بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

رویکردی نوین در بانکداری اسلامی: انطباق نظریه بازی ها در عقود مشارکتی

ناشر دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده سید حسن قوامی

سال نشر : 1390

تعداد صفحات : 328

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 3684710003022
9,800 9,310 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

نظریه بازی ها طی دو دهه گذشته کاربرد وسیعی پیدا کرده است. براساس این نظریه رفتار و تصمیم های بازیگران اقتصادی بر خلاف تئوری های سنتی اقتصاد نه تنها به رفتار و تصمیم های خود فرد بلکه به رفتار و تصمیم های سایر بازیگران در آن حوزه فعالیت هم بستگی دارد. بنابراین طبق این نظریه تصمیم ها در یک فضای تعاملی استراتژیک اتخاذ می شوند. یکی از الگوهای کاربردی در نظریه بازی ها الگوی مدیر ـ عامل است. طبق این الگو یک بازیکن (مدیر)، انجام فعالیت اقتصادی را به دیگری واگذار می کند و به او انگیزه می دهد که عمل مزبور را انجام دهد در حالی که ممکن است مطلوبیت و نفع آنها متفاوت باشد. الگوی مدیر ـ عامل بدنبال ارائه راهکارهایی است که مطلوبیت های متفاوت ناشی از نفع اقتصادی دو طرف قرارداد را همسو ساخته و تضاد منافع آنهارا برطرف سازد.

عقود مشارکتی در اقتصاد اسلامی از ویژگی هایی برخوردارند که در قالب نظریه بازی ها و الگوی مدیر ـ عامل قابل بررسی هستند لذا در این تحقیق سعی شده است دو عقد مضاربه و مشارکت مدنی از عقود مشارکتی در قالب نظریه بازی ها و الگوی مدیر ـ عامل مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند. در این مطالعه نشان داده شده است که عقود مشارکتی و از جمله عقد مضاربه که بیش از 14 قرن از آغاز شکل گیری حکومت اسلامی در جوامع به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند در قالب ادبیات روز دنیا قابل مطالعه می باشند. همچنین در این مطالعه کاربرد متقابل عقود مشارکتی و الگوی مدیر ـ عامل برای رفع مشکلات یکدیگر مورد توجه قرار گرفته و نشان داده شده است که اگر افراد جامعه کاملا طبق مقررات شرعی و ضوابط دینی رفتار کند به عبارتی اگر جامعه یک جامعه ایده آل اسلامی باشد مشکل الگوی مدیر ـ عامل خود بخود مرتفع شده و قراردادها با هزینه پایین تر و به طور ساده عملیاتی و اجرایی می شوند و مشکل اساسی الگوی مدیر ـ عامل برطرف می گردد و اگر در جوامع اسلامی مقررات شرعی دقیقا در رفتار افراد تبلور پیدا نکند در این حالت راهکارهای بدست آمده از الگوی مدیر ـ عامل می توانند در کارآمدتر کردن عقود مشارکتی مضاربه و مشارکت مدنی مورد استفاده قرار گیرند.

در این کتاب پس از مروری به ادبیات موضوع، عقود مشارکتی مضاربه و مشارکت مدنی و عملکرد، این عقود در بانکداری بدون ربای ایران به طور جامع مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین عقود مشارکتی مضاربه و مشارکت مدنی در قالب نظریه بازی ها از طریق شکل گسترده و درختی بازی به طور مفصل مورد مطالعه قرار گرفته و برای مضاربه و مشارکت مدنی الگویی در قالب الگوی مدیر ـ عامل ارایه گردیده است. قابل ذکر است که برای جامعیت کار دو نوع جامعه اسلامی فرض شده است: یک نوع جامعه اسلامی که در آن مقررات شرعی دقیقاً رعایت می شود؛ بنابراین صداقت راستگویی، شفافیت و... در تعاملات افراد آن حاکم است به عبارتی اطلاعات در جامعه متقارن است که در این صورت مشکل عدم تقارن اطلاعاتی در الگوی مدیر ـ عامل حل و قراردادها ساده تر شده و سودآوری عقود افزایش می یابد و یک نوع جامعه اسلامی که اطلاعات در آن نامتقارن بوده و در عمل مقررات شرعی دقیقا رعایت نمی شوند. برای این حالت با استفاده از دستاوردهای الگوی مدیر ـ عامل بمنظور بهینه کردن عقود مضاربه و مشارکت مدنی، الگوی جدیدی معرفی شده و این الگو به روش لاگرانژ حل و شرایط بهینه قراردادها از دیدگاه اقتصادی مشخص شده است.

کتاب در شش فصل به ترتیب زیر منتشر شده است:

فصل1. مبانی نظری نظریه بازی ها و الگوی مدیر ـ عامل

فصل2. تبیین الگوی مدیر ـ عامل در نظریه های اقتصادی

فصل3. مطالعه فقهی و حقوقی مضاربه و مشارکت مدنی و بررسی عملکرد آنها در بانکداری بدون ربای ایران

فصل4. انطباق نظریه بازیها (الگوی مدیر ـ عامل) در عقود مضاربه و مشارکت مدنی

فصل5. الگوی مضاربه و مشارکت مدنی براساس الگوی مدیر ـ عامل

فصل6. جمع بندی، نتیجه گیری و پیشنهادهای سیاستی
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-600-214-105-7
 • سال نشر
  1390
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1390
 • شمارگان
  1500
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  328
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  392
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 11 آذر 1394
 • شناسه
  36847
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط