loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اسماعیل

ناشر قطره

نویسنده دانیل کوئین

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 314

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

در سال ۱۸۵۴ هنری دیوید تورو نویسنده ی آمریکایی، برای نخستین بار نگاهی جدید به مسأله ی محیط زیست، طبیعت و دیگر موجودات انداخت و آن را در کتاب معروف خود با عنوان «والدن یا زندگی در جنگل» به مخاطبان خود معرفی کرد. اگرچه این اثر و دو اثر منسجم دیگر وی رنگ و لعاب کمتری از یک رمان با معیارهای داستانی دارند و بیشتر شرح سفرها و تجارب وی هستند، اما تاثیری که مقالات و نوشته های تورو بر جنبش زاده شده ی آنارکوپریمیتیویسم داشت، جای هیچ شکی را باقی نمی گذارد که او از اصلی ترین پیشگامان این مسیر است. آثار این نویسنده و متفکر جنجال برانگیز پس از مرگ وی به دست دوستدارانش چاپ شدند. نهال جوان این جنبش از نیمه ی قرن نوزدهم و در آمریکای شمالی به دست تفکرات تحلیلگرانه و موشکافانه ی هنری دیوید تورو در احوالات زندگی مردمان این منطقه و شتاب سریع آنها به سوی مصرفگرایی و ماتریالیسم -که پدیده ای طبیعی پس از جنگ داخلی آمریکا به شمار می رفت- آبیاری شد.

آنارشیسم و واگرایی قانونی، عمل به ندای وجدان تحت هر شرایطی و در خدمت عمل صادقانه بودن، چیز تازه ای در هیچ اجتماعی نیست. رویارویی و تقابل با یک امر غلط، هر چند آیینی چند هزار ساله، شجاعتی می خواهد که شاید در جامعه ی آن زمان آمریکا به بهای سنگینی تمام می شده. برده داری رایج و برتری بی چون و چرای انسان سفید به تمام موجودات، حتی اگر مطابق با قانون اساسی یک کشور هم باشند، برای وجدان بیدار و آگاه تورو اموری غیر قابل هضم و مماشات گرانه به حساب می آمدند. وی که از پیشگامان اکولوژیسم و به خصوص آنارکوپریمیتیویسم است، پا را از حد معضلات بشری فراتر گذاشت و ایده ی مقاومت در برابر پیشرفتهای به اصطلاح متمدنانه ی همین انسان و ردّ ماتریالیسم و مصرفگرایی فزاینده ی رایج در جامعه ی آمریکایی میانه ی قرن نوزدهم را دستمایه ی خلق آثار و مقالات جنجال برانگیز خود نمود.

۱۳۷ سال بعد، دانیل کویین که از تاثیرگذارترین چهره های جنبش حمایت از محیط زیست، ساده گرایی و آنارکوپریمیتیویسم است در اثر خود به نام «اسماعیل» تلاش کرد تا مخاطب خود را با سوالات کلیدی حیات و ادامه ی صلح آمیز آن برای بشر درگیر نماید. تلاشی که به خوبی نمایانگر ضعفها و کاستی های نوع بشر امروزی در قبال امانتی است که از جانب خدایان به وی اعطا شده. شاید خود موضوع کتاب بالذات برای خیلی از خوانندگان فاقد کشش و نقاط اوج و فرود حاکم بر داستانهای درام یا جنایی یا ... باشد اما تکنیکهای به کار رفته در طول داستان، چاشنی های زیادی به درونمایه ی آن زده و در لحظاتی از خوانش، حتی خواننده را میخکوب می نماید. عریانی حقایق گفته شده در کتاب، گاه عرق شرم بر چهره ی ما می نشاند و گاه انسان را در اضطراری دائم و شدید برای نجات دنیا در همان لحظه و با تمام قدرت نگاه می دارد.

آن چه از آغاز ذهن خواننده را معطوف به خود می کند عنوان کتاب است. «اسماعیل» {در این کتاب} نه موجودی ست الهی و نه متعلق به هیچ دین و مذهبی. او موجودی (یک گوریل) محبوس در اتاقی شیشه ای ست، حکم بیدارکننده ی وجدان خوابیده ی انسان را دارد. انتخاب نام اسماعیل را قطعا می توان به پیشینه ی انجیلی آن نسبت داد که برگرفته از نام اسماعیل پسر ابراهیم خلیل است. پسری که قرار شد از پدر خود جدا شده و دور بماند. وجه تشابه این دو در دورماندگی و اسارت است. اسماعیل قهرمان کتاب که از طبیعت خود به دور مانده و در اتاقی شیشه ای در ابتدا و سپس به شکلی کاملا کلاسیک در یک قفس توسط انسان به اسارت گرفته شده. پروتاگونیست داستان نیز فردی بی نام انتخاب شده و کویین با استفاده از آرزوی برآورده نشده ی وی برای نجات جهان، خواننده را دعوت به همذات پنداری با او که اول شخص نیز هست می نماید. بنابراین می بینیم که کویین با به خدمت گرفتن نام اسماعیل برای یک گوریل و دمیدن روح انسان به کالبد وی از یک سو و بی نام رها کردن راوی از سوی دیگر به شکلی خودبخودی از همان ابتدا تکلیف خواننده را با سمت و سوی محوریت کتاب روشن می کند.

شاید بتوان این احتمال را داد که اگر بجای یک گوریل، انسانی در حال ارائه ی این اطلاعات و منطق در داستان بود، موفقیت اثر تا به این اندازه نمی بود. اینکه داستان خلقت و هدف از انجام ان چه بوده و هست را یک غیرانسان بازگو کند -آن هم با انبوه اطلاعات درباره ی اجتماع، فلسفه، تاریخ، ادیان و ... و سپس همین امر در قالب کهن الگوی معلم-شاگرد در جریان داستان ظاهر شود، تاثیر بسزایی در پویا نمودن عقاید راکدی دارد که تکنیک دیگری نمی توانست بار این وظیفه را به دوش بکشد. بنابراین بشری که همیشه در قالب این الگو جایگاه معلم را داشته، چه برای حیوانات و چه برای همنوعان خود، حالا خود سوژه ی تعلیم و تربیتی است که با استمداد از اساطیر و داستانهای فرضی و تاریخچه ی خود انسان، قدم به قدم تمام زیرساختهای سنتی فرهنگ مادر را زیر سوال می برد تا آنجا که پس از رفع ابهامات و کژتابی های تربیت فرهنگ مادر در تمام قرون و اعصار از پیشِ روی ما، خود انسان تاثیری را که این فرهنگ بر فروپاشی اجتماعات بشری در مقیاس جهانی می گذارد به عینه می بیند. درونمایه ی اسارت اسماعیل و جنگ بی پایان بشر با تمام اجزاء حیات در طول هزاران سال و همراهی این دو عنصر با پیشبرد بحثها به روش سقراطی که شامل طرح سوالات هدایت کننده و استنتاجی است، بافتی یکدست و قدم به قدم از داستان خلقت انسان و اشتباهات جبران ناپذیر وی در طی این زمان، روبروی خواننده قرار می دهد. آیا تکوین بیولوژیکی موجودات، تنها برای رسیدن به یک نقطه ی اوج بود تا به مفهومی به نام انسان منتهی می گردد؟

پرسش کلیدی «چگونه چیزها به این صورت درآمد؟» و پاسخ تازه نفس دانیل کویین به آن، علاوه بر بردن جایزه ی ادبی «ترنر تومادو فلوشیپ» در سال ۱۹۹۱، لرزشی بر اندام پوسیده ی بنیانهای فکری ما درباره ی خوب و بد و درست و غلط می اندازد. بنابراین، خواندن این کتاب و دل دادن به آن شجاعت می خواهد.

در پایان، چکیده ی مفهوم اصلی «اسماعیل» را می توان در کلام ساده ی هنری دیوید تورو یافت؛ «اگر انسانی تنها برای عشق خود به جنگل، نیمی از روز را صرف قدم زدن در طبیعت بنماید، به او انگ عاطل بودن می زنند. اما اگر یک روز کامل خود را به قطع کردن درختان و عریان نمودن زمین، آن هم زودتر از موعد خود، بپردازد از او به عنوان فردی سازنده و مفید یاد می شود.»
منبع: الف کتاب (alef.ir/book)
 • زبان کتاب
  فارسی
 • سال نشر
  1391
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1391
 • شمارگان
  500
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  314
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  450
 • ISBN - شابک
  978-600-119-481-8
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 2 خرداد 1394
 • شناسه
  26639
 • دسته بندی :
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما