غیرقابل سفارش
این کالا فعلا موجود نیست و غیرقابل سفارش است.

دختری که رازی کهنه را آشکار کرد

دسته بندی: رمان و داستان کوتاه

ناشر: قطره

نویسنده: استیگ لارسون

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 704

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

عاشق جنایی نویسانی همانند ریموند چندلر و دشیل همت بود، نه آنقدر که تنها در داستان نویسی از آثار آنها تاثیر بگیرد؛ بلکه در شکل زندگی هم از آنها و قهرمانان تلخ اندیش و کلبی مسلک آثارشان تأسی جسته بود. دود کردن روزی سه پاکت سیگار، بی توجهی به سلامت بدن، چسبیدن به کار، نوشتن، نوشتن و نوشتن ... تا ذسیدن روزی که قلبش ایستاد، بی آنکه خیال راه افتادن دوباره داشته باشد.

عمرش کوتاه بود و شانس رسیدن به پیری نداشت؛ یا به قول همان سنخ قهرمانهای محبوبش شانس داشت که به پیری نرسید! سال ۲۰۰۴ بود، پنجاه ساله شده بود و هنوز یکسال مانده بود که درهای موفقیت به رویش گشوده شده و به یکی از معروف ترین چهره های ادبیات و در عین حال پولسازترین نویسنده های محبوب جهان بدل شود.

با اینکه استیگ لارسون شب و روز می نوشت، چند رمان آماده چاپ داشت تا زمان مرگ هنوز هیچ کتابی از او منتشر نشده بود. تنها به عنوان روزنامه نگار و فعال حقوق بشری که با نئونازی ها هم درگیری هایی داشت شناخته می شد.

او طرح نوشتن ده رمان را در ذهن داشت که وقتی سه تای آن ها (که به سه گانه هزاره معروف اند) آماده شدند، برای ناشری که به انتشار آثار پرفروش شهرت داشت فرستاد. از بخت بد ارزیابهای آن ناشر، نوشته های او را رد کردند. وقتی دوست استیگ لارسون نوشته های او را برای سپردن به ناشری دیگر تحویل گرفت؛ دریافت بسته نوشته های او باز نشده و احتمالا ارزیابها چبه دلیل نخواندن آن نوشته ها نین اشتباه بزرگی را مرتکب شده بودند. چرا که وقتی نخستین رمان او با عنوان دختری خالکوبی اژدها منتشر شد. آنها که خواندن رمان را آغاز می کردند، دست از سرش برنمی داشتند و از هر فرصتی برای خواندن ادامه داستان استفاده می کردند. چنین خوانندگانی تعدادشان کم نبود؛ چنان که فروشی میلیونی برای او رقم خورد.

فروش میلیونی این کتاب شهرتی افسانه ای برای استیگ لارسون به همراه داشت که به سرعت از زادگاهش سوئد گذشت، اروپا را در نوردید، آمریکا را فرا گرفت و به اقصی نقاط جهان رسید و حالا به ایران نیز آمده است. رمان «دختری که رازی کهنه را آشکار کرد» در واقع همان «دختری با خالکوبی اژدها» (The Girl with the Dragon Tattoo) که نشر قطره برای آن این نام را در نظر گرفته است.

البته این ناشر دو رمان «دختری که با آتش بازی کرد» و «دختری که با تبهکارها درافتاد» {دختری که به لانه زنبور لگد زد} که بخشهای دوم و سوم سه گانه هزاره هستند کمی پیش از کتاب حاضر به بازار فرستاده بود و حالا این سه گانه به طور کامل و با ترجمه ای قابل قبول در اختیار علاقمندان رمانهای پلیسی و جاسوسی مدرن قرار گرفته است. این سه گانه در مجموع نزدیک به صد میلیون نسخه فروش داشته و جالب اینکه رکورد فروش کتابهای الکترونیکی را هم در اختیار دارد.

شخصیت های اصلی داستان در هر سه رمان دو نفرند. یک مرد روزنامه نگار میانسال و ماجراجو به نام که روزنامه ای به نام "هزاره" را منتشر می کند و یک دختر جوان که با وجود لج خلقی های رفتاری و ناسازگاری هایش با دیگران شخصیت جالبی او خوره کامپیوتر و هکری ست فوق العاده است که فراز و نشیب های زندگی اش در گذشته روی روح و روانش سایه انداخته است.

در رمان «دختری که رازی کهنه را فاش کرد» این دو شخصیت طی ماجراهایی به دلیل مهارت هایی که دارند در کنار یکدیگر قرار گرفته و با کمک هم می کوشند یکسری مفاسد دولتی و یا خلافکاری های شرکتهای بزرگ را آشکار کنند.

رمان از طرحی پیچیده و ساختاری محکم برخوردار است و با ضرب آهنگی تند و پرکشش روایت می شود. شخصیت پردازی ها قوی و فضاها به شکلی زنده ترسیم شده اند. اتمسفر حاکم بر رمان تیره و دلالت بر فضای توام با فساد و بی عدالتی دنیای مدرن دارد. آشنایی اینگ لارسون با قواعد ژانر پلیسی جنایی و استفاده هوشمندانه او از این قواعد گاه با آشنایی زدایی و بازی با قواعد این ژانر برخوردار است که همگی دست به دست داده اند که رمانی فراموش نشدنی خلق شود. هر چند فاصله محسوسی میان بخش های مختلف این سه گانه وجود ندارد. اما جذابیت و ظرافت های داستانی رمان حاضر که شخصیت های اصلی در آن معرفی و پرورش می یابند تا اندازه ای بیشتر از بخش های دوم و سوم این رمان به نظر می رسد.

دیوید فینچر نیز براساس این رمان فیلم موفقی با عنوان دختری با خالکوبی اژدها ساخته است که تریلر پلیسی و جناییِ پیچیده و جذابی از کار در آمده است.

اطلاعات کتاب

 • زبان کتاب: فارسی
 • سال نشر: 1394
 • چاپ جاری: 1
 • تاریخ اولین چاپ: 1394
 • شمارگان: 1000
 • نوع جلد: جلد نرم
 • قطع: رقعی
 • تعداد صفحات: 704
 • ناشر: قطره
 • نویسنده: استیگ لارسون
 • مترجم: میترا کیوان مهر

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام