بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

درس گفتارهایی درباره: مکاسب

ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)

سال نشر : 1392

تعداد صفحات : 280

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

این کتاب تقریرات استاد ارجمند حضرت آیت الله مصطفوی در زمینه قسمت بیع و معاطات کتاب گران سنگ مکاسب است که جهت استفاده دانشجویان و طلاب تدوین شده است.
مطالب ارائه شده مشتمل بر دو فصل می باشد .

فصل اول با عنوان «تعریف بیع و آثار آن»، به تعریف بیع و ویژگی های آن از جمله: ویژگی های ثمن و مبیع، معنای بیع در لغت و اصطلاح و... اختصاص دارد.
همچنین در این فصل در مورد اشکال صاحب جواهر درباره فروش دین؛ تعریف بیع در اصطلاح فقها و مناقشه در آن ها؛ تعریف شیخ طوسی و علامه حلی از بیع؛ تعریف محقق کرکی از بیع و اشکالات تعریف ایشان؛ تعریف شیخ انصاری از بیع و ایرادات آن؛ و نظر شیخ جعفر کاشف الغطاء و شیخ اسد ا... تستری درباره ی تعریف بیع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

فصل دوم با عنوان «تعریف معاطات و آثار آن»، به تعریف معاطات، اقوال موجود درباره معاطات، حکم معاطات، لزوم و جواز معاطات، رابطه معاطات با سایر عقود و... پرداخته می شود. در این فصل همچنین پیرامون اقسام معاطات در مقام ثبوت (به اعتبار قصد طرفین)؛ اقوال موجود درباره ی حکم معاطات؛ محل نزاع در معاطات؛ اقوال علما درباره ی اباحه یا تملیک بودن معاطات؛ بررسی نظر محقق کرکی توسط شیخ انصاری؛ بررسی اقوال( شش گانه) مربوط به اثر معاطات توسط شیخ انصاری؛ ادله تأیید قول محقق کرکی توسط شیخ؛ رد سه دلیل محقق کرکی توسط شیخ انصاری؛ نظر مختار شیخ انصاری در این بحث؛ نظر شیخ جعفر کاشف الغطاء؛ لزوم و جواز معاطات؛ اجماعات منقول درباره ی لازم بودن معاطات؛ تشکیک در انعقاد اجماع؛ اثبات عدم لزوم ازطریق اجماع؛ رابطه معاطات و بیع؛ حکم اعطاء مال از سوی یک طرف؛ معیار تمیز بایع از مشتری در معاطات (رابطه شراء و معاطات)؛ انواع معاطات برحسب قصد طرفین؛ معاطات در غیر بیع؛ جهات لازم کننده معاطات؛ ماهیت معاطات (ازجهت بیع بودن یا معاوضه ای مستقل بودن) و عقد غیر جامع شرایط لزوم بحث شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط