loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

متن و ترجمه فصوص الحکم

1 (2)

ناشر مولی

نویسنده محمد ابن علی ابن عربی

مترجم محمد خواجوی

تصحیح و تعلیق محمد خواجوی

سال نشر : 1396

تعداد صفحات : 455

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 37087 10003022
430,000 408,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب از تالیفات عارف نامدار، محمد بن علی بن محمد بن احمد بن عبدالله بن حاتم طایی مکنی به ابن عربی و ملقب به محیی الدین است وی متوفای سال ۵۴۳ ه.ق می باشد.

فصوص الحکم عنوانی است که به گفته مؤلف، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم برای کتاب برگزیده است. عنوان کتاب مرکب از دو کلمه فص و حکمت است.
ابن عربی انگیزه خود را از تالیف این کتاب اجرای فرمان صریح پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم دانسته است و در حقیقت کتاب را نه از خود، بلکه از پیامبر می داند که در مبشره ای به او داده است تا آن را در اختیار دیگران قرار دهد و آنان را از اسرار موجود در آن بهره مند سازد.

از دید متعارف نیز کتاب فصوص الحکم یکی از عالی ترین آثار موجود در عرفان نظری است، که پاسخگو بودنش به بخشی از نیازهای معرفتی انسان و عدم وجود نظیر و بدیلی برای آن ضرورت تالیف چنین اثری را مسلم می سازد، و از این جهت از جمله آثاری است که از دو ویژگی اساسی در بایستگی تالیف هر اثر برخوردار است یعنی وجود نیازی منطقی و عدم وجود منبعی مناسب که پاسخگوی آن نیاز باشد.

ابن عربی در کتاب فصوص همانند سایر تالیفات خود از زبان رمز استفاده می کند و این مطلب در کنار بیان مباحث به اختصار و نیز عدم تناسب معانی بلند عرفانی با الفاظ و عبارات موجب شده که معانی و مقاصد کتاب به آسانی قابل فهم نباشد که خود یکی از علل پدید آمدن شروح متعدد بر این کتاب است.
او در تبیین مقاصد خود از آیات و روایات بسیاری استفاده کرده و آنها را در راستای یافته های خود تاویل نموده و گاه معانی بسیار بعیدی را از آنها استنباط کرده است.

مباحث کتاب با شیوه ای ابداعی و ابتکاری که با معارف باطنی تناسب دارد تنظیم و تبویب شده و هر قسمت با عنوان «فص» که خود تعبیری است رمزی، مشخص شده و در هر فصی حقیقت پیامبری از پیامبران از آن جهت که مظهر اسمی از اسمای حق است مورد مطالعه قرار گرفته است.
ابن عربی در این کتاب چون دیگر تالیفاتش واردات قلبی و مشاهدات حضوری خود را به قلم آورده و به هیچ وجه در پی اثبات آنها از طریق برهان و استدلال نبوده است. هر چند شارحان آثار و تابعان افکارش کوشیده اند تا هماهنگی عرفان و برهان در مکتب او را به اثبات رسانند که توفیق یا عدم توفیقشان در این زمینه نیازمند بحثی مستقل است.

در تبویب و تنظیم مباحث کتاب فصوص الحکم از روش معمول، یعنی استفاده از عناوینی چون جزء و باب و فصل و امثال آن پیروی نشده و مباحث کتاب با بیست و هفت فص تفکیک گردیده که هر فصی به یکی از پیامبران الهی اختصاص یافته است.
این پیامبران به ترتیبی که در کتاب آمده اند عبارتند از آدم، شیث، نوح، ادریس، ابراهیم، اسحاق، اسماعیل، یعقوب، یوسف، هود، صالح، شعیب، لوط، عزیر، عیسی، سلیمان، داود، یونس، ایوب، یحیی، زکریا، الیاس، لقمان، هارون، موسی، خالد علی نبینا و آله و علیهم السّلام و محمد صلی الله علیه وآله.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

امیر دفتری

تا جایی که اطلاع دارم سه ترجمه ار فصصو به فارسی داریم. ترجمه مرحوم خواجوی کامل است اما بسیار مبهم است. ترجمه دکتر موحد ناقص است و فقط شامل 10 فص از 27 فصو ص الحکم است و این ده فص را شرح هم داده است. ترجمه سوم ترجمه علی شالچیان ناظراست که کامل استو درای پاورقی ها و توضیحات خوبی است که به فهم معنا کمک می کند.

19 بهمن 1399

شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما