بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • عطر شب های خراسان

عطر شب های خراسان

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 311510003022

معرفی کتاب

کتاب حاضر، گزیده 137 شعر در قالب های غزل­، مثنوی­، دوبیتی­ و سپید محمدعلی عجمی است. محمدعلی عجمی شاعری از کشور همزبان و همسایه یعنی تاجیکستان است. زبان فارسی با لهجۀ تاجیکی و واژگان کهن، شعر او را به خاطر نوعی آشنایی زدایی زبانی برای مخاطبان جذاب و شیرین می ­کند. زبان شعر محمدعلی عجمی به دلیل هنجارگریزی نحوی و دستوری و به دلیل عادت ستیزی و غرابت واژگانی، تشخّص ویژه ­ای پیدا می­ کند و در مقایسه با شعر دیگران شخصیت مستقلی دارد. اگر از شعر، کارکردی رسانه ­ای طلب نکنیم و سیاست­ های روزمره را بر آن بار نکنیم و آن را تا سرحد شعار تنزل ندهیم سروده ­های این شاعر تاجیک را باید شعری موفق و ناب ارزیابی کرد. محمدعلی عجمی هم در غزل، هم در شعرهای آزاد، آثار قابل تأملی دارد در مقایسه با آثار شاعران تاجیک جایگاهی بس رفیع­تر را از آن خود کرده است. عجمی هم در نوع نگاه و زاویه دید، هم رویکردش به هستی و جهان پیرامون، هم در زبان، بسیار پیشرفته­ تر از شاعران هم نسل خود در تاجیکستان است. این مختصات شعری سبب می­ شود نام او را به خاطر بسپاریم.
برخی از عناوین اشعار وی در این کتاب عبارتند از: زمزمه عشق، یک پرده در سکوت، نگارستان ابرو، از آن طرف جاده، نذر مردم، یک سفره تماشا، ای ساقی عزیز، شب قدر، بهشت و آدم و گندم، دست دعا، شهر مرده، به این سادگی و بازگشت.

شعر سپید با عنوان «بنفشه هشت» را در زیر می خوانید:

آن روز
در جاده های شهر ، پاییز خود را می تکاند
و آسمان شرح غربت را
در اندوه لحظه های سرد
می گریست ...
آن روز
چه زهراب تلخی
در جانم فرو ریخت که هنوز
در رگ رگ وجودم جاری ست
یادم نمی رود
مجتمع «ارکیده»
کوچه بنفشه هشت
هر صبح عشق را سلام می گفتم
و ماهی یک نوبت
به خیابان ولی عصر (عج) سر می زنم
برای فال حافظ
علی رضا
هر بار به حوزه می آمد
برایم
لبخند خراسانی هدیه می آورد
و روح خزان خورده ام
پر از شکوفه های گرمسار می شد
اینک
سال هاست دست سرنوشت
با سوزن زنگ بسته سفر
حسرت آن روزهای سبز را
روی دلم خالکوبی می کند
ایران...!
ای شاداب ترین رنگ
در تصاویر زندگی من
یاد تو
همان نوشداروی عشق است
که در من
زهر تلخ فراق را می پالاید
ورنه
سال ها پیش
سال ها پیش باید که می مردم ...
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط