط و خطاهای پدید آمده از آن، تنگناهای جدّی ای برای مسلمان معاصر است. مؤلف در این کتاب، با برشمردن برخی از یان قبیل تنگناها در صدد ارائه راه کارهایی برآمده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط