فراخوانی فراخوانی ...

بانوی کربلا حضرت زینب علیهاالسلام

ویرایش دوم

مولف : عایشه بنت الشاطی

مترجم : سید رضا صدر

گردآورنده کتاب : سید باقر خسروشاهی

ناشر کتاب : بوستان کتاب قم

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 176

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

معرفی کتاب

عایشه بنت الشاطی، از نویسندگان چیره ‏دست مصری است که کتاب هایی چند درباره شخصیت های اسلامی به خصوص مادر پیامبر، همسران پیامبر و دختران پیامبر نوشته است. این بانوی دانشمند، چند سال پیش از دنیا رفت. از کتاب او درباره شخصیت عظیم حضرت زینب (س)، به نام «بطله کربلا» ترجمه‏ های دیگری هم انجام گرفته است، اما ترجمه استادانه و شیوای مرحوم آیت الله صدر، از برجستگی خاصی برخوردار است. نویسنده، در بخشی پدران و نیاکان زینب کبری (س) را معرفی می‏ کند، سپس با پرداخت ادیبانه تولد این گوهر در مدینه در سال ششم هجرت، به دوران غم بار کودکی این دختر که مصادف با رحلت رسول خدا (ص) و شهادت مادرش حضرت فاطمه (س) است می‏ پردازد. در مقطعی به ازدواج حضرت زینب (س) با عبدالله بن ‏جعفر و ثمره فرخنده این وصلت می ‏پردازد. ترسیم صحنه‏ هائی از زندگی او در دوران امامت پدر بزرگوارش امیر المؤمنین (ع) و برادر مظلومش امام حسن مجتبی (ع) و نقش آفرینی این شیرزن در حماسه کربلا، بخش هایی دیگر از این کتاب است. فصل عاشورایی زندگی وی، برجسته‏ ترین فصل کتاب محسوب می‏ شود که سبکی روایی، جذاب و داستان گونه دارد، تا آن جا که کاروان اهل بیت، با کاروان سالاری زینب کبری (س) به مدینه باز می ‏گردد و همواره احیاگر یاد عاشورا و رسواگر جنایات بنی امیه بر ضد خاندان نور و عصمت است، تا آن که یک سال و نیم پس از حادثه کربلا، از دنیا می ‏رود. هرچند که بافت کلی کتاب، بیشتر داستانی است و همین بر جاذبه کتاب افزوده است، ولی با نقل هایی از منابع، فضایل و شخصیت علمی و اجتماعی او را هم ترسیم می‏ کند.

گزیده کتاب

در فصلی که با عنوان «خردمند بانوی بنی هاشم‏» به ازدواج این بانوی با کرامت‏ با پسر عمویش عبد الله بن جعفر می‏پردازد، به جلوه‏ هایی از علم، فصاحت، شمایل و فضایل او اشاره دارد. جملاتی از این بخش را پایان بخش این نوشته، قرار می‏دهیم: (ص‏59) «... مردم آن عصر در کربلا و در مجلس استاندار کوفه و مجلس یزید بن معاویه، سخنانی از زینب می‏شنوند که فصاحت و بلاغتش همه را متعجب می‏کند، به همان اندازه‏ای که امروز ما را به تعجب می‏اندازد و همگی به فوق العادگی او و سخنوری و سحر بیانش، گواهی می‏دهند. به نقل «جاحظ‏» از «حزیمه اسدی‏» :«پس از شهادت امام حسین (ع) وارد کوفه شدم و سخنان پرمغز و شیوای زینب را شنیدم. من ناطق‏ تر و گوینده ‏تر از او، زنی را ندیدم. گویا از زبان امیرالمومنین علی‏بن ابی‏طالب (ع) سخن می‏گفت!»این، شمایل زینب است، به طوری که او را در کربلا دیده‏ ایم و چنان که در زمان جوانی ‏اش نمونه ‏ای از فضایل برای ما نمایان شده، زیرا می‏شنویم که او در مهربانی و رقت قلب به مادرش و در دانش و پرهیزگاری به پدر مانند بوده. و چنانچه بعضی از روایات، می‏گوید: زینب دارای مجالس علمی ارجمندی بوده که زنانی که می‏خواستند احکام دین را بیاموزند، در آن مجلس حاضر می‏شده و کسب دانش می‏کردند. صفات برجسته‏ای در زینب جمع بوده که هیچ یک از زنان عصر او، دارا نبوده ‏اند. لذاست که «بانوی خردمند بنی‏هاشم‏» گردید. «ابن عباس‏» که از او روایت می‏کند، می‏گوید: «بانوی خردمند، زینب دختر علی چنین گفت...» زینب، بدین لقب به طوری معروف شده بود که وقتی «بانوی خردمند» می‏گفتند، زینب فهمیده می‏شد. فرزندان او به چنین لقبی افتخار می‏کردند و به «زادگان بانوی خردمند» شناخته شده بودند.»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط