بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

زیباشناسی

ناشر : سخن

نویسنده : ژان برتلمی

مترجم : احمد سمیعی

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 599

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

این کتاب دربردارندۀ سه بخش با عناوین «روان شناسی هنر»، «پدیدارشناسی هنر» و «فلسفۀ هنر» است. در این بخش ها به ترتیب از فرآیند تکوین اثر هنر با شاخه های اصلی هنر (شعر، نقّاشی، موسیقی) و رابطۀ هنر با انسان و مابعدالطبیعه و اخلاق و دین گفتگو می شود. نویسنده در هر مبحث، آرای گوناگون را با شواهد متعدّد مطرح می کند و در پایان با جمع بندی دیدگاه ها و تحلیل انتقادی، نظر خود را با رویکرد استدلالی عرضه می کند.
منابع هر فصل و نمایۀ کتاب وسعت و تنوع اعجاب آور مطالعات نویسنده و دامنۀ فراگیر تفحص و استقصا و جامعیت و عمق نظر او را نمودار می کند.
تجربۀ زیباشناختی به دو گروه از پدیده ها تقسیم می شود. گروه اول پدیده هایی که وجه خاصی از تأمل بر آنها تعلق می گیرد. این پدیده ها را نزد هنردوستانی می توان سراغ گرفت که رمان یا شعری را می خوانند یا به آهنگی گوش فرا می دهند؛ اما این آثار را که مایۀ شادی ما هستند کسی ساخته است. آنها را در طبیعت نمی توان یافت: محصول عمل انسانی اند. بدین سان چنان که بیکن می گفت: هنر عبارت است از انسان به اضافۀ طبیعت و مراد انسان و آثاری است که از زیر دست انسان بیرون آمده است. پس فعالیت هنری فعالیت نظری محض نیست، فعالیت اخلاقی هم نیست که در سلوک خود فرد جلوه گر می شود. غایت فعالیت هنری که ماهیتاً سازنده است، اشیایی است که می سازد. کارگر و صنعت گر و اهل فن هم چیزهایی می سازند. با این همه گذشته از اینکه نخستین هدف آنها زیبایی نیست، اینان بسی کمتر از هنرمند در آثار خویش مایه می گذارند. این ساخته ها از گوشت و خون سازندگان خود و به صورت و مثال آنها سرشته نمی شوند. از این نظر فعالیت هنری آن است که به فعالیت خلاق هرچه نزدیک تر و برای اتصاف به این صفت از همه سزاوارتر باشد. مگر نه اینکه خاصۀ آفریننده آن است که آفریده اش را از گوهرش برآورد و آن را ملک طلق خویش کند. مطالعۀ آفرینش هنری در صلاحیت روان شناسی است. در بخش اول به چند جنبه از آن که بیشتر پذیرای بحث و گفتگوست و از این رو احتمال دارد هر چه بیشتر ذهن را روشن کند، توجه شده است.
یونگ می گوید: «هنرورزی فعالیتی است روانی یا انسانی ناشی از انگیزه های روانی و از این حیث موضوع علم مطالعات روان شناسی است و باید هم باشد. این نظر در عین حال به وضوح حدودی را تعیین می کند که در چارچوب آنها تطبیق نظرگاه های دانش مذکور میسر است، یعنی تنها از بخش هنر که فرایندهای تربیت هنری را دربرمی گیرد، می تواند موضوع مطالعاتی از این سنخ باشد. بخشی که جوهرۀ هنر است، یکسره بیرون از دایرۀ این مطالعات و در پی شناخت ماهیت هنر است و هرگز نمی تواند موضوع بررسی روان شناختی باشد، بلکه تنها موضوع بررسی زیبا شناختی ـ هنری می تواند قرار گیرد». بدین سان وظیفه ای که از این پس بر عهدۀ ماست، به روشنی معین شده است: پس از روان شناسی هنر، پدیدارشناسی هنر. پدیدارشناسی به هیچ روی از راه التزام منطقی عمل نمی کند. جوهرهای منظور نظر پدیدارشناسی، مانند هرآنچه موضوع شهود بلافصل باشد، در قالب مفاهیم کلی نمی گنجند. عقل جز از راه تمیز و تخمین به تصور آنها دست نمی یابد. پس بیان اینکه هنر فی نفسه چیست، پیش از هر چیز بیان این معنی است که هنر چه نیست. پیمودن راه خلف نخستین وسیلۀ وصول به این واقعیت اسرارآمیز است. مسافری را که در جستجوی سرزمین عجایب است، از بیراهه برحذر می داریم و راه را به وی نشان می دهیم و می گوییم: دورتر، باز هم دورتر.
از این روش در عرصۀ نقاشی و شعر و موسیقی گزیده تر می توان پیروی کرد. تعیین ماهیت آنها، پیش از هر چیز، همان تمییز آنهاست از هر چیزی که بیش از همه خطر خلط آنها با آن چیز باشد، یعنی از تقلیید طبیعت و به عبارت درآوردن اندیشه های شریف و هوشمندانه و بیان عواطف؛ چون این ملاحظات را دربارۀ دیگر هنرها هم می توان تعمیم داد. بخش دوم را باید آزمایشی برای آشنایی با رازهای زیباشناختی شمرد.
پدیدارشناسی هنر توصیفی است از تجربۀ زیباشناختی و فلسفۀ هنر تفکر در این تجربه است تا ماهیت، معنا و دامنۀ تأثیر آن هرچه بیشتر معین شود. در بخش سوم به فلسفۀ هنر پرداخته شده است.
فهرست مطالب کتاب بدین قرار است:
پیش گفتار مترجم
درآمد: تمهید مبحث زیباشناسی
بخش اول: روان شناسی هنر
فصل اول: جامعه و فرد
فصل دوم: ناخودآگاه و خودآگاه
فصل سوم: الهام و کار
فصل چهارم: ماده و صورت
بخش دوم: پدیدارشناسی هنر
فصل اول: نقاشی و طبیعت
فصل دوم: شعر و خرد
فصل سوم: موسیقی و عاطفه
فصل چهارم: جهان هنر
بخش سوم: فلسفۀ هنر
فصل اول: هنر و انسان
فصل دوم: هنر و اخلاق
فصل سوم: هنر و مابعدالطبیعه
فصل چهارم: هنر و دین
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-372-655-3
 • سال نشر
  1392
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1392
 • شمارگان
  2200
 • نوع جلد
  جلد سخت
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  599
 • ناشر
 • نویسنده
 • مترجم
 • وزن
  1010
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 23 آبان 1394
 • شناسه
  35739
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط