loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تپش سبز (عکسهای مرحوم قربان خلیلی)

ناشر سوره مهر

گردآورنده کتاب خانه عکاسان ایران

خوشنویس حمید عجمی

سال نشر : 1383

تعداد صفحات : 26

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

کتاب حاضر، مجموعه از عکسهای قربان خلیلی است که در 26 صفحه با عکسهای سیاه سفید به چاپ رسیده است. عکسهای این مجموعه بدون تردید عکسهای بی نظیر از قربان خلیلی است که بی ادعا اسناد تاریخی با ارزشی از زمان خودش را به یادگار گذاشت. قربان خلیلی با عکسهایی از حوادث انقلاب گرفت خود گزارشی شد برای تاریخ. همان طور که اگر سه عکس از حوادث انقلاب در تاریخ معاصر ما مانده باشد غیر از عکس ملاقات همافرها با امام، عکس نزن سرباز، و سخنرانی امام در روز ورود به بهشت زهرا متعلق به اوست که در این مجموعه آورده شده است. عکس اول که در اوج حوادث انقلاب در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده و لحظه شلیک گلوله توسط یک نظامی به سوی شخصی در کنار دیوار را نشان می داد. تأثیر فراوانی بر تفکر اجتماعی مردم مبنی بر اینکه ارتش رژیم چگونه با مردم بی سلاح روبه رو می شود داشت.

عکسهای مرحوم قربان خلیلی هیچ پیام روشنفکرانه ای برای مخاطب ندارد. خلیلی فرزند خلف عکاسی ایران بود که ناگهان در عرصه اجتماعی ما در متن حوادث انقلاب متولد و سپس به سرعت محو شد. مهم نیست که پس از انقلاب چند سال به طور فیزیکی زیست. از کارشناسان عکسهای دورة انقلاب او کافی است که بگوییم او گزارش زمان خود را به تاریخ داد. کافی است بی حب و بغض و منیتهای عکسهای او را مرور کنیم. کمتر عکاسی را می شود سراغ گرفت که در عمر عکاسی خود توانسته باشد، دو عکس تاریخی و ماندگار بگیرد، قربان خلیلی این کار را کرده است. بدون شک عکسهای او اسنادی غیرقابل انکار از بخشی از مهم ترین دوره تاریخی کشور ایران است. خلیلی عکسهای زیادی در زمینه های ورزشی، اجتماعی، اماکن تاریخی و خبری از خود بر جای گذارده است. در این زمینه وی با روزنامه ها و مجلات متعددی همکاری داشته است. اما عکسهای مربوط به انقلاب که اغلبا ً در این مجموعه گرد آمده است از مهم ترین آثار وی به شمار می آید که در آن زمان در بیشتر روزنامه های معتبر کشور به چاپ رسیده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما