فراخوانی فراخوانی ...

نور ملکوت قرآن (دوره چهار جلدی)

دوره علوم و معارف اسلام - 6

مولف : سید محمدحسین حسینی طهرانی

ناشر کتاب : نور ملکوت قرآن

تعداد صفحات : 1988

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
850,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

«نور ملکوت قرآن» اثری است به فارسی تالیف علامه سید محمد حسین حسینی طهرانی. این مجموعه، قسمت اول از دوره «انوار الملکوت» (شامل نور ملکوت قرآن ، نور ملکوت مسجد ، نور ملکوت نماز ، نور ملکوت روزه و نور ملکوت دعا ) می باشد. مجموعه نور ملکوت قرآن در چهار مجلد تدوین شده و در آن پیرامون هدایت قرآن به بهترین آئین ها و سبل سلام، جاودانگی احکام قرآن، عدم نسخ قرآن، ده اشکال بر مقاله قبض و بسط تئوریک شریعت ، پیاده و عملی شدن یکایک آیات قرآن در هر عصر، رد نظریه کنترل جمعیت و تحدید نسل ، نقش و موقعیت قرآن به عنوان یک کتاب آسمانی، نقد و بررسی برخی از کج فهمی ها از آیات کریمه قرآن مجید، توحیدی بودن منطق قرآن، بیان قرآن در خطاهای تورات و انجیل ، احکام قرآن در مورد جهاد ، قتل ، بردگی و فدیه ، تاثیر قرآن در تربیت انسان کامل ، عظمت اخلاق قرآن، بیان کیفیت خلقت انسان و سیارات در قرآن، بحث و اشکال در مورد فرضیه داروین. طریق تشخیص اسرائیلیات از روایات معتبره، سیر قرآن در آیات انفسی و آفاقی، بیان محکمات و متشابهات در قرآن، کیفیت قرائت قرآن در نماز و غیر آن، دعوت آیات آفاقیه به توحید و مکارم اخلاق ، عربیت و اعجاز قرآن، عظمت و اصالت قرآن کریم، تاثیر قرآن در تمدن عظیم اسلامی، بیان کیفیت کتابت و طبع قرآن، قاطعیت و واسعیت قرآن عظیم، لغات و اصطلاحات بدیعه قرآنیه، غیرقابل تغییر بودن و عمومیت قرآن مجید ثبوت تواتر لفظی عبارات قرآنی، عدم جواز قرائت قرآن به قرائت غیرمتواتره، مراد از احرف سبعه و کیفیت جمع آوری و تدوین قرآن مجید بحث شده است.

کتاب در چهار مجلد منتشر شده است:

جلد اول: مشتمل بر یک مقدمه و سه بحث ذیل می باشد.بحث اول: قرآن، راهنما به بهترین آئین هاست.
بحث دوم: قرآن هادی سبل سلام و گرایش از ظلمت به نور و ورود در صراط مستقیم است.
بحث سوم: احکام قرآن منطبق بر حق و جاودانی است. در پایان این جلد ضمیمه ای موجود است شامل دو بخش: اصطلاحات و ضمائم. در بخش اصلاحات موارد لازم الاصلاح به همراه تصحیح لازم درج شده و در بخش ضمائم، تعلیقه هایی که مؤلف محترم پس از طبع کتاب بدان افزوده اند آمده است.

جلد دوم: بحث چهارم: «قرآن روشن کننده همه چیز است و قابل نسخ نیست» که شامل مطالبی چون: خطبه امیرالمؤمنین در جامعیت قرآن، اصل نوع انسان، بحث و اشکال در مورد فرضیه داروین، اشکالات ده گانه مقاله قبض و بسط تئوریک شریعت، معنی و مراد فطرت بنابر تفسیر علامه طباطبایی و... می باشد. در پایان این جلد فهرست سایر تالیفات مؤلف آمده است.

جلد سوم: شامل بحث پنجم: «منطق قرآن، توحید خالص در جمیع شؤون است» عناوینی چون: صراحت آیات قرآن در توحید، ایجاب جهاد، نظریه اسلام درباره بردگی، فلسفه جهاد در اسلام، حریت انسان و... را دربرمی گیرد.
بحث ششم: «سیر قرآن در آیات انفسی» شامل مطالبی چون: معنای «متشابه» و «مثانی» از دیدگاه علامه طباطبایی، تفسیر معنای محکمات و متشابهات در قرآن، کیفیت قرائت قرآن کریم توسط حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلّم و... می باشد.
بحث هفتم: «ثمره قرآن، تربیت انسان کامل است» مطالبی چون: قرآن مجید دارای دو مرحله حقیقت و نزول، آیات قرآن که تاویلش درباره امامان است، حقیقت معنای تاویل در آیات قرآن و... را دربرمی گیرد. در پایان هم فهرست تالیفات مؤلف آمده است.

جلد چهارم: شامل بحث هشتم: «سیر قرآن در آیات آفاقی و عظمت اخلاق آن» به بررسی دعوت قرآن به تفکر در اشیاء خارج و مصنوعات خداوند، حرکت جوهریه ملا صدرا و دستورات اخلاقی قرآن می پردازد.
بحث نهم: «عربیت و اعجاز قرآن» به بررسی مزیت زبان عربی، حکمت نزول قرآن به زبان عربی، لزوم تکلم به زبان عربی برای جمیع مسلمانان ، کوششهای استعمار برای برانداختن زبان عربی و قرآن در ممالک اسلامی می پردازد.
بحث دهم: «عظمت و اصالت قرآن کریم» به بررسی تاثیر قرآن در پیدایش تمدن عظیم اسلامی، کیفیت جمع آوری و نامگذاری آیات و سور در زمان پیامبر، کتابت قرآن، و... می پردازد.
بحث یازدهم: «قاطعیت و واسعیت قرآن عظیم» شامل اخبار غیبی قرآن، لغات و اصطلاحات بدیعه قرآنیه نظیر واژه حق، شجره ملعونه، ضلال و... ، حجیت سنت و... می باشد.
بحث دوازدهم: «غیرقابل تغییر بودن و عمومیت قرآن مجید» شامل مباحثی چون: ثبوت تواتر لفظی آیات قرآن، تاریخ تدوین و جمع آوری قرآن، پنج دلیل بر رد قول به عدم تواتر قرائات سبعه، مراد از احرف سبعه و... می باشد.
در پایان هم به معرفی تالیفات و آثار مؤلف پرداخته شده است. در ذیل هریک از عناوین یادشده، دهها بحث ارزشمند و مفید فرعی قرآنی آورده شده و به مباحث گسترده تفسیری نیز پرداخته شده است. در ابتدای هریک از مجلدات نیز برخی عناوین برگزیده و مطالب مهمه هر جلد به همراه فهرست مطالب آن جلد آمده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط