loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عیار دانش

ناشر میراث مکتوب

نویسنده علینقی بن احمد بهبهانی

تصحیح و تعلیق علی موسوی بهبهانی

سال نشر : 1377

تعداد صفحات : 460

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

مؤلّف، از حکمای عصر صفوی و از شاگردان محقّق خوانساری است. این کتاب که تنها اثر شناخته شده وی به شمار می آید، از معدود آثار فلسفی عهد صفوی است که به شیوه مشّائی به زبان فارسی در دو بخش طبیعیات و الهیات نگاشته شده است.مطالب کتاب حاضر روایتی است از تاریخ و فرهنگ مردم ایران بر اساس کتاب اوستا .نویسنده با الهام از آیین زرتشتی برخی گفته ها و رسوم پیروان این مذهب را در کتاب بیان نموده است .چگونگی ورود اقوام آریایی به ایران و استقرار آنان در کنار رودهای جیحون و سیحون از مباحث اصلی این اثر است .

.در کتاب حاضر می خوانیم :برای نخستین بار کنار رودخانه ((دایی تیا)) جیحون، میخ چادرهای خود را به زمین کوبیدیم و ماندگار شدیم .در آن جا دانه کاشتیم، خانه ساختیم، دام پروراندیم و از شناخته های خود بهره گرفتیم .ما به اندیشیدن، خواندن و نوشتن پرداختیم و از این راه فراگشتی ژرف در زندگی خود ودیگران پدید آوردیم. ما آتش، این آفریده گرامی زندگی ساز و دشمن تاریکی را نماد خود کردیم. گرد آتش، خدای هستی بخش را می ستودیم و برای فروغ اهورا مزدا ترانه می سرودیم .ما ((....
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما