loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت الله شهید دکتر بهشتی

ناشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده امامعلی شعبانی

سال نشر : 1387

تعداد صفحات : 380

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

یکی از عظیم ترین تحولات قرن بیستم به یقین انقلاب اسلامی ایران است که در کشاکش رقابت میان دو ایدئولوژی مادی گرایانه ی آن زمان یعنی لیبرالیسم و کمونیسم و با نفی هر دو مکتب، طرحی نو را برای بشریت عرضه داشت. انقلاب اسلامی ایران نشان داد که سعادت و خوشبختی انسان ها پیش از آنکه وابسته به سیستم اقتصادی یا سیاسی باشد، به جهان بینی آنها باز می گردد. با پیروزی انقلاب اسلامی صدایی به گوش رسید که در آن اعتقاد به توحید و به کارگیری آموزه های دینی، شرط رسیدن به سعادت بود. باید گفت که پیروزی انقلاب اسلامی، بیش از هر چیز مرهون رشادت ها و از خودگذشتگی رهبرانی بود که پیش از ساختن جامعه، به خودسازی پرداخته و درون خود را مزیّن به اخلاق و معنویت کرده بودند.

بی تردید یکی از برجسته ترین این رهبران، «آیت الله سید محمد حسینی بهشتی» است که در تمامی مراحل پرفراز و نشیب مبارزه و نیز در گذار انقلاب نوپای اسلامی از بحران های بنیان برافکن سال های اولیه ی پیروزی، نقشی بی بدیل داشت. به تعبیر کثیری از انقلابیون آن روز، آیت الله دکتر بهشتی، به مدد خودسازی روحی و معنوی اش و نیز توان فوق العاده ی مدیریتی اش، پس از حضرت امام (ره)، تأثیرگذارترین شخصیتی بود که در پیشبرد و تثبیت انقلاب نقش بسزایی داشت. همین موقعیت برجسته ی شهید بهشتی سبب شد که فرصت طلبان و معاندان انقلاب، به خیال واهی خویش، با زدن تهمت ها سعی کنند، او را از سر راه بردارند تا به مطامع دنیوی خود دست یابند. امّا آیت الله بهشتی کسی نبود که با جوسازی معاندان و کج فهمی جاهلان، میدان مبارزه را خالی کند و عافیت طلبی پیشه سازد.

مدیریت اعتصابات و تظاهرات خیابانی، هماهنگی نیروهای انقلاب در قالب تشکل هایی چون جامعه ی روحانیت و حزب جمهوری اسلامی، مدیریت جلسات خبرگان قانون اساسی، مدیریت قوه ی قضائیه و نیز تألیف چندین اثر علمی در حوزه ی مباحث دینی، بخشی از فعالیت های وی، قبل و پس از پیروزی انقلاب است. این گونه بود که دشمنان، چاره ی کار را در ترور فیزیکی ایشان دیدند و در شامگاه هفتم تیر 1360 با به شهادت رساندن دکتر بهشتی، مظلومیت وی و روسیاهی خود را در تاریخ ثبت نمودند. شاید برای شناخت شخصیت شهید آیت الله دکتر بهشتی، گویاترین بیان فرمایش حضرت امام (ره) باشد که فرمودند: «بهشتی به تنهایی یک ملت بود» و «بهشتی مظلوم زیست و مظلوم رفت».

در فصل اول، با اشاره به تولد و زادگاه شهید آیت الله بهشتی و ویژگی های علمی، شخصیتی و اخلاقی و اجتماعی خاندان ایشان، در خصوص تحصیلات قدیم و جدیدشان در اصفهان (که پایه ی ترقی علمی و فرهنگی وی بود) و ماجرای ازدواج و همچنین رفتار ایشان در خانه و در میان خانواده بحث می شود.

فصل دوم، مربوط به مهاجرت و اقامت ایشان در قم بوده و به مباحثی چون، چگونگی تحصیل در حوزه ی علمیه ی قم، اساتید و دوستان و هم دوره های وی می پردازد. جایگاه ممتاز ایشان در میان دوستان، به لحاظ تحصیل و اخلاق فردی و اجتماعی، بخش اعظم این مباحث را در بر گرفته است. تحصیلات جدید ایشان در قم پی گرفته شد و تا مرحله ی دکتری ادامه یافت. همچنین فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شهید بهشتی در دهه ی 1320خاتمه بخش این فصل است. به اتمام رساندن دوره ی تحصیلی شهید دکتر بهشتی، چه در علوم قدیمی و چه در علوم جدید و دانشگاهی، موجب شروع جدی فعالیت ایشان در حوزه های آموزشی، اجتماعی و پژوهشی گردید.

فصل سوم، جایگاه ایشان را در جریان فعالیت های قشرهای متدین و انقلابی قم و تهران کاملاً به تصویر کشیده است.

فصل چهارم، به دوره ی دو ساله ی اقامت شهید بهشتی در تهران اختصاص دارد. این دوره اگرچه به لحاظ زمانی بسیار محدود بوده، امّا به لحاظ کارها و اقدامات انجام گرفته توسط ایشان و یا با محوریت ایشان بسیار درخشان و چشمگیر است. فعالیت های اجتماعی، آموزشی، پژوهشی و از همه مهم تر، فعالیت های ممتاز سیاسی ایشان که منجر به هجرتش به آلمان گردید، نقش بسیار مهمی در حرکت بخشی نهضت امام خمینی (ره) در آغازین سال های دهه ی 1340 داشته است.

فصل پنجم، به شرح علل هجرت ایشان به آلمان و فعالیت های مختلف او در آنجا می پردازد. نقش ایشان در ترویج و تبلیغ اسلام ناب و اسلام انقلابی در اروپا منحصر به فرد است. قبل و بعد از ایشان، هیچ کس نتوانسته است، به آن اندازه در تبلیغ دین اسلام و همچنین در نمایاندن چهره ی واقعی نهضت امام خمینی (ره) اثرگذار باشد. این فصل که به لحاظ زمانی پنج سال و نیم از عمر با برکت آیت الله شهید بهشتی را در بر می گیرد، استعداد، شور و شوق و ابتکار یک روحانی متفکر و اندیشمند را ، آن هم در قلب دنیای مسیحیت، به نمایش می گذارد. دهه ی 1350، دهه ای بسیار حساس و سرنوشت ساز در تاریخ معاصر ایران بوده است؛ دهه ی به شمارش افتادن نفس رژیم شاهنشاهی پهلوی و از رمق افتادن حامیان داخلی و خارجی آن و از همه مهم تر سقوط رژیم 2500 ساله ی شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی. این تحولات شگفت انگیز در تاریخ معاصر ایران، قطعاً مدیون تاریخ سازان و شخصیت های برجسته ی این دوره بوده و به گواه تاریخ، نقش آیت الله بهشتی نقشی ممتاز و تاریخی است.

فصل ششم با تفصیل بدین امر می پردازد. گذر از مرحله ی استقرار و رسیدن به مرحله ی تثبیت، از دشوارترین مراحل هر انقلابی است. انقلاب اسلامی ایران نیز از این امر دور نماند و جریانات و حوادث مختلفی، سعی در به انحراف کشیدن و عقیم گذاشتن آرمان های انقلاب و اهداف آن نمودند که با درایت و هوشیاری امام امت و متفکرین بزرگ انقلاب همچون شهید بهشتی خنثی شد و جمهوری اسلامی با عبور از این مرحله به دوره ی تثبیت پای گذاشت.

فصل هفتم به مهم ترین وقایع سال های بحران (1358- 1360 ش) پرداخته و نقش بسیار مهم و حیاتی شهید بهشتی را در استقرار نهادهای انقلابی و از همه مهم تر نقش ایشان را در کمک به تثبیت نظام جمهوری اسلامی نشان می دهد. بی شک پیشبرد اندیشه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هر شخصی در گرو شخصیت و اخلاق فردی و اجتماعی آن فرد بوده و این دو قرین و ملازم یکدیگرند. در خصوص آیت الله شهید دکتر بهشتی نیز راز و رمز تحقق اندیشه های ایشان و به تبع آن، برتری فکری و عملی نسبت به دیگران، قطعاً مدیون شخصیت و اخلاق ایشان بوده است. بینش، تقوا، مدیریت، نظم و ... همه و همه از ویژگی هایی هستند که با دارا بودن آن می توان شخصیتی منحصر به فرد و اثرگذار ساخت.

در فصل هشتم به تفصیل، از ویژگی های ممتاز شخصیتی شهید دکتر بهشتی سخن خواهیم گفت.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما