loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سخن گفتن از خدا

کلام و دین پژوهی 22

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 34659 10003022
170,000 153,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

ما در متون مقدّس دینی و نیز در زبان متدیّنان با گزاره های دینی متنوعی مواجه می شویم: گزاره های تاریخی، اخلاقی، طبیعی و ... از میان همه این گزاره ها، «گزاره های درباره خدا» ویژگی های خاصی دارند که از جمله آن ها می توان به «ابهام های معناشناختی» خاص این نوع از گزاره ها اشاره نمود.

ما به هنگام سخن گفتن از خدا، به طور معمول، از طریق بیان اوصاف خداوند به سخن گفتن درباره او می پردازیم. بنابراین برای فهم درست معنای این نوع گزاره ها، ما چاره ای جز تحلیل معناشناختی اوصاف الاهی نداریم.

پرسش اصلی در بحث سخن گفتن از خدا این است که:«چگونه می توان از طریق زبان محدود بشری درباره موجود نامحدود و متعالی سخن گفت؟» ما می توانیم این پرسش را به دو پرسش زیر تحلیل نماییم:

1. آیا سخن گفتن از خدا، در قالب مفاهیم رایج در زبان طبیعی، معنادار است؟

2. بر فرض معناداری، این معنا چه رابطه و نسبتی با معنای عادی در زبان طبیعی دارد؛ به عبارت دیگر، چگونه می توان از طریق معنای طبیعی به این معنای کلامی منتقل شد؟

کتاب سخن گفتن از خدا به بررسی پاسخ های مختلفی که از سوی متفکران مختلف در طول قرون و اعصار مطرح شده است، پرداخته و در این زمینه به بیان و نقد دیدگاه های متفکرانی چون، فلوطین، دیونوسیوس، این میمون، قاضی سعید قمی، توماس آکویناس، ملاصدرای شیرازی، ابن عربی، ویتگنشتاین، آیر، فلو، هیر، میچل، هیک، فیلیپس، مالکوم، آلستون و بریث ویت و ... می پردازد.

کتاب سخن گفتن از خدا از شش فصل تشکیل شده است:

فصل اول: الاهیات سلبی

فصل دوم: الاهیات تمثیلی

فصل سوم: نظریه کارکردگرایی

فصل چهارم: تشبیه در عین تنزیه

فصل پنجم: نظریه اشتراک معنوی

فصل ششم: نظریه بی معنایی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما