loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

از تبار آسمان: زندگینامه و خاطرات شهید سید محمود موسوی

از شهدای درگیری با گروهک پژاک

ناشر دفتر نشر معارف

گردآورنده کتاب محمدحسین علیجان زاده روشن

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 168

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 32091 10003022
6,500 5,850 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب «از تبار آسمان» که به همت محمدحسین علیجان زاده روشن گردآوری و تدوین شده است، از زبان خانواده، دوستان و همرزمان، خاطراتی از در دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، فعالیت در مسجد، بسیج و سپاه پاسداران و برخورد با خانواده و اقوام و آشنایان شهید سیدمحمود موسوی را بیان می کند.

در بخشی از مقدمه نویسنده می خوانیم:
«اولین باری که نام آقا سیدمحمود به گوشم خورد، زمانی بود که در راه مشهد بودم و از زیارت امام رئوف علی بن موسی الرضا(ع) برمی گشتم، دوستان تماس گرفتند و به من اطلاع دادند که روز قبل در بابل دو شهید را تشییع کردند. من با ذهنیت این که شهدای گمنام بودند، گفتم: کدام دانشگاه؟ دوستم گفت؛ نه، اشتباه نکن اینها شهدای گمنام نیستند. خوشحال شدم که بعد از مدت ها شهید مفقودالاثری پیکرش پیدا شده و به خانواده اش برگشته، سریع حرفش را قطع کردم و پرسیدم: شهید مفقود زمان جنگ؟! گفت: نه. تعجب کرده بودم. گفت: این شهدا فرق می کنند. در درگیری با پژاک به شهادت رسیدند. اسم پژاک را از قبل شنیده بودم. این که ماهیت این گروه چه بوده، هنوز برایم مبهم بود ولی می دانستم شعبه ای از گروهک «پ.ک.ک» ترکیه و عراق هستند که چند وقتی بود که اقدام های ضدامنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دادند و این شهدا در درگیری با این گروهک به شهادت رسیدند...

مروری بر زندگانی شهید سیدمحمود می تواند چراغی در شب ظلمانی باشد؛ چرا که پیر ما فرمود: «با این ستاره ها می توان راه را پیدا کرد.» سید محمود از تبار آسمانیان بود، با ما زندگی کرد، با ما نفس کشید. با چیرگی بر نفس خودش، به ما آموخت که می توان دل را به دریا زد و به ساحل مقصود رسید.»

پیمان نامه خون در غائله کوی دانشگاه
در یکی از خاطرات شهید از زبان جمعی از رفقای شهید و همچنین همسر شهید می خوانیم: «در تیرماه 78 که غائله کوی دانشگاه برپا شد با سید و تعدادی از بچه های محل جمع شدیم و متنی را نوشتیم و در آن پیمان نامه خون را نوشتیم و امضا کردیم که تا آخرین قطره خون مان در پای آرمان های انقلاب بایستیم. سید یک بار تعریف می کرد، در درون اتوبوس واحد نشسته بودیم، یکی از مسافرین شروع کرد به داد و بیداد و توهین به روحانیت و شخص مقام معظم رهبری، خیلی جلوی خودم را گرفتم تا چیزی نگویم، گفتم شاید طرف ول کند، ولی دیدم دارد ادامه می دهد. بلند شدم و رفتم طرفش، به او گفتم: اگر مشکلی داری، چرا توهین می کنی؟ مگر این سید خدا چه بدی در حق تو کرد. سید تاب و تحمل یک لحظه بی حرمتی به مقام معظم رهبری را نداشت. در ایام فتنه 88 سید اشک می ریخت و از مظلومیت آقا می گفت.»

ارتباط با علما، از جمله علامه حسن زاده آملی و آیت الله قرهی
در یکی دیگر از خاطرات شهید از زبان یکی از دوستان شهید و همچنین همسر شهید می خوانیم: «مدتی که به قم رفت و آمد می کرد سید نشانی دفاتر و خانه برخی از علما را یاد گرفته بود. شور وصف نشدنی در دیدار با علما داشت. مدتی بود که قرار بر این گذاشت که به منزل علامه حسن زاده آملی برویم. مثل اینکه از چند وقت قبل تر حضرت علامه را دیده بود و گفته بود که با خانمم می خواهیم خدمت برسیم و علامه هم اجازه داده بودند...

سید رابطه اش با علما به حدی بود که هر جا سخنرانی های معروف بود، اگر وقت داشت شرکت می کرد. در تهران پای درس آیت الله قرهی بیشتر از همه جا می رفت و به نحوی تحت تربیت اخلاقی ایشان قرار گرفته بود. سید در تفاسیر ایشان شرکت می کرد. چند روز بعد از شهادت سیدمحمود، آیت الله قرهی به بابل آمدند و بر سر قبر ایشان رفتند در حالی که ما اصلاً خبر نداشتیم. بعد از مزار شهید آمدند به منزل پدر شهید و چند دقیقه ای نشستند و ذکر خاطره ای گفتند و رفتند تهران، هر چه اصرار کردیم نپذیرفتند که بمانند، می گفتند: فقط برای ادای دین به این مرد خدا آمدم. می گفتند «سیدمحمود نور عجیبی در وجودش نهفته بود، او منتظر پرش و پرواز به سوی الله بود.» آیت الله قرهی در مدت بعد از شهادت سیدمحمود بارها در درس اخلاق شان از این شهید یاد می کنند و از روح بزرگشان... سیدمحمود به شخصیت آیت الله بهجت(ره) علاقه شدیدی داشت و از کتاب های زندگی و سخنان ایشان خیلی استفاده می کرد.»

شهید سیدمحمود موسوی، عضو یگان صابرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1360 در شهر بابل مازندران متولد شد و در شهریور سال 1390 در درگیری با گروهک مزدور و وابسته پژاک در منطقه سردشت به شهادت رسید. از این شهید یک دختر به یادگار مانده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

علی آقائی

شهید سید محمود موسوی
متولد 1360
از کودکی فعال، پر خیر و برکت، قاری قرآن، بسیجی، جهادی و پاکار
سپاه صابرین
شهید درگیری با پژاک

27 خرداد 1401

شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
گزیده کتاب کاربران
علی آقائی
اغتشاشات 1388

ص 113
کار سید و دوستانش مراقبت در میان جمع بود. در یکی از درگیری ها سید آنقدر کتک خورد که منجر به شکستن یکی از دنده هایش شده بود، ولی نگذاشت یک پیر زن در زیر جمعیت بی افتد و با هر سختی و مشقتی بود با ایثار و شجاعت او را از میان جمعیت به کناری کشاند. شناسایی افراد نفوذی منافقین و لیدر های خشونت طلب و دستگیری آنها و جلوگیری از بروز خرابکاری بیشتر از فعالیت های مهم و چشمگیری است که شاید هیچ وقت این مطالب بیان نشود. ولی کار سید و دوستان و همرزمانش نجات جان خیلی از مردم بی گناه بود، که طعمه ی هواخواهی و خودخواهی گروهی متکبر و مغرور قرار گرفته بودند.
سید در همین درگیری ها در سر چهار راه جمهوری، آنقدر مورد استنشاق گازهای دودزا قرار گرفت که تا مدت ها از این گازها سرفه می کرد.
خیلی از دوستان سید و یا دیگر افراد گمنام در این راه یا جانباز شدند و یا به شهادت رسیدند. تعریف می کرد در یک درگیری با دوستانش دیر رسیدند، یکی از مامورین نیروی انتظامی را عده ای دوره کرده بودند و بعد از کتک زدن بسیار، او را درون سطل زباله انداختند و آن سطل را آتش زدند. آن مامور مظلوم زنده زنده در آتش سوخت و قبل از اینکه به بیمارستان برسد، بر اثر سوختگی و جراحات زیاد به شهادت رسید. سید از این جریان همیشه ناراحت بود و میگفت: خیلی از بچه های نیروی انتظامی در خفا به شهادت رسیدند و غریبانه جان دادند ولی هیچ خبری از آنها منعکس نشده است.

27 خرداد 1401

محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما