ناموجود
این کالا فعلا موجود نیست اما می‌توانید زنگوله را بزنید تا به محض موجود شدن، به شما خبر دهیم.
موجود شد باخبرم کن

حقایق و مغالطه ها در اقتصاد

دسته بندی: علوم اقتصادی

ناشر: دنیای اقتصاد

نویسنده: توماس سوئل

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 319

1
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

«حقایق و مغالطه ها در اقتصاد» برای کسانی نوشته شده که تمایل دارند بدون درگیر شدن در مباحثات تخصصی و نمودارهای اقتصادی و رجز خوانی های سیاسی به درکی از مسائل اقتصادی بپردازند. حتی جان آدامز سیاست مدار و دیپلمات آمریکایی می گوید: «حقایق بسیار سرسخت و مقاومند و آرزوهای ما هرچه باشند، نمی توانند جای حقایق و مستندات را بگیرند».

در این کتاب توماس ساول که خود یک اقتصاددان مکتب شیکاگویی است، برخی مغالطه های مشهور اقتصادی را به زبانی ساده مطرح ساخته تا به واسطه آن حقیقت اقتصادی بیشتر از گذشته مورد نظر اقتصاددانان و حتی سیاست مداران قرار گیرد. تاکید ساول بر ساده بودن این کتاب است و برای فهم آن نیاز به دانش پیشینی از علم اقتصاد نیست.

«حقایق و مغالطه ها در اقتصاد» که موضوع اصلی این کتاب است نشان می دهد مغالطه ها صرفا افکاری ابلهانه نیستند، بلکه در حقیقت آنچنان خود را موجه جلوه می دهند که به آنها قدرت ماندگاری می دهند، در نتیجه بررسی نقص هایشان لازم است.

توماس ساول نویسنده این کتاب تلاش می کند به برخی از مهمترین مغالطه ها در عرصه زندگی اجتماعی انسان ها بپردازد و از این رو بیش از آنکه مستقیم به تحلیل صرفا اقتصادی دست زده باشد موضوع مغالطه ها را از منظر اقتصاد سیاسی بررسی کرده است، مغالطه هایی که در عرصه اقتصاد داخلی ایلات متحده و دیکر کشورهای جهان موثرند.

توماس ساول در مقدمه این کتاب می نویسد: «برخی از موضوعات و مسائل از آن رو پذیرفته می شوند که آشکارا درست هستند. اما بسیاری دیگر از آنها پذیرفته می شوند، چون سازگار با تصوری از جهانند که مقبولیت عام یافته و به جای حقایق پذیرفته شده اند. قراردادن باورها در معرض آزمون حقایق دشوار، به ویژه هنگانی اهمیت دارد که به سمت باورهای اقتصادی میل می کنند، زیرا واقعیت های اقتصادی محدودیت های اجتناب ناپذیری برای زندگی میلیون ها نفر ایجاد می کنند، بنابراین سیاست هایی که بر اساس مغالطه ها شکل می گیرند، می تواند آثار ویرانگری داشته باشند.»

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام