غیرقابل سفارش
این کالا فعلا موجود نیست و غیرقابل سفارش است.

راهبردهای رشد غول آسا

دسته بندی: مدیریت، برنامه ریزی و کار

ناشر: دنیای اقتصاد

نویسنده: راجر کارترایت

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 152

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

«راهبردهای رشد غول‏ آسا» کتابی است در باب ضرورت تسلط بر کارکرد بنگاه ‏های اقتصادی و پیشگیری از رشد لگام گسیخته و خارج از اراده مدیران و سهامداران آن.
بنا به نتایج پژوهشی که مولف انجام داده است «رشد غول‏ آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی‏ ماند. امکان دارد سازمان‏ ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هرچند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد، اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است»...
از آنجا که رشد غول‏ آسا مقدار قابل توجهی از منابع خارجی را مصرف می‏ کند، سازمان ‏های بزرگ این‏طور نشان می‏ دهند که فقط آنها قادرند حجم انبوهی از منابع را جمع ‏آوری سازند.

رشد غول آسا به گسترش بسیار سریع یک سازمان اشاره دارد. همیشه سازمان یک شرکت خصوصی است اما بخش عمومی نیز می تواند رشد غول آسا را تجربه کند. پروژه منهتن که در فاصله سال های 1942 تا 1945 در ایالات متحده و بریتانیا اجرا و به گسترش نخستین سلاح های اتمی منجر شد، نمونه عملیاتی است که از حمایت مالی دولتی برخوردار بوده و سریع تر از هر پروژه رسمی دیگر و به تندی توسعه یافته است. رشد غول آسا همیشه موفق نیست و پایدار نمی ماند. امکان دارد سازمان ها به قدری سریع رشد کنند که منابع حیاتی لازم برای تغذیه و بقای عملیات آنها به اتمام برسد. هرچند چنین چیزی ممکن است اتفاق بیفتد اما تمرکز این کتاب روی راهبردهایی برای کسب موفقیت است.

اچ. اسکیپ وِیتزِن در کتابش با نام رشد غول آسا درباره به کار بردن فرمول موفقیت شرکت هایی که امروز سریع ترین رشد را دارند (1991) می گوید رشد غول آسا زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت در فاصله یک دهه پس از تشکیل یا پشت سر گذاشتن رکود، فروشی معادل یک میلیارد دلار یا بیشتر داشته باشد. طبق این تعریف، ویتزن عقیده دارد رشد غول آسا پدیده ای است که ابتدا در دهه 80 در ایالات متحده رخ داد و در دهه 90 و قرن بیست و یکم نیز ادامه یافت. البته نویسنده کتاب حاضر در این مورد با ویتزن اختلاف نظر دارد، زیرا معتقد است رشد غول آسا را نمی توان با یک اصطلاح دقیق و قطعی تعریف کرد. چرا که چنین پدیده ای به طور طبیعی نسبی است.

می شود گفت رشد غول آسا زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت (یا حتی خدمات عمومی) نسبت به سازمان های مشابه در یک بازار خیلی سریع تر رشد می کند. در واقع، ممکن است زمانی که تعداد زیادی از شرکت ها با سرعتی چشمگیر رشد می کنند، خود بازار نیز رشد غول آسا را تجربه کند. در پایان اینکه ترجمه روان راحله فاضلی و متن منسجم راجر کاترایت از امتیازهای کمتر کتابی است که اطلاعاتی با این کیفیت و حجم را در اختیار خوانندگانش قرار می دهد.

همچنین یکی دیگر از دلایلی که این کتاب را می توان مفید و خواندنی دانست این است که خواننده تقریبا با حجم بسیاری از جزییات و اطلاعات شرکت های بزرگ جهان مواجه می شود که پیشتر در جایی دیگر به آنها بر نخورده است. اینکه شرکت های بزرگ چگونه و تحت چه شرایطی شکل گرفتند و چه عواملی موجب سقوط و صعود آنها شد، می تواند اطلاعات و تجربیات مفیدی را در اختیار خواننده هوشمند قرار دهد.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام