فراخوانی فراخوانی ...

از نتایج سحر: شعر انقلاب تعریف، چیستی، ویژگی ها، و ابعاد

مولف : محمدرضا سنگری

ناشر کتاب : سوره مهر

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 414

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
200,000 190,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

نویسنده در این اثر ابتدا به ارائه تعریفی از شعر انقلاب پرداخته و حدود و ثغور آن را بررسی می کند، سپس به ویژگی های شعر انقلاب به عنوان گونه ای جدید در شعر و ادب پارسی می پردازد.

به اعتقاد نویسنده حضور واژگان جدید در ساحت شعر انقلاب اسلامی، شکوفایی و معرفی چهره های جدید در این گونه ادبی، کرانه ناپذیری و نداشتن جغرافیای محدود، حضور مسالمت آمیز سنت و تجدد را می توان از ویژگی های این گونه ادبی ذکر کرد.

سنگری با اشاره به این مجموعه گفت: در این اثر قلمروهای گوناگون «شعر انقلاب» را همانند حوزه «شعر آئینی» که خود آن نیز به چندین حوزه همانند شعر نبوی، علوی، فاطمی، عاشورایی، رضوی، نیایش، ستایش و انتظار تقسیم می شود و قلمروهایی از شعر دفاع مقدس، عاشقانه، عارفانه و شعر اجتماعی و اعتراض را مورد بررسی، تحقیق و پژوهش قرار دهم.

این نویسنده با اشاره به این مطلب که تحقیق و پژوهش ها درباره «شعر انقلاب» در چندین جلد منتشر می شود، ادامه داد: جلد نخست این مجموعه با عنوان «از نتایج سحر» نامگذاری شده است که برگرفته از شعر معروف «باش تا صبح دولتت بدمد/ کاین هنوز از نتایج سحر است» است که برخی از دوستان آن را به بنده پیشنهاد داده اند. در جلد نخست این مجموعه به نگارش کلیات، ساحت ها و قلمروها، هویت و ویژگی های «شعر انقلاب اسلامی» پرداخته ام که دربردارنده حدود 300 صفحه است.

گزیده کتاب

در بخش هایی از این کتاب می خوانیم:
«ما نمی توانیم از دلبستگی و وابستگی و گره خوردگی آوندهای فکر و جانمان با انقلاب اسلامی چشم بپوشیم. ما نسلی هستیم که با انقلاب بالیدیم، پرورده شدیم، و در هوای بهشتیِ آن خود را یافتیم. ما به عصر صبح تعلق داریم؛ عصر جان های پاکی که عزیزانه زیستند و شهیدانه رفتند. عصر زنان و مردانی که رخوت و خواب و خمیازة پیشین را به بیداری و شور و شعور و شکفتن بدل کردند. و ادبیات این عصر، بخشی از هویت این نسل است که پاسداشت آن، تکریم و سپاس ما به پیشگاه چنین نسلی می تواند باشد.

از خدا که بگذریم ـ که هرگز از ما نخواهد گذشت ـ وجدان و سائقة درونی را چه کنیم که ما را به دیده بانی و نگاهبانی ارزش ها، عظمت ها، فضیلت ها، و میراث این نسل ارغوانی می خواند!

غفلت از ادبیات و فرهنگ و نادیده گرفتن آن، که برگ شاخص شناسنامة ماست، بیدادی است بزرگ و گناهی نابخشودنی که هرگز علاقه مندان و دوستان انقلاب آن را تاب نخواهند آورد.

هرکس در خویش توانی می یابد که می تواند بخشی از این یادها و یادگارها را نگاه دارد، وظیفة خطیر اوست که کوتاهی نورزد و سستی و به فردا و دیگران واگذار کردن روا ندارد. پرداختن به ادبیات انقلاب و شعر انقلاب وظیفه و فریضه است و آنکه این عصر را زیسته و هم نفس خلقِ لحظه به لحظة ادبیات این دوره بوده، باید توان و همت به میدان آورَد و آن را به نسل های پسین بسپارد...».
 • مولف
 • ناشر کتاب
 • شابک
  978-600-175-756-3
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  وزیری (23*16/5)
 • تعداد صفحات
  414
 • سال نشر
  1393
 • چاپ جاری
  1
 • وزن(گرم)
  603
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  سه‌شنبه 12 اسفند 1393
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  دوشنبه 9 بهمن 1396
 • کد
  23795
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط