بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. تاریخ (14)
  4. تاریخ ایران (3-14)
  5. تقویم تاریخ دفاع مقدس (پیروزی خون بر شمشیر در محرم) - جلد بیست و هفتم

تقویم تاریخ دفاع مقدس (پیروزی خون بر شمشیر در محرم) - جلد بیست و هفتم

ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده : سعید پور داراب

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 808

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 2648910003022
27,000 25,650 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جبهه های هشت سال دفاع مقدس فقط عرصه ی نبرد با دشمن متجاوز نبود؛ بلکه مدرسه و دوره ی آموزشی خودسازی نیز محسوب می شد که رزمندگان اسلام ضمن نبرد با استکبار، به پرورش روح و تحکیم اعتقادات خود می پرداختند. در فرهنگ سیاسی شیعه و در طول تاریخ، واقعه ی کربلا و حوادث عاشورا و شهادت سید و سرور شهیدان امام حسین (ع)، بزرگ ترین منبع الهام و حرکت بوده است که پیروزی انقلاب اسلامی و حماسه های بزرگ دفاع مقدس با عنایت و توجه به آن واقعه رقم خورد. نام بسیاری از عملیات های بزرگ دفاع مقدس و رمز برخی از آنها با اشخاص و وقایع حادثه ی کربلا ارتباط دارد که نشان از تأثیر و نفوذ بی بدیل این فرهنگ در میان رزمندگان اسلام است. ملت ایران نیز جبهه های جنگ را عرصه ی نبرد نیروهای خیر با جنود شیطان می دانستند و مشخصاً با بازآفرینی حادثه ی کربلا در اذهان خویش، صدام (رئیس جمهور عراق) را «یزید» زمان می خواندند.

در آبان ماه 1361، عملیات محرم در سه مرحله و طی حدود پنج روز به اجرا درآمد. در مرحله ی اول عملیات؛ رزمندگان اسلام ارتفاعات 400، 298، پل چم سری و حوزه ی نفتی عنبران را آزاد کردند و در مراحل دوم و سوم نیز اهدافی را تصرف نمودند. فرماندهان نظامی ایران، بغداد و بصره را دو هدف استراتژیک برای تصرف می دانستند که بغداد، هدف نهایی جنگ بود و بصره، هدف میان مدت به شمار می رفت. با انجام عملیات محرم، تا اندازه ای جوّ ناشی از برخی ناکامی های عملیات رمضان در جبهه ی خودی تغییر پیدا کرد و نیروهای پرتوان ما نسبت به عملیات های بعدی امیدوارتر شدند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط