loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

منطق صدرایی: شرح التنقیح فی المنطق

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 31014 10003022
125,000 112,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

بررسی مسایل مهم منطقی درزمینه تعریف، صورت های مختلف استدلال های قیاسی، برهان و مغالطات از دیدگاه ملاصدرا است. در این اثر به شرح نظریات منطقی صدرالمتالهین شیرازی با توجه به مفاد کتاب "التنقیح فی المنطق" به ویژه در بخش مربوط به قیاس و برهان پرداخته شده و تحلیل وی از قضایای منطقی در منطق قدیم، تبیین شده است. نویسنده (شارح) ابتدا تعریفی از منطق و فایده آن ارایه نموده و پس از آن تقسیمی از علم اعم از علم حضوری و حصولی، تصوری و تصدیقی مطرح کرده و مسایل مختلف علم منطق مانند: بحث از دلالت، مفرد و مرکب، نسبت بین لفظ و معنا، کلی و جزئی، اقسام کلیات، مترادف و متباین در الفاظ، حقیقت و مجاز در وضع، نسبت های چهارگانه در کلیات و جزئیات، اقسام حمل و محمول و کلیات خمس را بیان کرده است. در بخش دیگری از کتاب حاضر نویسنده به شرح مباحث مربوط به حد و اقسام آن، انواع ماهیت، اقسام وجود، نفس الامر، انواع قضایا، نسبت بین موضوع و محمول در قضیه، وجود انواع سور در قضایا، احکام تناقض در قضیه، موجهات قضایا، ترکیب بین آن ها، شکل های مختلف قیاس، انواع قیاس اعم از قیاس اقترانی حملی و شرطی، احکام قیاس خلف، احکام و اقسام برهان و نیز نقد مغالطات سوفسطائیان پرداخته است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما