loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

یکی و دیگری

5 (1)

ناشر سوره مهر

نویسنده محمدعلی مسعودی

سال نشر : 1388

تعداد صفحات : 68

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

کتاب حاضر مجموعه داستان هایی است از محمدعلی مسعودی، استاد کارگاه آموزش داستان نویسی حوزه هنری کرمان.

کتاب حاضر مجموعه داستان هایی است از محمدعلی مسعودی، استاد کارگاه آموزش داستان نویسی حوزه هنری کرمان. زبان داستان ها، سهل و ممتنع است و به عبارت دقیق تر، نویسنده در (زبان نگارش داستان به زبان گفتار و از آن هم بالاتر به (زبان) گفتار مردم نزدیک شده است؛ و این امر مهم، چنان که در اولین نگاه رخ می نماید به هیچ روی، موضوعی ساده نیست، بلکه دست یابی به آن محتاج تمرین و ممارست در زمینة قلم زدن و از آن البته بالاتر، ممارست و حتی ریاضت در زندگی با مردم است. در این میان، نقش و جایگاه مردم عادی (و نه عامی!) محتاج تحلیل های بی پایان است و مسعودی، در داستان ها سخنگوی همان هاست. در این داستان ها می بینیم که همین مردم، هر روز و همیشه حضور دارند؛ اما در عین حال مانند آن گروه از فیلسوفانی که انسان را در موقعیت های «مرزی» بررسی می کنند، محمدعلی مسعودی نیز «اشخاص» داستان هایش که یا منفردند و یا گروهی از جماعت را در موقعیت های غیر معمول قرار می دهد. از همین جا می توان نگاهی داشت به کارکرد خاص نوع پلیسی ـ معمایی داستان که در داستان های این مجموعه، هم کارکرد عام دارند و هم خاص. مثلاً در جایی تصویرگر کودکی است که یک تفنگ در دست دارد و در خیال خود با تفنگ اسباب بازی شلیک می کند، آدم می کشد و... و در جایی دیگر عاشق شدن در آب را برای خواننده مجسم می کند.

اولش تفنگ مال من نبود، من هم تو کوچة خودمان بودم. پسر همسایه دم در خانه خودشان داشت با تفنگش بازی می کرد. رفتم به طرفش. تفنگ را گرفت طرفم. تیر زد: «بنگ! بنگ!» تیر خوردم و بعدش افتادم روی زمین. چهار تا گلوله زده بود توی سینه م. دست گذاشتم رو قلبم. دستم خونی شد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما