loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

کتابشناسی ولایت فقیه

ناشر مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده سلمان حبیبی

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 385

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 24705 10003022
12,000 11,400 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

موضوع «ولایت فقیه»، محوری ترین و مهم ترین پایه ی نظام سیاسی اسلام در عصر غیبت امام زمان (عج) است. این موضوع از آغازین سال های عصر غیبت، همواره مدّ نظر فقیهان و عالمان و نخبگان جامعه ی اسلامی بود و آنان به تناسب شرایط زمانی و مکانی که در آن قرار می گرفتند، نسبت به آن اظهارنظر می کردند و ابعاد جدید و نویی از آن را به روی دیگران می گشودند. اما نظریه ی «ولایت فقیه» در آخرین سال های قرن بیستم، از حوزه ی اندیشه به حوزه ی عمل قدم نهاد و کارآیی و صلاحیت عملی خود را در اداره ی امور جامعه، بر همگان آشکار ساخت. حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر این اندیشه ی کارآمد توانست با وجود کارشکنی های همیشگی قدرت های سلطه گر دنیا، حکومت اسلامی را بنیان نهد و آن را به خوبی اداره کند.

اهمیت نظریه ی ولایت فقیه و اثبات کارآمدی آن در دنیای کنونی، به گونه ای است که آن را می توان یگانه میدان سرنوشت ساز تقابل فرهنگی اسلام با اندیشه های مخالف در عصر حاضر دانست. این نظریه می تواند با ارائه ی الگوی شایسته و ایجاد جامعه ای آرمانی، بر تجدید هویت اسلامی ملت های مسلمان، تأثیر شگرف و انکارناپذیری برجای گذارد. همین واقعیت ها و مسائل ناگفته ی دیگر، لزوم تلاش پیگیر و همیشگی برای تبیین روزافزون نظریه ی ولایت فقیه را به خوبی آشکار می سازد.

یکی از بهترین، مؤثرترین و سودمندترین کارها در این راه، ارائه ی «کتاب شناسی ولایت فقیه» است؛ کتاب شناسی ای که اطلاعات کامل و جامعی از پژوهش های انجام شده را فراروی پژوهشگران بگذارد و راه را برای انجام پژوهش های تازه و پرهیز از کارهای تکراری هموار کند. این پژوهش، فرصتی برای محققان فراهم می آورد تا با نگاه به تاریخچه ی مسائل مطرح شده در این حوزه، توان و انرژی علمی خویش را برای انجام کارهای نو و کشف ابعاد جدید بگذارند و این عرصه را پایان یافته تلقی ننمایند و به نوسازی و به روزرسانی نهادهای برخاسته از این اندیشه همت گمارند.

در کتاب شناسی ولایت فقیه، ابتدا به معرفی کتاب های مستقل و غیرمستقل فارسی و عربی پرداخته شده و سپس پایان نامه هایی که در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مختلف دفاع شده، مورد توجه قرار گرفته اند. در قسمت پایانی کتاب به مقالات نگارش یافته در این موضوع اجمالاً اشاره شده است. از آنجا که مقالات زیادی در روزنامه ها و نشریات در این موضوع به چاپ رسیده است، سعی نویسنده بر این است که مقالات منتشرشده ی مجلات معتبر معرفی گردند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما