بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. اسلام (2)
  4. نظام فکری و اعتقادی اسلام (2-2)
  5. مجموعه رسائل - جلد دوم: رسالة الولایة، علم، برهان و علم امام
  • مجموعه رسائل - جلد دوم: رسالة الولایة، علم، برهان و علم امام

مجموعه رسائل - جلد دوم: رسالة الولایة، علم، برهان و علم امام

ناشر : بوستان کتاب قم

نویسنده : سید محمدحسین طباطبایی

سال نشر : 1387

تعداد صفحات : 258

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 276510003022
37,000 33,300 تومان
افزودن به سبد سفارش

متفکر بزرگ اسلامی، علامه طباطبایی، علاوه بر کتاب های مستقل، رساله های کوچکی هم دارند که در آنها مطالب عمیق فلسفی، عرفانی و دینی مطرح شده و به سبب همین ژرفایی، مورد توجه دانشوران مسلمان قرار گفته است.

این کتاب در چهار بخش جداگانه، چهار رساله از علامه طباطبایی بیان شده است که این رساله ها عبارتند از: رسالةالولایة، رساله ای در علم، برهان و علم امام.

رسالةالولایة (ولایت نامه) که بخش اول این جلد را تشکیل می دهد، در هشت فصل تدوین شده است که این هشت فصل عبارتند از: در تقسیم علم، در علم شی مجرد به ذات خود، در علم علت به معلولش، در علم معلول به علتش، در علم یکی از دو معلوم علت به همتایش، در علم حصول، در تقسیم علم حصولی به تصور و تصدیق و در تقسیم علم حصولی به حقیقی و اعتباری.

بخش دوم این اثر که به رساله برهان اختصاص دارد در 4 مقاله تدوین شده است که به ترتیب مقاله اول در 5 فصل، دوم در 7 فصل، سوم در 3 فصل و چهارم در 4 فصل تدوین شده است و مجموعا به مسائلی چون در کیفیت حصول علم برای ما و اختلاف علوم و کیفیت آن، در بعضی از احکام قضایای ضروری، در احکام برهان لم، در احکام برهان ان، در حقیقت برهانی و اجزای آن ها و احکام آن ها، در اختلاف علوم و مشارکت آن ها و نقل برهان از علمی به علم دیگر، در معنای حد، تصور همچون تصدیق به ضروری و نظری که به ضروری،در مناسبت حد و برهان و زیاد بودن حد بر محدود پرداخته شده است.

علم امام(ع) و نهضت سیدالشهدا(ع)، نهضت سیدالشهدا(ع) و هدف آن، اثر امتناع از بیعت، ترجیح مرگ بر زندگی، اشاره های مختلف امام(ع) به وظیفه خود، اختلاف روش امام(ع) در خلال مدت قیام خود و... عناوینی است که در بخش رساله ای در علم امام مطرح شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط