loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

پژوهشی فقهی در خبر و خبرگزاری

5 (1)

ناشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده جواد فخارطوسی

سال نشر : 1385

تعداد صفحات : 352

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 18553 10003022
55,000 49,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب، با مقدّمه ای از حجت ­الاسلام مبلّغی (مدیر پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) آغاز می­ شود. این مقدّمه، پس از بیان اهمّیّت بررسی فقه خبر، به تشریح سرفصل­ های این حوزه در دو محور می­ پ ردازد.

امّا کتاب؛ کار خود را با مقدّمه ­ای در باب پاسخگویی فقه به نیازهای جدید آغاز می ­کند. سپس به اهمّیّت بحث خبر می­ پردازد. کتاب، از سه فصل عمده تشکیل شده است: «کلّیات»، فصلی در «احکام فقهی مربوط به مبدأخبر»، و فصلی در «احکام فقهی مربوط به خبرومقصدآن».

در فصــل کلّیــات، ابتدا ماهیــت خبــر و نهــاد خبــرگـزاری مورد بحث قرار می ­گیرد، سپس به سیاســت ­های کلّـی مورد نظر شــارع در خبررسانی پرداخته می­ شود. «آزادی اطّلاع ­رسانی»، «عدالت در گردش اطّلاعات»، «تجویز سانسور بر مبنای مصلحت»و «فعّال بودن سیستم اطّلاع­ رسانی» مواردی هستند که به عنوان سیاست­ های اصلی شــارع مقــدس در این بخش، معرّفی می ­شوند.

فصــل اوّل کتاب، به احکام فقهــی مربــوط به «مبــدأ خبــر» اختصاص یافته است. در اینجا، پس از روشن شدن جایگاه مخبر در چرخه اطّلاع­ رسانی، حقوق او مورد بررسی قرار می ­گیرد. «امنیت جانی»، «مصونیت قضایی» و «برخورداری از حقوق پدیدآورندگان آثار فکری» حقوقی هستند که در اینجا مطرح می­ شوند. سپس به تکالیف خبرنگار پرداخته می­شود. «خودداری از نشر اسرار»، «خودداری از اشاعه فحشاء»، «خودداری از تجسّس» و «خودداری از نشر اکاذیب» در این بخش طرح می­ گردند.

امّا فصــل دوم کتاب، به احکام فقهی مربوط به خودِ خبر و نیز مقصد آن اختصاص می­ یابد. در اینجا ظرفیت­ های خبر (اعم از ظرفیت­ های اصیل و ابزاری آن) مورد توجّه قرار می­ گیرند و سپس پیامدهای خبر بررسی می­ شود. در پایان نیز توصیه­ هایی به متصدّیان نهاد اطّلاع­ رسانی در باب «اطّلاع ­رسانی از حوادث طبیعی»، در «بهره­ گیری از ابزار اطّلاع ­رسانی»، و نیز در مورد «سیاست ­های مورد نظر شریعت در فعّالیت­ های خبرگزاری­ ها» ارائه می ­شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما