loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عقل از دیدگاه مولانا

ناشر موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

نویسنده پری ریاحی

مستندساز سید حسین نصر

سال نشر : 1393

تعداد صفحات : 264

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 30378 10003022
قابل تهیه از مراکز پخش
25,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در این کتاب به منظور بررسی عقل از دیدگاه مولوی نخست از عقل کلی و عقل جزوی سخن رفته و سپس مباحثی در زمینه ی عقل اولیا، عقل و قضا، قوت گرفتن عقل از مشورت، عقل و نفس، جان و تن، عقل و دل، عقل و عشق، و عقل و صبر مطرح گردیده است.

سیدحسین نصر در مقدمه ی این کتاب خاطرنشان می سازد: "برای درک مفهوم عقل در آثار مولانا و مخصوصا مثنوی باید به امتیاز اساسی که او بین عقل کلی و عقل جزئی قائل شده توجه کرد... نیز باید توجه داشت که علاوه بر تاکید بر امتیاز بین عقل جزئی یا استدلال و عقل کلی، مولانا مصر است که باید عقل را تسلیم وحی کرد، که خود توسط عقل قدسی از جانب حق تعالی بر انسان نازل شده است و در واقع تسلیم شدن عقل به وحی منجر می شود به شکوفایی نهایی عمل انسانی در ساحت عقل قدسی ... هنگامی که عقل تسلیم وحی شود خود بال درآورده و به سوی قدس به پرواز درمی آید و به جایگاه اولیه ی انسان که فردوس برین باشد، راه می یابد."
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما