loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فرم در موسیقی بین الملل

ناشر سوره مهر

نویسنده علیرضا مشایخی

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 332

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 25839 10003022
50,000 47,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در این کتاب با استناد به نمونه های بیشمار از استادان کوشیده ایم فرم های پایه را به ساده ترین نوع ممکن برای آهنگ سازان جوان توضیح دهیم.

کتاب «فرم در موسیقی بین الملل»، نوشته علی رضا مشایخی، آهنگساز صاحب نام کشور، نگاهی تخصصی به مقوله فرم در موسیقی دارد. فرم در هنرهای مختلف، تعبیرهای متفاوتی دارد. فرم در بعضی از هنرها، مانند شعر و موسیقی، معادل واژه «سبک» و یا «مکتب» در زبان فارسی است و منظور از آن، قالب و ساختار کلی یک اثر هنری، مانند فرم «سونات» در موسیقی کلاسیک است. فرم در تعریفی دیگر، به معنی تناسب و هماهنگی بخش های درونی یک اثر هنری مانند موسیقی، نقاشی و سایر هنرها است. به طورکلی، فرم، دربرگیرنده نمایی از ایده موسیقایی و ساختار اجرایی آن است. فرم در موسیقی گاه به معنای عام و گاه به صورت خاص استفاده می شود. فرم در معنای عام شامل سبک کلی موسیقی مانند سونات، فوگ و دیگر فرم ها می شود و در معنای خاص به سه عنصر تکرار، تنوع و وحدت می پردازد. در واقع همین سه عنصر هستند که باعث ایجاد فرم های مختلف در معنای عام می شوند.

فرم همچنین شامل عوامل مختلفی از قبیل قالب های میزان، ریتم، هارمونی و دیگر فاکتورهای اثرگذار در یک قطعه موسیقی می شود. بدون درنظر گرفتن فرم، موسیقی مجموعه ای از اصوات هارمونیک است که به عنوان یک اثر هنری، هدف خاصی را القاء نمی کند. رعایت قواعد ساختاری فرم در موسیقی کلاسیک، از اهمیت بالایی برخوردار است اما در موسیقی مدرن و موسیقی پاپ، فرم ها محدودیت های کمتری دارند و آهنگسازان آزادی بیشتری در ساخت موسیقی دارند. اگرچه آشنایی با فرم های موسیقی، ضرورتاً به معنی کسب لذت بیشتر در هنگام گوش دادن به موسیقی نیست، اما شناخت فرم ها برای هنرجویان و دانشجویان موسیقی، ضروری است، زیرا این مورد، نقش مهمی در نوشتن قطعات موسیقی دارد. علی رضا مشایخی، که تألیفات او در حوزه موسیقی، همواره با استقبال علاقه مندان و صاحب نظران عرصه موسیقی روبرو شده است، در این کتاب، که یکی از مهم ترین مراجع جهت فرم شناسی در موسیقی کلاسیک است، نگاهی تحلیلی و جامع به انواع فرم ها در موسیقی دارد.

این کتاب که در حوزه تحلیل ساختاری فرم ها نوشته شده است، با بررسی موسیقی کلاسیک در دوران مختلف، و تحلیل آثار آهنگسازان بزرگ در هر دوره، شناختی جامع از چگونگی ایجاد و تغییر فرم ها ارائه می دهد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما