loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

مجموعه تجربه و هنر زندگی - جلد دوازدهم: کار

ناشر گمان

نویسنده لارس اسوندسن

مترجم فرزانه سالمی

ویراستار خشایار دیهیمی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 225

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

فلسفه فقط رشته ای دانشگاهی نیست که در دانشگاه خوانده شود. فلسفه به همه تعلق دارد و همه ما از کودکی سوالاتی مطرح می کنیم که جنبه فلسفیِ آشکاری دارند. این سوال ها و پاسخ های آنها «راه زندگی»ِ هر کس را معین می کنند. این مجموعه به مسائلی فلسفی از همین دست می پردازد که همه ما به نوعی در زندگی با آن مواجهیم، از سوال های کلی گرفته تا «معنای زندگی» و «خوشبختی» تا مسائل جزئی تر نظیر درد، بیماری، ترس، ملال، زندگی روزمره، حسد، عشق، مرگ، بخشودن و… زبان این کتاب ها فنی نیست و همگان می توانند آنها را بخوانند.

کار چه نقشی در جستجوی ما برای یک زندگی معنادار و رضایت بخش دارد؟ برای همه ما لحظاتی پیش آمده که آرزو کرده ایم کاش مجبور نبودیم حتی یک روز دیگر کار کنیم. اما در واقع دنیای بدون کار دنیایی ملال آور و ناامیدکننده خواهد بود. کار به زندگی ما احساس معنادار بودن و هدفمندی می بخشد، هویتمان را شکل می دهد و برایمان شبکه ای اجتماعی می سازد. نویسنده با گذری بر فلسفه، تاریخ، ادبیات و حتی سریال ها و ترانه های روز می کوشد تصاویری به دست دهد از ابعاد متنوع کار.

فصل اول کتاب با این جملات آغاز می شود:
"وقتی به تاریخ اندیشه نگاه می کنیم، دو منظر اصلی درباره کار بارز به نظر می رسد. برخی کار را نفرینی بی معنا می دانند و برخی دیگر آن را تکلیفی پرمعنا قلمداد می کنند. دیدگاه اول از دوران باستان تا دوران جنبش پروتستان ها غالب بود و دیدگاه دوم از دوران جنبش پروتستان ها به بعد.
احتمالا هرگز هیچ کسی به اندازه فلاسفه کلاسیک یونان کار را خوار نشمرده است. در یونان باستان هیچ واژه خاصی برای کار وجود نداشته. همان طور که هیچ واژه خاصی برای آنچه هنر می نامیم نیز نبوده. یونانی ها از واژه های مختلفی برای انواع مختلف فعالیت های سازنده استفاده می کردند. واژه یونانی که اغلب برای "کار" ترجمه می شود، یعنی ponos، عمدتا به کارهای طاقت فرسا، اما نه لزوما سازنده اشاره می کند. چون واژه واحدی برای کار وجود ندارد، درست مثل مفهوم هنر، ما برای حل این مشکل درک و برداشت فعلی مان را به فرهنگ یونان باستان ربط می دهیم و بازمی گردانیم ..."
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما