40,000
تومان
10 ٪
36,000
تومان
افزودن به سبد خرید

گفتمان نقش حدیث در تفسیر: مجموعه سخنرانی ها و میزگردهای همایش نقش حدیث در تفسیر قرآن

دسته بندی: معارف قرآن و حدیث - سایر

ناشر: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

سال نشر: 1392

تعداد صفحات: 100

3
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

این کتاب شامل مجموعه سخنرانی ها و میزگردهای همایش نقش حدیث در تفسیر قرآن است که به همت گروه تفسیر و علوم قرآن موسسه برگزار شده است.

حاصل گفت وگوهای پژوهشگران شرکت کننده در این برنامه مانند آیت الله مصباح یزدی، حجج اسلام محمود رجبی، غلامرضا فیاضی، احمد عابدی، علی اکبر بابایی و غلامعلی عزیزی کیا در این کتاب منتشر شده است.

از مباحث مهم تفسیر پژوهی چرایی و چگونگی استفاده از احادیث معصومان در تفسیر بوده و این مسئله از دیرباز، محور بحث قرآن پژوهان قرار گرفته و نکات بسیاری درباره آن مطرح شده و با ظهور رویکرد اخباری گری بر پایه استفاده حداکثری از احادیث در حوزه دین شناسی و از جمله تفسیر قرآن استوار شده است.

اخباریان و عالمان متمایل به آنها تفسیر قرآن را به طور عمده دور از دسترس غیر معصومان می دانند و در مقابل بیشتر اندیشمندان و عالمان مسلمان معتقد به امکان فهم و تفسیر قرآن بوده و ادله ای برای اثبات دیدگاه خود و نقد تفکر اخباریان بیان کردند.

گروه تفسیر و علوم قرآنی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در راستای طرح مباحث بنیادین در حوزه قرآن پژوهی دو همایش به عنوان نقش حدیث در تفسیر را در سال 89 برگزار کرد که طی آنها سخنرانی ها و میزگردهای علمی برگزار شد.

ادله امکان فهم قرآن، میزان وابستگی تفسیر قرآن و احادیث معصومان، ادله امکان فهم قرآن، دور از دسترس بودن عقل و انحصار معرفت قرآن و اهل بیت(ع) از جمله موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

این کتاب نقش حدیث در تفسیر قرآن و فواید وابستگی تفسیر به حدیث را در برمی گیرد و دو میزگرد میزان وابستگی تفسیر به حدیث و مرزهای بهره گیری حدیث در تفسیر از موضوعات محوری این کتاب است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام