loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

آیت الله طالقانی و گروه های سیاسی

5 (1)

ناشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده علی کردی

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 296

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

آیت الله سیدمحمود طالقانی یکی از چهره های نام آشنایِ انقلاب اسلامی است که پس از رحلت جانسوزش در سال 1358، بر آوازه ی او افزوده شد. وی که فرزند یکی از روحانیون مبارز، انقلابی و مردمی بود، در مسیر انقلاب توحیدی به چهره ای محبوب، خدمتگزار و صدیق تبدیل شد. برخی آیت الله طالقانی را در زمره ی روشنفکران دینی برمی شمارند که براساس اسلامِ علمی و تجربی می کوشید به تبلیغات مخالفان دین پاسخ دهد. از این منظر علم و دین براساس تعالیم پیامبران به ویژه خاتم الانبیاء و امامان معصومِ پس از او، به تقویت و تأیید یکدیگر می انجامند. گروهی او را مفسر بزرگی می خوانند که صاحب سبک بود و آیات قرآنی را با روشی ترکیبی از فقه، عرفان، فلسفه، ادبیات، جامعه و علم تفسیر می کرد. تفسیرهای طالقانی شوق و علاقه به قرآن و زندگی با این کتاب الهی را در نسل جوان تقویت کرد.

طالقانی مجاهدی بزرگ و نستوه بود که زندان ها، شکنجه ها و تبعیدهای سخت او را از پای درنیاورد و الگوی همه ی مجاهدان و مبارزان در عصر خفقان بود. وی در این راه تلاش می کرد تا همه گروه های سیاسی را در هدف مشترک که سقوط رژیم شاهنشاهی بود، هماهنگ نگه دارد. از این رو گاه در این نیت خیرخواهانه با شیطنت برخی گروه ها مواجه می شد که طالقانی را از خود می دانستند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما