loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

استالین

ناشر ماهی

نویسنده ادوارد راژینسکی

مترجم آبتین گلکار

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 726

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

پدرش می خواست از «سوسو» همانند خود کارگری در کفش سازی بسازد، چندی هم او را با خود به کارخانه برد؛ اما مادرِ «سوسو» زنی مذهبی بود که آرزو داشت پسرش جامه ی کشیشی به تن کند. پس دست پسر را گرفت و به مدرسه ای شبانه روزی مذهبی فرستاد. اما سرانجام «سوسو» نه این شد و نه آن.

او دو بار ایمانش را به خدای خود از دست داد. نخست در نوجوانی و هنگام تحصیل در مدرسه مذهبی. قرار بود به جرگه مردان خدا در آید، اما آثار سوسیالیست های روس بیش از کتب اهل دین برایش جذاب بود، پس مسیح را واگذاشت و لنین را برگزید؛ لباس سیاه مردان خدا را از تن بدر کرد و به جریان سرخ انقلابیون سوسیالیست پیوست. خدای تازه اش همانند خدایان اساطیری یونان باستان شمایلی انسان واره داشت، انسانی بود که دیگران به مرتبه خدایی اش رسانده بودند. سخنان زیبایش بهشتی سرشار از برابری و عدالت را وعده می داد که نه در آسمان، بلکه زمین برپا می داشتند. «سوسو» حالا «کُبا» نامیده می شد.

چنان ایمانی به خدای تازه (لنین) داشت که برای تحقق وعده های او از هیچ کاری فروگذاری نکرد. حتی زمانی که همسر و فرزند چندماهه اش برای رهایی از بیماری به پول اندک نیاز داشتند، تمام آنچه از طریق راهزنی و یا (به لفظ خود) از مصادره اموال ثروتمندان به دست آورده بود، نزد لنین فرستاد. قربانی کردن همسر جوان و دختر چند ماهه اش در پیشگاه خداوند، نه تنها خللی در ایمانش به وجود نیاورد که او را استوارتر ساخت.

می گویند بزرگ ترین تراژدی آدم وقتی است که پی به پوشالی بودن اعتقادات خود می برد. سی وهفت ساله بود که برای دومین بار ایمان خود را به خدایش (لنین) از دست داد. وقتی دریافت او را که صادقانه تن به تبعید، زندان، راهزنی، مرگ نزدیکان، زندگی فقیرانه، جاسوسی دوجانبه و... داده بود، همانند یک عضو کم ارزش و پیش پاافتاده، به سادگی قربانی منافعی زودگذر در حزب کرده اند، چندی متفکرانه در خود فرورفت. سرانجام میدان را خالی نکرد، سختی سالها مبارزه و دربه دری و نیرنگ های رفقای حزبی اش به او آموخته بود، چگونه از این شکست، فرصتی برای موفقیت بسازد. انتظارش چندان طولانی نشد، چندی بعد شعله های انقلاب روسیه برافروخته شد. دوباره وارد میدان شده، این بار اما نه از سر صدق و اعتقاد بلکه تمام و کمال فرصت طلبانه. «کُبا» آن انقلابی معتقد دوآتشه در درون او مرده بود و «استالین» زاده شده بود.

با پیروزی انقلاب اکتبر و تثبیت قدرت حزب حاکم رفته رفته موقعیت خود را بهبود بخشید، قدم به قدم پیش رفت و پس از مرگ مشکوک لنین، قدرت را در اختیار گرفت و سرانجام به جایی رسید که حتی خوش بین ترین رفقایش نیز باور نداشتند. او همه را غافلگیر کرده بود. باوجودآنکه لنین در نامه ای آشکارا نوشته بود که نباید تا سطوح رهبری حزب بالا بیاید و درحالی که همه تروتسکی را وارث لنین می پنداشتند، این استالین بود که بر کرسی ریاست حزب نشست و اندک زمانی بعد با فرستادن رفقای دیروز و رقبای امروز نزد لنین، به سرعت قدرت را در دستان خود متمرکز کرد.

مردی که در هنگام جنگ جهانی اول، در اوج نیاز حکومت تزار به سرباز به دلیل نقص دست چپ خود (۲) از شرکت در جنگ معاف شده بود، حالا یکی از بزرگ ترین ارتش های جهان در یَد قدرتش بود.

چند سال بعد از به قدرت رسیدن وقتی دریافت مرگ مادرش دور نیست، بعد از مدتی بسیار طولانی به دیدار او رفت، مادرش را در قصر فرمانروای قفقاز سکنی داده بود، اما پیرزن تنها اتاقی محقر را برای خود انتخاب کرده بود.

وقتی استالین روبه روی مادر ایستاد، از او پرسید: چرا در کودکی مرا آن گونه می زدی؟
مادر جواب داد: برای آنکه به خوبی امروز شوی.
کمی بعد مادر از او پرسد: ایوسیف حالا چه کاره ای؟
استالین جواب داد: تزار را یادت هست، خب من چیزی شبیه او هستم!
مادر گفت: بهتر نبود که همان کشیش می شدی!

در سخن استالین با مادرش کنایه ای خودنمایانه بود، برای اینکه جایگاه خود را به مادرش گوشزد کند. تزار همان کسی بود که روزگاری روستاییانی نظیر مادرش مدام برای طول عمر او دعا می کردند، چنان اعتقادی به او داشتند که حتی انقلابیون مردد بودند بتوانند آن ها را با خود همراه کنند.

استالین خود را در جایگاه تزار می دید؛ به قول تروتسکی زنجیره گشوده شده و زنجیری تازه بر دست و پای مردم بسته شده بود. استالین تزاری بود از جنس دیگر؛ او شیفته همه مواهبی بود که نشستن در چنین جایگاهی برایش به ارمغان آورده بود، منتهی به سبک خود. روسیه دیروز و اتحاد جماهیر شوروی جدید تزاری تازه پیداکرده بود. تزاری به نام استالین. نامی که وقتی بر خود گذاشت، پوزخند تروتسکی رفیق و رقیب روشنفکر حزبی اش را به همراه داشت.

اما این نام نزدیک به دو دهه، لرزه بر اندام میلیون ها انسان می انداخت، مردی که علاوه بر حکومت بر یکی از وسیع ترین کشورهای دنیا؛ نیمی از کشورهای اروپا را نیز تحت تسلط خود داشت.

چنین مردی اما نیازمند گذشته ای درخشان بود، گذشته ای که استالین به عنوان یکی از سکنه آسیایی تبار قفقاز روسیه از آن بهره ای نداشت. نه از بزرگ زادگان بود (چون لنین) و نه حتی از خانواده روس تبار. دوران مبارزه او نیز نکات منفی کم نداشت، راهزنی، همکاری با پلیس (اگر چه به عنوان عامل نفوذی حزب) و...بنابراین با جدیت به پاک کردن گذشته خودپرداخت. حتی پذیرفت شایع شود که فرزند نامشروع بزرگ زاده ای روس تبار است و این چنین در افکار عمومی مردم به مادر پرهیزکاری که عاشق مسیح بود و دوست داشت پسرش به سبک مردان خدا درآید، برچسب زناکاری زده شد!

کتاب «استالین» نوشته ادوارد رادزینسکی روای چنین حکایاتی ست؛ اثری که با زبانی جذاب و رویکردی تازه به ابعاد پنهان و پرداخته نشده زندگی استالین می پردازد. کتاب پس از ترسیم فضای کلی حاکم بر دوران حکومت استالین سؤالی کلیدی طرح می کند. چرا استالین با نابود کردن بخشی از اسناد حزب درصدد آن بود که گذشته واقعی خود را پنهان کرده و تصویری دیگرگونه از خود در برابر دیدگان مردم مشتاقی که چون خدا به او نگریسته و او را می پرستیدند، بگذارد؟ بر اساس چنین سؤالی طرح کلی کتاب شکل گرفته و در ضمن پاسخگویی به زندگی یکی از دیکتاتوران بی رحم تاریخ پرداخته می شود.

پدر رادزینسکی که خود اهل هنر و روشنفکران شوروی بود، بسیار علاقه مند بود چنین اثری درباره استالین نوشته شود، حتی از پسرش نیز خواست: فکر نمی کنی زمانی چیزی درباره او بنویسی؟

چیزی که روزی به پاولنکو (یکی از دوستانش که جزو نویسندگان محبوب حزب به شمار رفته و نزد استالین هم رفت وآمد داشت) پیشنهاد کرد. پاولنکو برخلاف معمول به تندی سخن او را قطع کرده بود: تا آفتاب غروب نکرده نباید آن را به تصویر کشید!
پاولنکو که در حلقه اطرافیان استالین بود، به خوبی می دانست چه می گوید.

رادزینسکی معنای حرف او را چندین دهه بعد، زمانی که نه تنها آفتاب عمر استالین که خورشید حکومت کمونیستی هم غروب کرده بود، پس از دسترسی به اسنادی که تا آن زمان استفاده از آن ها غیرممکن بود به روشنی دریافت.

زمان نوشتن فرارسیده بود، اما پدر او دیگر زنده نبود که برآورده شدن آرزویش را شاهد باشد. رادزینسکی در این کتاب کوشیده تصویر حقیقی استالین را از دل اسناد آن روزگار بیرون بکشد. تصویری که از منظرهای گوناگونی با نوشته های دیگر زندگی نامه نویسان استالین تفاوت دارد و همین نکته نیز کیفیتی منحصر به فرد به کتاب او داده است.

رادزینسکی در کتاب خود به این نکته کلیدی اشاره دارد که استالین آگاهانه برای سردرگم کردن کسانی که می دانست روزی می کوشید گذشته او را از دل اسناد بایگانی حزب کمونیست بیرون بکشند، دستور داده بود اسناد مربوط به او را از بین ببرند، مگر آن ها که حاوی اطلاعات مخدوشی بود. او حتی بسیاری از رفقای دوره جوانی اش را که از فرازوفرودهای زندگی اش خبردار بودند، به آغوش مرگ فرستاد تا فرصت بازگویی یا نوشتن خاطراتش را نداشته باشند. اما او از این حقیقت ساده غفلت کرده بود که به عنوان فردی درگیر مبارزه سیاسی ، زندگی نامه نویسان دیگری نیز داشته، کسانی که به حکم حضور در نیروی پلیس دوره تزاری، در قالب اسناد اداری خود، گوشه های مختلف زندگی او را به عنوان یکی از افراد خرابکار مخالف ثبت و ضبط کرده اند.

اما در گذشته استالین چه رازهایی بوده که او این چنین از آشکار شدنشان بیمناک بوده؟ این سؤالاتی ست که رادزینسکی در طول کتاب خود به آن ها پاسخ می گوید. رازهایی که نه فقط دانستن که سؤالاتی که دانستن آن ها در روزگار حیات استالین به سادگی می توانست هرکسی را حتی دوستان نزدیک او را به کام مرگ بفرستد. به همین دلیل پاولنکو نوشتن درباره دوره جوانی استالین را منوط به رسیدن دوران غروب آفتاب کرده بود. حتی وقتی خود استالین زنده بود، پیشنهاد داد بولگاکف نمایشنامه ای درباره روزگار جوانی اش بنویسد. اما همین که دانست بولگاکف قصد تحقیق درباره جوانی او دارد و عازم قفقاز شده تا با شاهدان زنده آن روزگار سخن بگوید، خبر رسید که کل ماجرا را تمام شده بداند!

استالین تمام سعی خود را برای لاپوشانی کارهایش در آن روزگار کرده بود، از بین بردن اسناد، دادن اطلاعات نادرست، حتی در مورد تاریخ تولدش؛ به طوری که نزدیک به دو دهه مردم شوروی روزی را به عنوان سالگرد تولد استالین جشن می گرفتند که درواقع روز تولد واقعی او نبود.

اما رادزینسکی نه فقط برای نوشتن زندگی نامه استالین، بلکه به دلیل شغلش همواره با اسناد گذشته سروکار داشته؛ بنابراین به خوبی آموخته که کجا و چگونه به سراغ آن ها رفته و با کناره ام قرار دادن این اسناد، گفته های معدود بازماندگان، و کتاب های باقی مانده از آن روزگار تا حد ممکن به واقعیت نزدیک شود. او همچنین به نکات جالب توجهی در زندگی خصوصی استالین اشاره کرده؛ به زنانی که همانند دیگر مردم روسیه قربانی خودخواهی های او شدند و نیز بازی های سیاست و هزارتوی خوفناکی که او از حکومت کمونیستی در دوران خود ساخته بود.

اما آیا کتاب رادزینسکی چیزی را ناگفته باقی نگذاشته؟ بی شک خود او نیز چنین ادعایی ندارد، هیچ محقق منصف و توانایی هم نمی تواند چنین ادعایی بکند. او آشکارا تمام تلاش خود را بکار برده که به کشف حقیقت نائل شود، هر جا که نسبت به آن مشکوک بوده، روایت های دیگر را نیز بازگو کرده و آنجا که به حدس و گمان متوصل شده، آشکارا به این نکته اشاره دارد که این ها برداشت های شخصی اش هستند.

رادزینسکی همانند دیگر کتاب های زندگی نامه ای اش که درباره راسپوتین، آخرین تزار و... نوشته است؛ آشکارا از شیوه خشک حاکم بر اغلب کتاب های تاریخی دور شده و به روایت خود، شکلی داستان گویانه داده است. بهره گرفتن از صناعت های روایی و ادبی داستانگویانه باعث شده کتاب حاضر از منظر جذابیت گاه به رمانی پر کشش پهلو بزند. به همین خاطر می توان آن را چون رمانی تاریخی در نظر گرفت که به دلیل اشراف نویسنده اش جزء جزء آن بر اساس حقایق تاریخی نوشته شده است؛ داستانی که می توان از خواندن آن لذت بسیار برد.

نویسنده کتاب اهمیتی بسیار برای فضاسازی و ارائه حال و هوای حاکم بر جامعه روسیه ی آن روزگار و مناسبات حاکم بر آن، به عنوان بستر اتفاق هایی که در زندگی استالین رخ داده قائل بوده. به همین دلیل، مخاطب کتاب گویی خواننده تاریخ سال های آخر حکومت رومانوف ها، انقلاب اکتبر روسیه و چند دهه نخست برقراری اتحاد جماهیر شوروی نیز هست، سال هایی که مصادف است با دوران حیات استالین، پسرِ زنی رخت شوی و مردی کفاش که به مقامی خدا گونه در این کشور پهناور رسید. خدایی که غضبش بیش از رأفتش بود، خدایی انسان خوار که بسیاری را به کام مرگ فرستاد، حتی یاران و رفقای سابق خود را و سرانجام (چنان که رادربنسکی نتیجه گیری کرده) خود نیز طی توطئه ای به کام مرگ فرستاده شد. جنازه اش بعد از حمله قلبی ساعت ها کف اتاق باقی ماند تا سرانجام او را یافتند و سپس مردم شوروی ناباورانه شنیدند که خدای شان مرده است!

روایت است وقتی استالین بیمار شده بود و یکی از علاقمندانش از شنیدن اینکه آزمایش پزشکی داده متعجب شده و می پرسید مگر استالین ادرار هم می کند! حکایت استالین با مردم کشورش چنین حکایتی بود؛ حکایتی پرفرازونشیب از مردمی که به امید جامعه ای بهتر به پا خاسته بودند، اما دیکتاتوری تازه نصیبشان شده بود زندگی رنجباری از جنسی دیگر، چنان که استالین تزاری دیگرگونه بود!
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما