loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اندیشه های فلسفی امام خمینی (س)

ناشر موسسه چاپ و نشر عروج

نویسنده محمدرضا غفوریان

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 130

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 37290 10003022
32,000 28,800 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب به عنوان متنی برای درس "اندیشه های فلسفی امام خمینی(س)" در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام بر اساس سرفصل های مصوب گردآوری شده است. بنای نگارش کتاب بر این اساس بوده که مطالب و نقل قول ها به صورت تدریس بیان و عرضه شود، نه اینکه متنی برای مطالعه صرف باشد. این نوشته برای مخاطبانی تنظیم شده که با فلسفه اسلامی و مباحث آن، آشنایی در حد متون درسی رایج در حوزه ها دارند و به دقت بیشتر در مباحث و بررسی دیدگاه های امام می پردازند.

مؤلف در مقدمه این کتاب 130 صفحه ای، مروری کوتاه بر دگرگونی ها و هجرت های فلسفه در دو قرن اخیر داشته است. پس از بیان این پیش زمینه به بررسی تلاش ها و اندیشه های امام خمینی(س) پرداخته است. وی در بخش یکم این کتاب، به تعریف، موضوع، روش و هدف فلسفه پرداخته و دیدگاه های خاص حضرت امام در این زمینه را آورده است. در بخش دوم، گرایش های سه گانه معروف، مشاء، اشراق و حکمت متعالیه در تاریخ فلسفه را ذکر کرده و اصول اصلی آنها را به اجمال بیان کرده است تا با در نظر گرفتن اصول و شناسه های مکاتب معروف فلسفی، بتوان فیلسوفان را در ارتباط با آن گرایش ها سنجید و دسته بندی کرد که کدام فیلسوف به چه گرایشی تعلق یا قرابت دارد. در همین بخش با ذکر نمونه هایی ازمواضع و دیدگاه های امام خمینی(س) گرایش و تعلق ایشان به حکمت متعالیه نمایانده شده است. البته این تعلق در سطح بحث و بررسی های فلسفی است. در بخش سوم، دقت نظرها و دیدگاه های ویژه امام مطرح شده است. این دیدگاه ها در هر زمینه دسته بندی شده تا از به هم ریختگی پرهیز و هم در ارتباط دادن مطالب نزدیک و مؤثر بر یکدیگر، نگاه روشن و بهتری به خواننده داده شود. براین اساس و به دلیل اهمیت مباحث مربوط به الهیات،این مباحث در ابتدا آمده و دیدگاه های دیگر که در مباحث گوناگون امور عامه است، به دنبال بحث الهیات آورده شده است.
نویسنده در تهیه متن این کتاب از آثار گوناگون امام خمینی(س) بهره برده است. منابعی که وی به طرق گوناگون در نگارش کتاب و توضیح مسائل از آنها استفاده کرده عبارتند از: کتاب های "الطلب و الاراده" ، "شرح چهل حدیث"، "شرح حدیث جنود عقل و جهل"، "آداب الصلوه" و "تقریرات فلسفه".
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما