بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

عقل عملی و کارکرد آن در حکمت عملی از دیدگاه صدرالمتالهین

ناشر : انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

نویسنده : جمال سروش

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 295

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2529910003022
11,000 9,900 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب دارای شش فصل بوده و در قلمروی فلسفه اخلاق تالیف شده است. هدف اصلی نویسنده ارائه تعریف و کارکرد عقل عملی از نظر ملاصدرا بوده و نویسنده در ابتدای این کتاب مفاهیم محوری را در واقع توضیح می دهد که شامل معنای عقل، معنای کارکرد، معنای حکمت و عقل عملی است.

فصل نخست کتاب تاریخچه بحث است که ضمن مقدمه مباحث مهمی از سقراط، افلاطون، ارسطو، فارابی، ابن مسکویه و سایر اندیشمندان فیلسوف و اندیشمندان مسلمان مانند علامه طباطبایی، امام خمینی(ره)، شهید مطهری، آیت الله مصباح یزدی و سایر استادان را طرح بحث می کند.

فصل دوم کتاب نفس و مراتب آن نام دارد که تعریف نفس، ضرورت تعدد قوا، قوای نفس و قوای نفس انسانی از مباحث مطرح شده در این فصل است.

فصل سوم این کتاب تعریف عقل نظری و علمی و مقایسه آن دو است که ابتدا تعریفی از عقل نظری ارائه می دهد و سپس عقل عملی و دیدگاه اختلافیون در این بین و اختلاف این دو را به طور مشروح توضیح می دهد.

فصل چهارم کتاب عقل نظری است که نسبت عقل نظری با حکمت، نفس، بدن و کارکردهای عقل نظری را به طور کامل توضیح داده است.

فصل پنجم درباره عقل عملی است و فصل ششم دارای عنوان کارکرد عقل عملی در حکمت عملی از نظر ملاصدرا بوده و در انتهای کتاب جمع بندی بحث و در نهایت موضوع را خاتمه داده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط