loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

معرفت دینی از منظر معرفت شناسی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 35108 10003022
60,000 54,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جناب ربانی در این کتاب، معرفت دینی را ازمنظر معرفت شناسی می کاود و معتقد است این مبحث، هم صبغه کلامی دارد و هم از مسائل فلسفه دین به شمار می رود. البته این دو رویکرد، همیشه مانعةالجمع نیستند و هیچ گونه تعاند و تعارض منطقی میان تعلق خاطر داشتن و بحث فیلسوفانه و دور از پیش داوری درباره آن وجود ندارد.
در مقدمه کتاب می خوانیم: معرفت دینی معرفتی است که انسان از طریق دین و درباره دین به دست می آورد؛ یعنی با شناخت دین و آگاهی از آن می توان از آن به نوعی شناخت درباره هستی (انسان، طبیعت و خداوند) دست یافت؛ زیرا دین (دین وحیانی) مجموعه ای از تعالیم و احکام است که از جانب خداوند بر پیامبران الهی وحی شده و آنان به بشر ابلاغ کرده اند. از آنجا که انسان مخاطب این تعالیم و احکام است و باید آنها را بفهمد و سپس به کار ببندد، طبعاً او درباره دین به نوعی معرفت دست می یازد که معرفت دینی نام دارد و از منظر این معرفت دینی، جهان بینی و ایدئولوژی خویش را بنا می کند.
کتاب «معرفت دینی از منظر معرفت شناسی» در دو بخش 6 و 16 فصلی تنظیم شده است. برخی از فصول این کتاب عبارتند از: اصول عقلی شناخت، ابزراهای شناخت در معرفت دین، صواب و خطا در معرفت دینی، مسئله حجت در معرفت دینی، قداست معرفت های دینی، تبیین ماهیت بحث تکامل معرفت دینی، شکاکیت در شناخت و نسبیت حقیقت، استقرا و فرد بالذات، ستیز با ضروریات دین، نظریه قبض و بسط و پلورالیسم دینی، نظریه قبض و بسط و سکولاریسم.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما