loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

جامعه سازی قرآنی: مقالات

ناشر دلیل ما

نویسنده محمدرضا حکیمی

تعداد صفحات : 279

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

این کتاب مجموعه شش مقاله از نویسنده است که در مورد بُعد اجتماعی اسلام و جامعه سازی قرآنی نگاشته شده است.
محور مقاله نخست، نماز و عدالت به عنوان دو نشانه ی جامعه قرآنی می باشد. چون در مورد نماز سخن زیاد گفته شده اما به مساله عدالت به این مقدار پرداخته نشده است ایشان در این کتاب بیشتر به مساله عدالت می پردازند. در مقاله دوم ایشان بحثی را با عنوان احکام دین و اهداف دین مطرح می نمایند که روی سخن بیشتر متوجه روحانیون و مجتهدین است. ایشان معتقد است که غایت اصلی دین در بعد اجتماعی، اقامه عدل است که این مساله مورد غفلت واقع شده است. در مقاله سوم مساله عدالت را در 52 محور مورد بررسی قرار می دهند. در مقاله چهارم با ذکر احادیثی از ائمه اطهار – علیهم السلام – در مورد عدالت، لزوم حرکت در جهت تحقق عدالت را گوشزد می کند. موضوع مقاله پنجم ، دعا است. این بخش از کتاب از نظر موضوعی کمی گسسته از مباحث پیشین است. در این مقاله پس از بحثهایی در مورد آداب، اوقات، ابعاد، احوال و اعماق دعا، نکاتی را در مورد دعا بیان می نمایند. در نهایت در مقاله ششم ، به ارائه طرحی جهت تشکیل اتحاد جماهیر اسلامی می پردازند.
متن انقلابی و انگیزه بخش و حرکت آفرین، توجه زیاد به بعد اجتماعی اسلام و استفاده از ادبیات و اصطلاحات قرآنی و روایی از ویژگی های این کتاب است.

دین، نظامی را می طلبد که ( عامل بالعدل ) باشد ( انّ الله یأمر بالعدل )، و جامعه ای را می پذیرد که ( قائم بالقسط ) باشد ( لیقوم الناس بالقسط )، و افرادی را می پذیرد که معتقد و درستکار باشند ( الذین آمنوا و عملوا الصالحات ). و اجتهاد در عصر غیبت، یعنی آن قوه فعاله ای که بتواند این مثلث را رهبری کند و تکالیف آنها را در تمام روابط گسترده زندگی شرح دهد. با این دیدگاه است که می توانیم بفهمیم که در اجتهاد چه چیزهایی ضروری است...
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما