loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شب در مسیر غرب

ناشر چشمه

نویسنده بریل مارکهام

مترجم احسان نوروزی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 323

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 22297 10003022
قابل تهیه از مراکز پخش
20,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

آن سالها که در غرب (آمریکا و اروپا) هنوز زنان خیلی از آزادی های امروزین خود را نداشتند و به تأسی از مناسبات حاکم بر جوامع خودشان، زنان در حاشیه و زیر سایه مردان قرار داشتند؛ زنی در برهوت امکانات آفریقا، به عنوان خلبانی ممتاز و ماجراجو شناخته می شد. بریل مرکام با چنین توانایی هایی نه تنها در مرکز توجه دیگران قرار داشت، بلکه سمبل بسیاری از چیزها می توانست باشد.

او نمادی از اراده و توانایی محسوب می شد کسی که رکورد پرواز روی دریای آتلانتیک را داشت و از شرق به غرب و برعکس بر فراز آفریقا پرواز کرده بود. پروازهایی که به دلایل مختلفی انجام می شد؛ گاه برای نجات یک بیمار بود و گاه برای انتقال آنچه به ضرورت بدان نیاز بود و باید به سرعت به گوشه ای دیگر از این دیار بکر و دست نخورده می رسید. زندگی یک زن با این ویژگی ها و توانایی ها از یک سو و گذران عمر در چنین دیاری که به دلایل گوناگون به ویژه طبیعت بکر، حیات وحش و قبایل بدوی آن روی هم رفته آن قدر تجربیات ریزودرشت برای بریل مرکام به همراه داشت که اگر روزی می گرفت، خاطرات و تجربیاتش را مکتوب کند آن هم به زبان داستان، اثری ویژه و پروپیمان را پیش روی خوانندگان خود بگذارد.

بریل مرکام نهایتا چنین تصمیمی را گرفت، به ویژه آنکه مردانی در دوره های مختلف وارد زندگی او شده بودند که اهل نوشتن و ادبیات هم بودند. شاخص ترین آن ها هم خلبان دیگری بود که به نوشتن داستان هایی در حال و هوای پرواز و دلدادگی انسان و هواپیما و آسمان بیکران. آنتوان دو سنت اگزوپری باوجود داستان های گوناگونی که بر اساس تجربیاتش نوشت با اثری (شازده کوچولو) جاودان شد که یکسره از تخیل او سرچشمه گرفته بود.

بریل مرکام سرانجام وسوسه شد تا خاطرات و تجربیات فراوان خود را با زبانی داستان مکتوب کند. حاصل تلاش او برای نوشتن ماجراجویی هایش همین کتابی است که با عنوان «شب در مسیر غرب» توسط احسان نوروزی به فارسی درآمده و به همت نشر چشمه منتشرشده است.

اما این اثر به زبان اصلی خود در سال ۱۹۴۲ به چاپ رسید. باوجود شهرتی که بریل مرکام به عنوان زنی رکورددار عالم پرواز از آن برخوردار بود؛ استقبال از کتاب ناامیدکننده بود. این کتاب چنان با ناکامی و بی توجهی روبه رو شد که چندی بعد اثری کاملاً فراموش شده به حساب می آمد؛ همانند صاحبش که حالا او نیز پا به سن گذاشته و از یادها رفته بود و در فقر روزگار می گذراند. سالها بعد بود که بریل مرکام به تشویق دوستانش تلاشی دوباره برای نوشتن انجام داد، داستان هایی که اینبار نوشت حتی کیفیت اثر قبلی را نیز با شبهه مواجه ساخت؛ چنانکه سردبیر نشریه ای که او نوشته هایش را برای آن فرستاده بود این تردید را مطرح کرد که آیا واقعاً کتاب «شب در مسیر غرب» به قلم خود مرکام بوده یا دیگران نیز در نوشتن آن دست داشته اند؟!

گویا در آن ایام، روزگار خوش نداشت روی خوب خود را به بریل مرکام نشان دهد. او هرچه سن و سالش بالا می رفت، بیشتر پا پس می کشید تا اینکه سرانجام در ایامی پیری، تنها دل مشغولی او پرورش اسب شد، کاری که پدرش به ارث برده و از بچگی بدان خو گرفته بود.

اما این همه ی ماجرا نبود؛ کسی چه می داند تقدیر چه سرانجامی برای آدم رقم خواهد زد؟ گویی تنها یک تلنگر لازم بود تا بریل مرکام و کتاب «شب در مسیر غرب» به عنوان اثری ارزشمند غبار زمان از خود بروبد و دوباره قد علم کند.

هر چند که این اتفاق زمانی رخ داد که او نه مجالی برای نوشتن و کارهای دیگر داشت و نه حتی فرصت چندانی برای ادامه زندگی. بریل مرکام انگلیسی تبار بود و در سال ۱۹۰۲ در بریتانیا به دنیا آمد. پدرش همانند پاره ای از اروپاییان راهی قاره آفریقا شده بود و در آنجا مزرعه ای برای اسب خریداری کرده بود. مادر بریل مرکام ماندن در آفریقا را تاب نیاورد؛ دختر و شوهر را تنها گذاشت و به انگلستان بازگشت. دختری که کودکی اش را با پدر و تربیتی مردانه و همچنین با همزیستی در کنار بومیان آفریقایی و پرورش اسب گذراند به دختری جسور و ماجراجو بدل شد که سوارکاری و پرواز مهم ترین علایق زندگی او را تشکیل می دادند.

درست چهل سال بعد از نوشتن کتاب «شب در مسیر غرب» در سال ۱۹۸۲ نامه ای قدیمی از ارنست همینگوی پیدا شد. این عجیب نیست که همینگوی با روح بسیار ماجراجویش، از خواندن کتاب بریل مرکام کیفور شده باشد و به خصوص اینکه خود نویسنده را نیز در زمان اقامت در آفریقا از دور و نزدیک می شناخت با آشنایی داشت. همینگوی در این نامه قدیمی که خطاب به مسکول پرکنیز نوشته بود از این کتاب ستایش فراوان کرد:

«کتاب بریل مرکام، شب در مسیر غرب، را خوانده ای؟ وقتی آفریقا بودم نسبتا خوب می شناختمش و هیچ وقت گمان نمی کردم بتواند و بخواهد که دست به قلم ببرد، مگر برای نوشتن دفترچه ی پروازش. از قرار معلوم، خیلی هم خوب نوشته، به شکل اعجاب انگیزی خوب، آن قدر که من از خودم به عنوان یک نویسنده شرمنده شدم. حس کردم صرفاً یک نجار کلمات هستم، هر چه را در کار صیقل خورده باشد برمی دارم و به هم میخشان می کنم و بعضی وقت ها یک خوک دانی معمولی می سازم. ولی او (بریل مرکام) فاتحه ی همه ی ما که خودمان را نویسنده می دانیم نوشته است. آن بخش هایی از را که شخصاً اطلاع دارم، که یا خودم آنجا بودم یا در روایات مردم شنیده ام، کاملاً حقیقت دارند...
امیدوارم این کتاب را بگیری و بخوانی اش، چون واقعاً کتاب محشری است.»

انتشار این نامه همانند جرقه ای بود که در روشنایی آن، ارزش واقعی کتاب در مسیر غرب دیده شد. چنین ستایش نامه ای از ارنست همینگوی سخت گیر که معتقد بود اگر نتوانی بنویسی راه حلی جز دار زدن خود نداری و یا کسی که صفحه آخر رمان معروف وداع با اسلحه را سی و هفت بار بازنویسی کرده بود می نویسد از خواندن این کتاب پیش خود احساس شرمندگی کرده و فاتحه همه ما که خود را نویسنده می دانیم خوانده است. همینگوی نزدیک به سی سال پیش از انتشار این نامه خودکشی کرده بود، بنابراین نوشتن آن به بیش از سی سال قبل برمی گشت. سی سالی که می توانست برای بریل مرکام که به سختی و فقر روزگار می گذراند یک فرصت باشد.»

بعد از کشف این نامه ورق برگشت، بریل مرکام در مرکز توجه قرار گرفت. ناشران او را یافتند. هشتادساله شده بود، پیر و درهم شکسته با اوضاع مالی خراب که شغل پدرش را در پیش گرفته بود. حق التالیف انتشار مجدد کتاب «شب در مسیر غرب» توانست سر و سامانی به زندگی او بدهد. این شهرت و کشف ارزش های مغفول مانده کتاب او، هدیه ای استثنایی بود از طرف ارنست همینگوی؛ اگر چه بسیار دیر هنگام چرا که اندک زمانی بعد بریل مرکام در «نایروبی» مرد.؛ اما کشف کتاب نامش را بری همیشه ماندگار کرد.

«شب در مسیر غرب» پدر ایران یش از این نیز (با ترجمه ابراهیم یونسی) به فارسی منتشر شده بود؛ جالب اینکه در آن زمان هم کتاب چندان دیده نشد! اما این بار ماجرا به شکل دیگری رقم خورده است و ترجمه تازه آن به واسطه حضور ناشری باسابقه و معتبر، زمینه ای برای توجه به کتاب را به وجود آورده است.

«شب در مسیر غرب» کتابی ست جذاب؛ خاستگاه این جذابیت کششی نیست که حاصل برخورداری از ساختار روایی پیچیده و یا صناعات داستان نویسی متفاوت بکار گرفته شده در آن باشد؛ بلکه این جذابیت از محتوای پرملاط آن و نقش قریحه و غریزه بریل مرکام در درک بی واسطه اش از زندگی و روایت غریزی اما پر احساس و غنی او مایه می گیرد . بریل مرکام که از کودکی در آفریقا زندگی کرده، طبیعت بکر و زندگی جاری در این سرزمین را با تصاویری زنده در کتاب خود تصویر کرده است. بریل مرکام خواننده را به دل ماجراهایی می برد که پس خواندن کتاب، به تجربیاتی مشترک بدل می شود، چنان که گویی خواننده نیز پا به پای نویسنده در آن دیار حضورداشته و در ماجراهایی که مرکام بازگو می کند سهیم بوده.
منبع: الف کتاب (alef.ir/book)
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-600-229-427-2
 • سال نشر
  1393
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1393
 • شمارگان
  1000
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  323
 • ناشر
 • نویسنده
 • مترجم
 • وزن
  500
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  یکشنبه 5 بهمن 1393
 • شناسه
  22297
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما