بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین

ناشر سوره مهر

گردآورنده کتاب مسعود معینی پور

با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 280

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 3595810003022
13,000 12,350 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در این مجموعه مقالات تلاش شده تا با رویکردی جامعه شناختی ظرفیتهای فرهنگی و تمدنی اربعین به مثابه یکی از مهمترین مناسک دینی بررسی شود.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» به چهار فصل تقسیم می شود؛

فصل نخست این کتاب با عنوان «مدنیت و امت در بستر اربعین» به موضوعاتی از قبیل ظرفیت های تمدنی کنگره اربعین، مدنیت و معنویت در آن و تلاش های راهبردی در تاثیرات راهپیمایی اربعین بر تمدن سازی اسلامی پرداخته شده است.

فصل دوم این کتاب با عنوان «ظرفیت های کلان اجتماعی یک آیین دینی» موضوعاتی از قبیل ظرفت های گردهمایی اربعین، فرصت های پنهان آن مدیریت رسانه ای آن، اصلاح الگوی زیارت گردشگرانه و ... را مورد بازاندیشی قرار داده است.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» در فصل سوم خود با عنوان «آیین حسینی؛ ظرفیت های فرادینی» درباره نقش آیین اربعین به منزله گفتمانی برای تعامل و تفاهم گفتمان های متنوع مذهبی، آیین اربعین و جهانی سازی و ظرفیت های فرادینی و بین المللی مراسم اربعین حسینی(ع) بحث می کند.

فصل چهارم و پایانی این کتاب هم که عنوان «الگویی برای مطالعات آینده اربعین پژوهشی» را به خود گرفته با محور قرار دادن مطالعات و پژوهش هایی که درباره این رویداد بزرگ صورت می گیرد تلاش می کند تا یک الگوی نظری برای این پژوهش ها بازشناسی کند.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» جزو اولی تلاش های فکری اندیشه ای در زمینه نظریه پردازی درباره رویداد بزرگ و گردهمایی عظیم شیعیان در آیین اربعین حسینی(ع) است. رویدادی که از چند سال پیش هر ساله به مناسبت اربعین صورت می گیرد و از همان آغاز نشانگر ظرفیت های عظیم فرهنگی تمدنی در جهان تشیع و حتی فراتر از آن در کلیت جهان اسلام بود.

مقالات کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» توسط پژوهشگران و متخصصان رشته های مختلف دانشگاهی و حوزوی نوشته شده است که از جمله این موارد می توان به مسعود معینی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) - حبیب الله بابایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - سیدحسین شرف الدین، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) - حسن خجسته، عضو هیئت علمی دانشکده صدا و سیما - مصطفی جمالی، عضو هیئت علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم - محمد تقی کریمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و... اشاره کرد.

وقتی صحبت از موج به میان می آید، بلافاصله به یاد امواج خروشان دریا می افتیم که به طرف ساحل می آیند و خود را به صخره ها می کوبند.

امواج، مقادیر زیادی انرژی دارند که از دوردست ها خود را به ساحل می آورند، اما فقط اثر خفیفی از آنها به ساحل می رسد.

اگر فردی که در ساحل نشسته است چند متر جلوی پای خود را در نظر بگیرد، از انرژی عظیم امواج در اعماق دریا غافل خواهد ماند.

حکایت برخی ساده اندیشی ها و دست کم گیری ها به موج جدید بیداری اسلامی در یمن، عربستان و ... و موج حرکت عاشقانه مردم در کربلای حسینی هم شبیه همین قاعده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط