بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. مباحث نظری دین، کلام و کلام جدید (5)
 4. مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد سیزدهم: مقالات فلسفی، مساله شناخت، نقدی بر مارکسیسم
 • مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد سیزدهم: مقالات فلسفی، مساله شناخت، نقدی بر مارکسیسم

مجموعه آثار استاد شهید مطهری - جلد سیزدهم: مقالات فلسفی، مساله شناخت، نقدی بر مارکسیسم

جلد نهم از بخش فلسفه

ناشر : صدرا

نویسنده : مرتضی مطهری

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 937

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 1787310003022
به من اطلاع بده

معرفی کتاب

کتاب حاضر جلد سیزدهم- و جلد نهم و آخرین جلد از بخش فلسفه- «مجموعه آثار» استاد شهید آیة اللّه مطهری است که شامل سه بخش است: «مقالات فلسفی»، «مسأله شناخت» و «نقدی بر مارکسیسم».
نظر به اینکه این موضوعات، متفرق بودند و هر یک به تنهایی نیز یک مجلد از مجموعه آثار را تشکیل نمیدادند، لذا به صورت آخرین مجلد از بخش فلسفه «مجموعه آثار» منتشر میشوند.
در بخش اول، غیر از مقالات «اصالت روح»، «قرآن و مسأله حیات»، «توحید و تکامل» و «پرسشهای فلسفی ابو ریحان از بو علی» بقیه مقالات پس از شهادت استاد منتشر شده و از مقالات اخیر مقاله «اصل تضاد در فلسفه اسلامی» ترکیبی است از چند سخنرانی و یک مقاله استاد در این زمینه که البته به رؤیت ایشان رسیده بود و اصلاحات و اضافاتی بر آن معمول داشته بودند و پس از شهادت استاد، با یک بازبینی که توسط برخی شاگردان ایشان انجام شد به چاپ رسید؛ و سایر مقالات نوشتههایی نسبتا مدوّن از استاد بوده که پس از شهادت ایشان از میان یادداشتهایشان انتخاب و چاپ شده است. البته همه مقالات این بخش، فلسفی محض نیست، برخی از آنها جنبههای دیگر نیز دارد.
بخش دوم، مجموعه ده سخنرانی استاد شهید درباره «مسأله شناخت» است که
در محرم 1398 برابر با آذر 1356 در «کانون توحید» تهران و در جمعی که اغلب دانشجو بودهاند ایراد شده و پس از شهادت استاد تنظیم و منتشر شده است. این سخنرانیها در زمانی نزدیک به آغاز نهضت اسلامی و در حالی ایراد شده که استاد مطهری ممنوع المنبر بودهاند، و سرانجام نیز توسط پلیس شاه تعطیل و موجب بازداشت ایشان گردید؛ و البته انتخاب موضوع «شناخت» توسط استاد بیجهت نبوده است؛ در آن زمان تبلیغات مارکسیستی باعث شده بود که عدهای از جوانان مسلمان گرایشات مارکسیستی پیدا کنند و برخی یک مکتب التقاطی پدید آورده بودند که هم از اسلام داشت و هم از مارکسیسم؛ باطن و هسته آن مارکسیسم بود و ظاهر و پوسته آن اسلام؛ و مسأله شناخت از اولین مسائلی بود که به آن میپرداختند و احیاناً درباره آن کتاب منتشر میکردند. از قضا این سخنرانیهای استاد شهید تأثیر زیادی بر آن جوّ مسموم داشت و نوارهای آن دست به دست میگشت و تا حد زیادی تبلیغات مذکور را خنثی نمود.
بخش سوم (نقدی بر مارکسیسم) فراهم آمده از حدود چهل و پنج جلسه بحث درباره فلسفه مارکسیسم است که در سالهای 1355 و 1356 هجری شمسی در شهر مقدس قم و در یک جمع خصوصی از طلاب ایراد شده است. این بحثها شامل دو قسمت است: قسمت اول، سیری است در فلسفه مارکسیسم که بر اساس کتاب مارکس و مارکسیسم (نوشته آندره پییتر، ترجمه شجاع الدین ضیائیان، از انتشارات دانشگاه تهران) انجام شده است. در این قسمت نقد و بررسی فلسفه مارکسیسم مورد نظر نبوده بلکه تنها آشنا شدن با دیدگاههای فلسفه مارکسیسم مورد توجه بوده است؛ با این حال گاهی نیز به نقد و بررسی اجمالی نظریات مارکسیسم پرداخته شده است. در این قسمت، سیر بحث مطابق فصل بندی کتاب مارکس و مارکسیسم پیش رفته است و البته همه بخشهای فصول کتاب مذکور مورد بررسی قرار نگرفته، بلکه بخشهایی انتخاب شده است. این قسمت تا صفحه 670 را شامل میشود. قسمت دوم مشتمل بر نقد و بررسی مسائل گوناگون مارکسیسم و بیان اختلاف نظرهای اسلام و مارکسیسم درباره این مسائل است.
بخش «نقدی بر مارکسیسم» تنظیم شده تقریرات یکی از حاضرین در آن جلسات میباشد، لذا در برخی موارد ممکن است عین کلام استاد نباشد و احیاناً در موارد نادر نارسا باشد، که این کمبود ناشی از فقدان نوارهای این درسهاست. با این حال کتاب نقدی بر مارکسیسم دارای نکات بدیع فراوان و حاکی از دقت نظر و نکتهسنجی استاد شهید در مسائل فلسفی است و میتوان آن را نوعی فلسفه تطبیقی دانست و شاید کیفیت نامناسب چاپهای قبلی این کتاب، مانع از ظهور این خصوصیت بوده است.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-5600-65-3
 • سال نشر
  1389
 • چاپ جاری
  11
 • تاریخ اولین چاپ
  1368
 • شمارگان
  3000
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  937
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  1550
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 25 مرداد 1393
 • شناسه
  17873
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط