loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

وصف طعام

ناشر چشمه

شاعر احمد بن حلاج بسحاق اطعمه

تصحیح و تعلیق حبیب اصفهانی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 232

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

متفاوت بودن، اغلب باعث دیده شدن می شود، اما وقتی کسی بدترین راه ممکن را انتخاب می کند، اگر به بدنامی ماندگار نشود، بی شک به ماندگاری توأم با خوش نامی هم نخواهد انجامید.

اما برخی متفاوت بودنشان چنان با خوش ذوقی همراه است که نه تنها به چشم می آیند، بلکه ماندگار می شوند آن هم در طول تاریخ؛ اگر هم به هر دلیل، اوج و فرودی در شهرتشان پیش آید، ارزش کارشان کتمان ناپذیر است. گاه این ماجرا با ایده ای ساده اما جالب توجه اتفاق می افتد؛ همانند اشعار مولانا ابواسحاق حلاج شیرازی.

او که در قرن نهم می زیسته، اعتبارش در شعر به دلیل سرودن اشعاری است غنی که از احاطه اش بر شعر و زبان فارسی حاصل شده اند، اما شهرتش مدیون سرودن اشعاری خوشمزه است. دیوانی دارد مزین به سفره های رنگین روزگار خود، معطر به بوی خوش اغذیه ایرانیان آن روزگار و گوارا به اشربه ای که مردم در دوره حیات او می نوشیده اند.

تداوم کار او در سرودن چنین اشعاری، شهرتی برایش به همراه آورده که اغلب تذکره نویسان وقتی گذرشان به قرن نهم قمری رسیده یادی هم از او کرده اند. بااین حال ماندگاری اشعارش تنها به دلیل طعم خوش غذاهایی که در اشعارش از آن ها یادکرده نیست، چراکه دیگر شاعرانی هم بوده اند که تقریباً همزمان با او چنین تجربیاتی داشته اند؛ اما به دلیل اینکه شعرشان فاقد قوت و لطافت اشعار ابواسحاق بوده، نتوانسته اند از اعتباری همپای او برخوردار شوند، چه بسا حتی برخی اشعار خوبی هم که داشته اند به اشتباه به ابواسحاق نسبت داده شده است.

درباره زندگی ابواسحاق حلاج شیرازی اطلاعات چندانی در دست نیست، جز یک سری کلیات که در تذکره های موجود به آن ها پرداخته اند. تنها نکته ای که اغلب روی آن اتفاق نظر دارند، کوتاهی عمر او بوده، ظاهراً پیش از آنکه سن او به پنجاه سال برسد مغضوب حاکم وقت می شود و چشمانش را کور می کنند و یک سال بعد ابواسحاق با زندگی وداع می کند. با همه ی این ها زندگی او و اشعارش با ابهاماتی روبه روست که تا چند دهه پیش محل اختلاف میان پژوهشگران بود و نوشته هایی درباره او در گاهنامه های ادبی آن روزگار منتشر کرده اند.

کتاب حاضر که با ویرایش محسن آزرم و به همت نشر چشمه وارد بازار کتاب شده، در اصل نزدیک به ۱۳۳ سال پیش توسط میرزا حبیب اصفهانی در استامبول به چاپ رسیده است. میرزا حبیب یکی از چهره های صاحب نام ادب ایرانی است که با ترجمه سفرنامه حاجی بابای اصفهانی اثر جیمز موریه و سرگذشت ژیل بلاس، سهمی درخور اعتنا در نهضت ترجمه در بطن جریان تجدد ادبی در ایران داشته است.

صرف نظر از ارزش های هنری و ادبی این اشعار، اهمیت تاریخی و فرهنگی آن ها نیز با توجه به نشان دادن آداب غذایی مردمان آن روزگار فراوان است. به خصوص که ابواسحاق حلاج شیرازی بیشتر به سفره های توده مردم نظر داشته تا به رسم تاریخ نویسان که محو شوکت حکومت سلاطین و مشغول ثبت و ضبط بساط حکمرانی ایشان بوده اند. همچنین باید به طنازی زبان ابواسحاق حلاج شیرازی اشاره کرد که در حلاوت اشعارش تأثیر بسیار داشته است.

دیوان اشعار او تا زمان تصحیح میرزا حبیب اصفهانی، او بارها به صورت خطی یا سنگی چاپ شده بود، اما آن نسخه ها به دلیل نقصان و اغلاطی که داشته اند چندان قابل استفاده نبوده اند؛ اما میرزا حبیب چنانکه در مقدمه بسیار کوتاهش بر این دیوان نوشته در استامبول دو نسخه از دیوان ابواسحاق حلاج شیرازی را به دست آورده، دو نسخه ای که اگرچه آن ها نیز ضعف هایی داشته اند اما با کنار هم قرار دادن آن دو، نسخه ای قریب به کامل تدارک دیده است. میرزا حبیب در همین مقدمه اشاره ای به دیوان البسه مولانا نظام الدین محمود قاری هم کرده و آرزو می کند فرصتی برای تصحیح آن نیز بیابد تا دچار فراموشی نگردد؛ چراکه به زعم او همانند این کتاب که منبعی برای اصطلاحات اطعمه است، آن دیوان نیز فرهنگی است کارآمد برای کسب اصطلاحات البسه.

ابواسحاق حلاج شیرازی در قالب های مختلف شعر سروده، از رباعی گرفته تا قصیده در دیوان او یافت می شود. در پاره ای موارد به اشعار دیگران که به اطعمه پرداخته اند پاسخ داده و موارد بسیاری نیز به استقبال شعرای بزرگ پیش از خود رفته است.

در ارزش و جذابیت این کتاب برای علاقه مندان شعر کلاسیک شکی نیست اما در این زمینه از حسن کار محسن آزرم نیز نباید غافل شد که مثل همیشه اگر کاری را برعهده گرفته، با دقت بوده و حسن توجه. هرچند که آزرم در حوزه های دیگری صاحب نام و دارای اعتبار است، نه در متون این چنینی؛ اما بی اغماض این آزمون را با سربلندی پشت سر گذاشته است.

میرزا حبیب با تصحیح خود و همچنین با تدارک فرهنگ لغات دشوار دیوان اطعمه ابواسحاق حلاج شیرازی که برای درک اشعار و چگونگی اطعمه نام برده شده اشعاری را برای ما گردآوری و قابل فهم کرده که نشان از فرهنگ و آداب و سلایق غذایی نیاکانمان دارد. از سوی دیگر محسن آزرم نیز با ویرایش خود، کتاب را برای خواننده امروز خواناتر کرده و از برخی ابهامات و کهنگی ها رهانیده. همچنین به باید به افزوده های ارزشمند محسن آزرم نیز اشاره کرد که در ابتدای کتاب درباره زندگی ابواسحاق شیرازی و میرزا حبیب اصفهانی به نکاتی مهم و درخور تأمل اشاره کرده است. همچنین با مؤخره خواندنی اش درباره رابطه اهل فرهنگ و هنر و تفکر با غذا و نگاهی متفاوت به این مقوله داشته که غالباً با عنوان شکم، به تحقیر بدان پرداخته می شود به این ترتیب زمینه ای فراهم شده که مخاطب نه تنها چنین مقوله ای را کم اهمیت نپندارد بلکه نسبت به اهمیت کار ابواسحاق نیز درک بیشتری پیدا کند.

وصف طعام کتابی ست درخور اعتنا و جذاب به ویژه برای آن ها که ذوق شعر دارند و گویای این واقعیت که شاعران به عنوان پاسداران کلمات و زبان، در هیئت پاسداران فرهنگ و تاریخ این دیار نیز گام های بس مهم برداشته اند که بسیار از دیده ما پنهان مانده.
منبع: الف کتاب (alef.ir/book)
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
بازدیدهای اخیر شما