loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

حکمت متعالیه از دیدگاه امام خمینی (س)

ناشر موسسه چاپ و نشر عروج

نویسنده حوریه عظیمی

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 307

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 36427 10003022
59,000 53,100 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

فلسفه اسلامی دارای سه حکمت و مکتب می باشد. 1ـ حکمت مشّاء 2ـ حکمت اشراق 3ـ حکمت متعالیه.
این کتاب نگرشی است به «حکمت متعالیه» از منظر ملاصدرا که مؤسس این مکتب فلسفی است و امام خمینی(س) که یکی از شارحان مبانی صدرائی در عصر اخیر میباشد.
در مقدمه این کتاب بیان شده است امام خمینی (س) پرچمدار ایجاد الفت و هماهنگی میان رویکرد کلامی«اثر و موثر»، رویکرد فلسفی «علت و معلولیت» و بینش عرفانی «تجلی و متجلی» است، ایشان چون فیلسوفی بزرگ و پیرو حکمت متعالیه است؛ اندیشه تشکیک با او عجین شده و در بسیاری از باورهای فکری ایشان حتی در مباحث فقهی و اصولی نیز مساله تشکیک را می توان جستجو کرد. ابوطالبی بیان کرد: اختلاف کلام و فلسفه و عرفان را امام (س) با همین زاویه می نگرد و معتقد است تفاوت کلام و فلسفه در اختلاف مرتبه فهم و اندیشه متکلمان و فیلسوفان است. بنابراین از نظر امام خمینی (س) عمق و باطن حکمت متعالیه همان عرفان نظری است و لذا هرگز بین دیدگاه های عرفان و محققین از عرفا با حکمت متعالیه و صدرالمتالهین تهافت و تخالفی نمی بیند و اختلاف مراتب وجود را سرانجام به اختلاف در مجالی و مظاهر شئون تفسیر کرده و همه را اطوار – و نه مراتب – یک حقیقت می داند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما