بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. جامعه (15)
  4. علوم سیاسی (1-15)
  5. نگاهی دوباره؛ بازخوانی اندیشه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شهید آیت الله دکتر بهشتی: مجموعه مقالات
  • نگاهی دوباره؛ بازخوانی اندیشه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شهید آیت الله دکتر بهشتی: مجموعه مقالات

نگاهی دوباره؛ بازخوانی اندیشه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شهید آیت الله دکتر بهشتی: مجموعه مقالات

ناشر : دانشگاه مفید

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 559

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 1576310003022
هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

کتاب «نگاهی دوباره، بازخوانی اندیشه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شهید بهشتی» در سه بخش اصلی که به مقالات می پردازد و بخش آخر که میزگرد نام دارد، تدوین شده است.

در بخش نخست این کتاب، گزارش افتتاحیه همایش علمی «بازخوانی اندیشه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی»، شهید بهشتی: نگاهی دوباره به قلم مجید رضایی دوانی، پیام آیت الله موسوی اردبیلی به همایش «نگاهی دوباره»، مکتب اجتهادی قم و ویژگی های آن به قلم سیدمصطفی محقق داماد و اندیشه و بیان شهید بهشتی در نگاهی دیگر به قلم عبدالمجید معادی خواه آمده است.

بخش دوم این کتاب که به مقالات اجتماعی و سیاسی اختصاص دارد، مقالاتی با عناوین شهید بهشتی و عقلانیت و الهیات رهایی بخش به قلم مجتبی امیری، شهید بهشتی و لیبرالیسم به قلم سید علیرضا حسینی بهشتی، قلمرو اجبار در حکومت اسلامی به قلم محمد سروش، رهبری و حکومت در اندیشه شهید بهشتی و «نظریه امت و امامت» به قلم داد فتاحی به چشم می خورد.

وجوه نهادگرایانه اندیشه و عمل شهید بهشتی به قلم شریف لک زایی، امنیت از دیدگاه شهید بهشتی به قلم نجف لک زایی، قبای امامت بر قامت «امام» یا «امت»؛ تحلیلی بر نظریه «امت و امامت» در اندیشه سیاسی شهید بهشتی به قلم میثم محمدی، تعریف انسان در آینه اندیشه شهید بهشتی به قلم محمد حسن مخبر، عقل و نقل و دلالت های معرفتی اندیشه سیاسی شهید بهشتی به قلم عباس منوچهری از دیگر مقالاتی است که در این بخش نگاشته شده است.

از دیگر مقالاتی که در این بخش آمده است می توان به آزادی بیان و حدود آن؛ بحثی درباره کتب ضلال با نگاه به اندیشه های شهید بهشتی به قلم سیدابوالفضل موسویان، آزادی در اندیشه سیاسی شهید بهشتی به قلم منصور میراحمدی، علل و عوامل انحراف حکومت از دیدگاه شهید بهشتی به قلم سیدجواد ورعی و جلوه های مشارکت سیاسی زنان در قانون اساسی با تاکید بر اندیشه های شهید بهشتی به قلم سید محمد علی هاشمی اشاره کرد.

مقالات اقتصادی، بخش سوم این کتاب است که بررسی و تحلیل ماهیت پول و رابطه آن با ربا از دیدگاه شهید بهشتی در مقایسه با نظر غزالی، طالقانی و مطهری به قلم مجتبی باقری تودشکی، نسبت آرای آیت الله شهید بهشتی یا نظریه عدالت به قلم حسین راغفر، دیدگاه شهید بهشتی در مورد کار و فعالیت مولد به قلم عباس شاکری از جمله مقالاتی است که در این بخش آمده است.

مؤلفه های اصلی نظام اقتصادی اسلامی از دیدگاه شهید بهشتی به قلم محمدنقی نظرپور و بهجت صیدیلو، بررسی و تحلیل دیدگاه شهید بهشتی در مورد پول و ربا به قلم محمدرضا یوسفی عناوین دیگر مقالات است که در این بخش گنجانده شده است.

بخش آخر این کتاب به میزگرد اختصاص دارد و خطوط کلی روش شناسی شهید بهشتی به قلم فرشاد مؤمنی به همراه نمایه در آن به چشم می خورد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی