بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. اسلام (2)
  4. نظام رفتاری، احکام و اصول فقه اسلام (3-2)
  5. الاثار الفقهیه - المجلد الثانی: الرسائل الفقهیه
  • الاثار الفقهیه - المجلد الثانی: الرسائل الفقهیه

الاثار الفقهیه - المجلد الثانی: الرسائل الفقهیه

ناشر : بوستان کتاب قم

نویسنده : محمدمهدی آصفی

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 519

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2600310003022
16,000 14,400 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مجموعه مباحث فقهی در زمینه اجتهاد و تقلید، مسأله ولایت، شأنیت فقیه و برخی از مسایل مربوط به عبادات و معاملات است. در این مجلد از این مجموعه فقهی، ابتدا به بحث در مورد اجتهاد و تقلید و شرایط هر یک از آن ها در فقه امامیه پرداخته شده و شأنیت فقها در زمینه مرجعیت علمی و فقهی و نیز تقلید از آنان، تبیین شده است. در همین زمینه نویسنده به مسئولیت، وظایف، شرایط و ویژگی های فقهای واجد مرجعیت فقهی و تقلید اشاره نموده و شروط تقلید از فقهای جامع الشرایط را نیز بیان کرده است. وی در ادامه به دیدگاه مکتب تشیع در زمینه اجتهاد و تقلید اشاره کرده و پویایی اجتهاد، مکاتب مربوط به آن، نقش مجتهدان در مسایل سیاسی و اجتماعی اسلام و نیز مسأله ولایت فقیه را از این منظر تبیین نموده است. نویسنده در همین چارچوب به اختیارات فقیه در عصر غیبت اشاره نموده و منصب افتاء، قضاوت و تشکیل حکومت توسط او در زمان عدم حضور امام معصوم(ع) اشاره نموده و مبانی و ادله فقهی مربوط به آن ها را ارایه نموده است. وی در همین راستا به نقش فقها در زمینه مسایل حکومتی، نقش زمان و مکان در اجتهاد، احکام اولیه و ثانویه، لزوم اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر توسط فقها و ادله عدم تصدی منصب قضاء و ولایت حکومتی توسط زنان در فقه امامیه اشاره نموده و به بررسی برخی از مسایل مالی در حکومت اسلامی و نقش فقیه در تصدی این قبیل از مسایل را بیان کرده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط