loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

رمز و مثال اعلی: تحقیقی در معنای وجود

ناشر حکمت

نویسنده مارتین لینگز (ابوبکر سراج الدین)

مترجم فاطمه صانعی

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 168

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده

معرفی کتاب

موضوع این کتاب، بحث درباره سمبولیسم است. هدف از تدوین اثر حاضر، ترغیب مخاطب به تأمل دربارة برخی از جنبه های اساسی حقیقت رمزی در ارتباط با الوهیت، سلسله مراتب علم، نقش انسان، قوا و صفات او، شرایطی که تحت آن قرار می گیرد، اعیان طبیعی که او را در احاطه دارند و آثار هنری و غایات نهایی با ارجاع به ادیان بزرگ جهان به ویژه اسلام و مسیحیت است. نگارنده در این نوشتار تلاش می کند تا ضمن تبیین معنای رمز، حقیقت رمزی و شرح گسترة اطلاق آن ها نسبت رمز و مثال اعلی را بر پایة آموزة مراتب وجود بررسی کرده و جایگاه مثل اعلی را در این سلسله مراتب تعیین نماید. وی در بخش دیگری از کتاب، حقیت رمزی دوگان در ازدواج و حقیقت رمزی سه گان رنگ های اصلی را شرح داده و در پایان پاره ای رمزها در سنن مختلف و در حوزه های گوناگون همچون آیین های عبادی، هنر، اعیان طبیعی و فضایل انسانی را بررسی و رمزگشایی می کند.

«پاسخ به این پرسـش که «حقیقت رمــزی چیست؟»، اگر عمیق فهمیده شود، دانسـته و بـی گمان زندگی انسان را به کلی دگرگون می سازد؛ و به راستی می توان گفت بیشتر مشکلات دنیای متجدد از جهل به آن پاسخ ناشی می شود. اما در خصوص گذشته، هیچ تعلیم سنتی وجود ندارد که نیاموزد این جهان، جهان رمزهاست، تا آنجا که چیزی دربر ندارد که یک رمز نباشد. بنابراین، انسان دست کم باید بداند رمز چه معنایی دارد، نه تنها به این دلیل که در این دنیا باید زندگی کند، بلکه همچنین و مهم تر از همه به این دلیل که بدون چنین درکی او نمی تواند خود را، که رمز برین و محوری در طور زمینی است، بشناسد.

لازم نیست بگوییم که این کتاب کوچک ادعای جامعیت ندارد. هدف آن این است که خواننده را قادر سازد تا دربارة برخی از جنبه های اساسی حقیقت رمزی در ارتباط با الوهیت، سلسله مراتب عالم، نقش انسان، قوا و صفات او، شرایطی که تحت آن قرار می گیرد، اعیان طبیعی که او را در احاطه دارند، آثار هنری و غایات نهایی اش تأمل کند و این همه با ارجاع به ادیان زندة بزرگ جهان، به ویژه اسلام و مسیحیت، صورت می گیرد»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

بتول جلالی

با سلام
گرچه قادر به فهم جامعی از این مفاهیم حقیقی و به وجد آورنده نیستم ولی با تورقی و دقتی در حد فهم الکن خود، اینطور کتابها را تفاسیری قابل برکتب انبیاء عظام می دانم و تفکر و تدقق در ان را شاخص انسانی و عبودیت بخود می انگارم.
انوار اسرار مکشوف در این گونه متون اسراری است بسیار باارزش که خداوند حکیم بر قلب هر صاحبدلی می تاباند... کتابی کم نظیر و بسیار راهگشای قلوب صاحبدلان است...
هم نویسنده ی حکیم بسیار زیبا و حکیمانه نگاشته است و هم مترجم زبردست ترجمه ای درخور ارائه داده است...

20 اردیبهشت 1401

شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما