54,000
تومان
10 ٪
48,600
تومان
افزودن به سبد خرید

تغییر جنسیت با تاکید بر دیدگاه امام خمینی (س)

دسته بندی: شرح بیانات و دیدگاه های امام و رهبری

ناشر: موسسه چاپ و نشر عروج

نویسنده: محمدمهدی کریمی نیا

سال نشر: 1391

تعداد صفحات: 274

1
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

«تغییر جنسیت»، یکی از مسائل عصر امروزی است و ابهام های فقهی و حقوقی بسیاری را به دنبال دارد که نیازمند پاسخ فقیه آگاه است. چنان که در مقدمه­ ی این کتاب آمده است: «تغییر جنسیت به معنای تبدیل جنس پسر به دختر و یا برعکس، به عنوان یک پدیده­ ی خارجی و نوظهور، زمینه ساز مباحث فراوان فقهی و حقوقی است، که عمدتاً این مباحث در باب «حقوق خانواده» مطرح است؛ مانند: جواز یا عدم جواز تغییر جنسیت، بقا یا عدم بقای ازدواج پس از تغییر جنسیت یکی از زوجین، ولایت و سرپرستی شخص پس از تغییر جنسیت، مسئله ارث، نفقه، مهریه، عناوین خانوادگی و غیره ».

حضرت امام خمینی(س)، در جلد دوم کتاب فقهی-فتوایی تحریرالوسیله، در بخشی با عنوان «مسائل مستحدثه»، در سال 1343 خورشیدی به این مباحث پرداخته اند و به عنوان اولین فقیه و دانشمندی نام گرفته اند که مسائل فقهی و حقوقی تغییر جنسیت را مطرح کرده اند.
پزشکان، تغییر جنسیت را، درمانی برای بیماران جسمی، مانند اشخاص خنثی و بیماران مبتلا به اختلال هویت جنسی می دانند. در واقع، علاوه بر اشخاص خنثی یا دوجنسی(هرمافرودیت)، افرادی نیز که از نظر ظاهری زن یا مرد هستند، اما از نظر روان و روح، به جنس مخالف تعلق دارند و به عنوان خنثیِ روانی یا تراجنسیتی (ترانس سکشوالیسم) شناخته می شوند، مشمول درمان با تغییر جنسیت قرار می گیرند. با توجه به آن که در جهان، تقریباً چهار تا شش نفر در هر صد هزار نفر، بیمار ترانس (تراجنسیتی) هستند، و برای مثال در ایران، 28000 تا 48000 نفر در این زمره قرار می گیرند، اهمیت مسئله­ ی تغییر جنسیت مشخص می شود.

مؤلف کتاب «تغییر جنسیت با تکیه بر دیدگاه امام خمینی(س)»، با اشراف بر این مهم، به پژوهش و تحقیق در باب پاسخ های فقهی-حقوقی امام خمینی(س) در این باب پرداخته و در هر فصل، به یکی از سوالات برآمده از این موضوع، با توجه به آراء حضرت امام پاسخ گفته است.

در فصل اول، «تغییر جنسیت»، از نظر لغت، اصطلاح پزشکان و اصطلاح فقهی مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه، نظر امام خمینی(س) در این مورد بیان شده است.

فصل دوم به تاریخچه ­ی تغییر جنسیت می پردازد. از صدر اسلام تا کنون، افرادی به صورت نادر به عنوان خنثی یا دوجنسی در جامعه زندگی می کردند و گاه از امامان شیعه(ع) در مورد کیفیت تعیین جنسیت، کیفیت نماز جماعت و غسل و ... سؤال می شده است، و به همین دلیل، مباحث فقهی این افراد در کتب فقهی علمای اسلام طرح شده است. اما با پیشرفت علم پزشکی، امکان تغییر جنسیت به وسیله عمل جراحی فراهم شد و مسائل جدید بسیاری را در این حوزه گشود. در این فصل، به اولین موارد تغییر جنسیت ثبت شده در تاریخ اشاره و تحلیلی از آنها ارائه شده است.

کریمی نیا، فصل سوم را، به برشمردن اقسام تغییر جنسیت، اختصاص داده است. با توجه به آنکه تغییر جنسیت، علاوه بر انسان، در مورد حیوانات و گیاهان هم روی می دهد، اقسام آن، تحت این عناوین، بیان و شرح داده شده است: تغییر جنسیت در افراد سالم، تغییر جنسیت در دوجنسی ها(خنثی ها)، تغییر جنسیت در افراد ممسوح، تغییر جنسیت در تراجنسیتی ها(ترانس سکشوال)، تغییر جنسیت به منظور کشف جنسیت، تغییر جنسیت در حیوانات و تغییر جنسیت در گیاهان.

فصل چهارم و پنجم، به ترتیب به اختلال هویت جنسی به دلیل تراجنسیتی بودن و دوجنسی بودن می پردازد و با تعریف آنها و بیان نشانه ها و عوارض آن، به مسائلی از قبیل تعیین جنسیت خنثی از دیدگاه روایات اسلامی، احکام ویژه خنثای مشکل(دوجنسی کامل) و ... می پردازد.

فصل ششم، تغییر جنسیت را از نظر حقوق ایران بررسی می کند. دیدگاه امام خمینی درباره تغییر جنسیت، فتوای امام(س) در جواز این عمل، مقررات پزشکی قانونی و دادگستری جمهوری اسلامی ایران، وضعیت صدور شناسنامه جدید برای این افراد، و دیدگاه فقها و مراجع شیعه درباره تغییر جنسیت بیان شده است.

در فصل هفتم، آراء امام خمینی(س)، در جواز یا عدم جواز تغییر جنسیت، در هر یک از اشکال مختلف اختلالات جنسی، بیان شده است.

فصل هشتم تا یازدهم، به مسائل نکاح و ازدواج افراد پس از تغییر جنسیت اختصاص داده شده است. حکم بقا یا بطلان ازدواج، مسئله نفقه زوجه، مهریه و عدّه پس از تغییر جنسیت در هر یک از اشکال آن، از مسائلی است که در این چهار فصل، به تفصیل بیان شده است.

مسئله­ ی تغییر عناوین خانوادگی، نفقه فرزندان و والدین، بحث حضانت و ولایت بر فرزندان و مسئله­ ی ارث برای فرد تغییر جنسیت داده، از دیگر مسائل مهمی است که مؤلف در فصل های دوازده تا پانزده به آنان پرداخته است.

در فصل آخر، دیدگاه سایر مراجع و فقیهان معاصر، در ارتباط با تغییر جنسیت به اجمال بیان شده است. علاوه بر امام خمینی(س)، آراء فقهی آیات عظام سید علی خامنه ای، محمد تقی بهجت، سید علی سیستانی، صافی گلپایگانی، یوسف صانعی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، حسینعلی منتظری و بسیاری از فقهان بزرگوار و برجسته ­ی دیگر، مطرح و مرور شده است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام