بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

تحول طرح های خاورمیانه ای آمریکا: مبانی، موانع و چالش ها

ناشر : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

نویسنده : ابراهیم متقی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 567

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2270410003022
25,000 22,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

تحول طرح های راهبردی آمریکا در خاورمیانه موضوع محوری این کتاب را تشکیل می دهد که پژوهشی گسترده از سوی نویسنده است.

در این کتاب تلاش شده است تا روند های تحول طرح های منطقه ای خاورمیانه براساس دگرگونی های ساختاری در محیط منطقه ای و بین الملل و نشانه های بحران در سیاست خاورمیانه ای آمریکا تبیین شود. به همین دلیل تحلیل تاریخی - ساختاری برای تبیین این اثر استفاده شده است.

این کتاب در 9 بخش به ترتیب با عناوین «بررسی شکل بندی های ژئوپلیتیکی و امنیتی خاورمیانه»، «ماهیت، اهداف و فرایند سازماندهی طرح خاورمیانه بزرگ»، «شاخص های اجتماعی - هویتی خاورمیانه»، «قالب های گفتمانی و کنش سیاسی در خاورمیانه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»، «قالب های گفتمانی و کنش سیاسی در خاورمیانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران»، «اهداف سیاسی آمریکا در خاورمیانه پس از جنگ دوم جهانی»، «واکنش بازیگران منطقه ای در مقابله با طرح خاورمیانه بزرگ»، «مکانیسم تاثیرگذاری کشورهای رقیب بر طرح خاورمیانه بزرگ»، «چالش های طرح خاورمیانه بزرگ برای آمریکا» تنظیم شده است.

در پیشگفتار کتاب می خوانیم:
«نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهد که روند مداخله گرایی آمریکا در سال های 1990-1945 با ماهیت تحرک خاورمیانه ای، براساس چگونگی واکنش اتحاد شوروی بوده است. این روند در دوران بعد از جنگ سرد دگرگون شد. آمریکا درصدد برآمد تا حوزه کنترل و مداخله گرایی منطقه ای خود در خاورمیانه را افزایش دهد. این امر با واکنش گروه های اجتماعی و مجموعه های هویت گرا در خاورمیانه روبه رو شد. نشانه های این امر را می توان در ارتباط با طرح خاورمیانه جدید، خاورمیانه بزرگ، خاورمیانه بزرگ تر و تخریب سازنده در خاورمیانه مورد توجه قرار داد. در هریک از موارد یادشده می توان جلوه هایی از مقاومت اجتماعی را مورد ملاحظه قرار داد؛ بنابراین فرضیه پژوهش بر ارتقاء نشانه های مقاومت خاورمیانه در برابر تهدیدهای آمریکا تاکید دارد. در نتیجه در شرایط فقدان توازن ساختاری نظام بین الملل، شاهد ظهور و گسترش نیروهای اجتماعی مقاومت می باشیم.»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط