فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

مسائل نهضتهای اسلامی


حرکتهای اسلامی معاصر - 6

ناشر کتاب : اطلاعات
نوع جلد: جلد نرم
قطع: وزیری
سال نشر: 1384
شمارگان: 2100
چاپ جاری: 2
تعداد صفحات: 224
وزن(گرم): 350
تاریخ ثبت: شنبه 13 مهر 1387
تاریخ ویرایش: دوشنبه 25 آذر 1392
کد : 322
تعداد بازدید: 1529
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

14000 ریال
گزیده کتاب
کتاب «نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی» بخشی از مجموعه بحث های دکتر کلیم صدیقی به اضافه ی سرمقاله ها و تحلیل های سیاسی وی از مسائل جهان اسلام تحت عنوان کلی Issuesin the Islamic movement است که در شش جلد از سوی مؤسسه ی اسلامی لندن منتشر شده است . ناشر اثر آن را در حقیقت جلد دوم «مسائل نهضت های اسلامی» از همین مؤلف فرض کرده است.

دکتر کلیم صدیقی در میان اندیشمندان معاصر به «آینده ی دورتر» می نگرد و معتقد به یک «مبارزه جهانی» برای تشکیل و تجمع «کل امت» است. او بدون اعتقادی به هر گونه تشکیل حزبی، خواستار مبارزه ای است که به تشکل و پیدایش دولت های اسلامی –نظیر جمهوری اسلامی ایران– بیانجامد. (مقدمه –صفحه ۷ – سیدهادی خسروشاهی).

دکتر کلیم صدیقی نمونه رهبری امام خمینی (ره) در ایران از بهترین الگویی می داند که دیگران نیز باید از آن پیروی کنند: « نبرد ما برای تشکیل امت، یک نبرد همه جانبه و در تمامی ابعاد و فعالیت های انسانی خواهد بود، این نبرد در نقاط مختلف جهان و در سطوح مختلف دنبال خواهد شد…. اولین نقطه ای که این نبرد در آنجا به پیروزی دست یافته و به تشکیل دولت اسلامی منجر شده است، ایران کنونی است که باید رهبری این مبارزه ی جهانی برای تشکیل امت را به دست گیرد» (مقدمه – صفحه ۹ – سیدهادی خسروشاهی)

اولین مقاله ی این کتاب «تاریخ اسلام در مرحله ای جدید » نام دارد که به اهمیت انقلاب اسلامی در ایران اشاره دارد. و از اینکه صدای انقلاب ایران «به وضوح شنیده نمی شود» اظهار ناراحتی می کند:«تمام بخش های حرکت اسلامی باید منابع خود را بسیج کرده و در راه دفاع از بخش اصلی و بی دفاع که در ایران است، بکار گیرند.»

مقاله ی دوم هدف ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی را مورد مطالعه قرار داده است. این مقاله به تضاد کفر و ایمان و ابزارهای کفر در خانه اسلام می پردازد دکتر کلیم صدیقی معتقد است که مبانی تمدن غرب با اسلام در تضاد است، و هر گونه تلاش برای هماهنگ سازی میان فرهنگ غرب و اسلام را با روح تعالیم اسلامی در تضاد می بیند و از این روست که می گوید:
«ما مسلمانانی که با فرهنگ غربی تعلیم یافته ایم، از پست ترین مسلمانانی هستیم که به این امت وابسته شده یا بهتر بگوئیم آن را آلوده کرده ایم » ( صفحه ۱۷ )
کفر جدید در مظاهر زیبایی علم، فلسفه، تکنولوژی، دموکراسی و پیشرفت تجلی می کند و این نوع کفر، یک اعتماد ظاهری به خدا را نیز حفظ کرده است . (صفحه ۲۹)
اصولا تا زمانی که سبک و روش زندگی یک روشنفکر –و لو به ظاهر مسلمان– به شکلی ماهیت غربی دارد، او را باید به عنوان ابزار کفر در جوامع مسلمان به حساب آورد. (صفحه ۲۹)

اغراق نیست اگر گفته شود که حکومت های قومی با ظاهر استقلال یافته ، امروز بعد از دوره ی استعمار قدیم، بیش از آنچه که در روزهای اوج استعمار بودند، به غرب تکیه دارند (ص ۳۰)

من معتقدم که انقلاب اسلامی در ایران اولین شکست کفر به دست اسلام از آغا زجهانی شدن کفر به شکل تمدن غربی است (ص ۳۲) اگر انقلاب اسلامی در ایران فقط یک «رویداد ایرانی» با هدفی محدود برای سرنگونی یک حاکم ظالم به خصوص و جایگزین کردن آن با یک رژیم اسلامی بود، آنگاه اعتقاد نداشتم که لازم بود همه کس در ایران و در خارج توجه زیادی به آن مبذول دارند و نیازی نبود که مراکز قدرت جهانی کفر، دو ابر قدرت و موکلین آنها، این مقدار به ایران اسلامی حسّاس باشند و این مقدار عظیم از وقت، توطئه و نیروی نظامی و سایر منابع خود را در تلاش برای نابودی آن در داخل ایران و برای جلوگیری از گسترش آن به سایر امت اسلامی، صرف کنند (ص ۳۳-۳۲)

اگر انقلاب اسلامی، یک انقلاب محدود شده بود –محدود به اهداف، روش ها، کاربردها و جهانی بینی– کفر آن را تحت کنترل خود در می آورد و آن را چون آتشی در انباری دور افتاده فرو می نشاند. (ص ۳۳ )

ایران اسلامی (در حالی که هنوز در نخستین مراحل ظهور خود است ) یک نقش جهانی را عهده دار شده در رأس یک حرکت بین المللی قرار گرفته است ولی هنوز در ایران به طور کامل ارزیابی نشده که چنین نقشی را برای نظام اسلامی بوجود می آورد. (صفحه ۳۳) جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق نیز مرزهای بین اسلام و کفر را مشخص تر کرد (صفحه ۳۴)

جنگی که از سوی عراق بعثی بر ایران اسلامی تحمیل گردیده جنگ بین کفر و اسلام است، اگر چه سربازان آن مسلمان هستند (صفحه ۳۶)

زمان به سود حکومت اسلامی است امت مسلمان یکروزه زمام امور و سردمداری تاریخ را از دست نداده است و نیز نمی تواند آن را در یک زمان کوتاه به دست آورد.
مشکل این است که متأسفانه رژیم های ضد مذهبی، هم اکنون یک «اسلام آمریکایی» را تبلیغ می کنند آنها مبالغ هنگفتی برای ایجاد «مؤسسات اسلامی» در سراسر نقاط جهان خرج می کنند چنین مؤسسات اسلامی به «گماشتگان اداری اسلامی» با حقوق های بالا مجهز می باشند که با احزاب ضد مذهبی به عنوان ظاهرا اپوزیسیون به صورت جبهه ی متحد در آمده اند. (ص ۳۴ )

عامل دیگری که موجب فشار بیشتر بر ایران می گردد، انتظارات روز افزون توده های مسلمان از ایران اسلامی است ( ص ۳۵ )

دست آوردهای صنعتی فراوان غرب و توانایی آن در قبولاندن این نکته به مردم که موفقیت، تنها سراغ کسانی می رود که از غرب تقلید می کنند، عامل جذب می باشد. (ص۳۵)

وجود مسئولین و یا مأمورین مسلمان، یک نظام سیاسی را الزاماً «اسلامی» نمی کند این نکته حائز اهمیت است، تقریباً تمام نظام های سیاسی که امروزه در کشورهای مسلمان نشین وجود دارند، محصول کفر می باشند روشنفکران غرب زده ی مسلمان عهده دارند بزرگترین کفر سیاسی دنیای جدید « ناسیونالیسم» و به دنبال آن با فاصله کمی «دموکراسی» و سپس «سوسیالیسم» (دیکتاتوری پرولتاریا) و کاپیتالیسم و بی بند و باری ناشی از آْنها می باشد (ص۳۶)

تمامی مسلمانانی که در خارج از ایران در سراسر جهان زندگی می کنند، تحت سلطه ی کفر به سر می برند کفر سلطه ی خود را بر جوامع مسلمان رها نخواهد کرد مگر این که با نیروی برتر اسلام روبرو گشته و در برابر آن شکست بخورد (ص۳۷)

انقلاب اسلامی ایران شکستی عظیم بر کفر وارد کرده است و در واقع، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نخستین شکست غرب به دست اسلام و در دنیای معاصر است، هم اکنون تاریخ اسلام مملو از پیروزی بر کفر است، ولی اسلام از زمانی که نقش جهانی کفر به دست تمدن افتاد، پیروزی واقعی بر کفر نداشته است، اغراق نیست اگر بگوئیم که در تمامی پیروزی های پیشین اسلام بر مظاهر محدود موضعی کفر بوده و این نخستین پیروزی قاطع اسلام از آغاز جهانی شدن نیرو و سلطه ی کفر در تمدن غرب به شمار می رود و هم اکنون غرب با به راه انداختن کوشش و تلاش سراسری، با هدف محدود کردن نفوذ انقلاب اسلامی، به ماهیت جهانی برخورد اسلام و کفر اعتراف کرده است. بنابراین باید نتیجه بگیریم که پیروزی انقلاب اسلامی بر کفر در ایران تمام و کامل است همین طور باید بپذیریم که انقلاب اسلامی ایران بیانگر آغاز یک درگیری جهانی بین اسلام و کفر و میان حق و باطل به شمار می رود (ص۳۷)

هیچ واقعه ای تاکنون به اندازه ی انقلاب اسلامی در ایران اذهان امت اسلام را به خود مشغول نداشته و روح آنها را تسخیر نکرده است؛ همانطور که هیچ حادثه و مبارزه ای در طول تاریخ اسلام ، استکبار جهانی کفر را به اندازه ی انقلاب اسلامی در ایران به وحشت و هراس نیافکنده است (ص۳۸)

نخستین دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران فهرست وار این است:
۱- شکست کامل کفر در تمام ابعادش، به ویژه شکست نیروهای سیاسی، نظامی و اقتصادی
۲- تأسیس یک نظام و حکومت اسلامی و نهادهای آن با ارشاد یک رهبر
۳- تبدیل جامعه ی جاهلی به یک جامعه ی اسلامی
۴- پی گیری آشتی ناپذیر جنگ علیه دشمنان اسلام هستند که حیات و بقای آنها را تداوم می بخشد، ولی با آغاز حرکت پیروزمند اسلامی، سرنوشت چنین حکومت ها، رژیم ها، حکام و نظام های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به زباله دان تاریخ ختم خواهد شد (ص ۴۲ )

نیروی جهانی کفر، در انتظار به مبارزه طلبیده شدن و شکست خوردن از سوی نیروی جهان اسلام است. این امر ناتمام تاریخ است، پس بیائید به پیش رویم و آن را به پایان رسانیم که پیروزی نهایی از آن ماست و این تقدیر محتوم الهی است «لیظهره علی الدین کله و لو کره الکافرون» (ص ۴۵)

این کتاب از سوی انتشارات اطلاعات با ترجمه استاد سید هادی خسروشاهی منتشر شده است.


مولف
کلیم صدیقی
دکتر کلیم صدیقی (1995-1932م)، مدیر مؤسسۀ بین المللی اندیشه اسلامی در لندن و بنیانگذار پارلمان مسلمانان انگلیس است که با ایجاد مرکز اسلامی در لندن، خدمات فراوانی در شناسایی اسلام و دفاع از حقوق مسلمانان در جهان غرب انجام داده است. این متفکر برجسته جهان اسلام، همواره از انقلاب اسلامی ایران پشتیبانی کرده است و انقلاب اسلامی را تجسم آرمان های مسلمانان و نمونه رهبری امام خمینی (ره) در ایران را بهترین الگویی می دانست که دیگر کشورهای اسلامی نیز باید از آن پیروی کنند.


مترجم
سید هادی خسروشاهی
استاد سیدهادی خسروشاهی، در تبریز، در خاندانی آراسته به علم و فقاهت، به دنیا آمد. مراحل بالای دروس حوزوی را در حضور اساتیدی چون آیت‏اللَّه بروجردی(ره)، امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی(ره) و بزرگانی دیگر تلمذ نمود. تألیفات استاد به زبان فارسی و عربی بالغ بر 80 جلد می‏باشد. علاوه بر تألیفات و ترجمه‏ها، 120 عنوان کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح و یا مقدمه و اشراف ایشان منتشر شده است. استاد پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال به‏ عنوان نماینده امام در وزارت ارشاد اسلامی و سپس به مدت 5 سال به …


ناشر کتاب

اخبار کتاب
«اسلام‌گرایی در مصر»؛ پژوهشی در عملکرد جماعت اسلامی : «اسلام‌گرایی در مصر» نوشته «یعقوب توکلی» عنوان پژوهشی در تفکر و عملکرد جماعت اسلامی است که دوباره …
«درآمدی بر جنبش‌های اسلامی آسیای مرکزی» منتشر شد : درآمدی برجنبش‌های اسلامی آسیای مرکزی» نوشته دکتر «برات شمسا» توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان …
«قصه‌های زندگی پیامبر(ص)» با ترجمه سیدهادی خسرو‌شاهی : نخستین جلد از مجموعه «قصه‌های زندگی پیامبر(ص)» نوشته عبدالتواب یوسف با ترجمه سیدهادی خسرو‌شاهی از …
انتشارات سوره مهر و کتابی جدید درباره اقبال لاهوری : «اقبال، گلی که در جهنم رویید» عنوان کتابی به قلم محمد بقایی(ماکان)، نویسنده و مترجم است که حدود یک …
اوضاع یمن و وضعیت شیعیان یمن در گفتگو با دکتر عصام العماد : دکتر عصام العماد اصالتی یمنی دارد و یک وهابی بوده که به گفته خودش با تحقیق و مطالعه به شیعه جعفری …
تاریخ جمعیت اخوان ‏المسلمین : «تاریخ جمعیت اخوان‏المسلمین، ازآغاز تا امروز» نوشته دکتر ریچارد میشل، با توضیحات صالح ابورقیق و …
دو کتاب برای آشنایی با اخوان المسلمین مصر : تحولات اخیر در جهان اسلام و نقش محوری مصر و اخوان المسلمین در بین جوانان و نهضتهای اسلامی معاصر، …
زندگی و مبارزات سید جمال الدین اسد آبادی : کتاب «سه رساله درباره زندگی و مبارزات سید جمال‏الدین اسدآبادی» با نوشتاری از لطف‏الله جمالی، …
سید جمال‌؛ مصلحی متفکر : کتاب "سید جمال‌الدین اسدآبادی؛ مصلحی متفکر و سیاستمدار" تألیف سید احمد موثقی برای بار دوم از سوی …
سیّدی برتر از یک نام : کتاب «اسناد سید جمال‌الدین حسینی اسدآبادی در وزارت امور خارجه» یکی از جدیدترین آثاری است که سید …
شبکه پیام‌رسانی در نهضت امام : کتاب شبکه پیام‌رسانی در نهضت امام خمینی (ره) از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بازار نشر …
شیعیان یمن: فرصت‌ها و چالش‌ها : اکثریت جمعیت کشور یمن را اهل تسنن شافعی تشکیل میدهند. در درجة بعد،نوبت به شیعیان زیدی می‌رسد که …
گذر‌ی بر سایت استاد خسروشاهی : پایگاه اطلاع‌رسانی استاد «سید هادی خسروشاهی» با طراحی و امکانات جدید به نشانی www.khosroshahi.net در …
نگاهی به «مسائل نهضت‏های اسلامی» دکتر کلیم صدیقی : «مسائل نهضت‏های اسلامی» گزیده‏ای از مقالات دکتر کلیم صدیقی درباره جنبش‏های اسلامی، به انتخاب و …


نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!