loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

پرچم های برافراشته: معرفی اجمالی برخی از موثرترین جنبش ها و جریان های فکری معاصر

ناشر شهید کاظمی

نویسنده احمد ربیعی فر | محمد ابراهیم نژاد

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 232

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 37610 10003022
10,000 9,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جهان اسلام طی دهه­ های اخیر آبستن تحولات و انقلاب­ های بزرگ فکری، فرهنگی و اجتماعی بوده است که جنبش ها و جریان های فکری معاصر در جهان اسلام، نقش به سزایی را در این تحولات ایفا کرده ­اند.

جنبش­ هایی که تاثیرات فراوانی را در کشورها و حتی فراتر از مرزهای جغرافیایی در جهان اسلام و در سطح بین المللی به­ همراه داشته­ اند.

از این ­ رو تحلیل صحیح از وقایع و تحولات جهان اسلام در عصر حاضر و پیش­ بینی مسیر حرکت توده­ ها، ملل و جریان های موثر در آینده در گرو شناخت صحیح از ریشه­ ها، تفکرات، شخصیت­ ها و اهداف این جنبش­ ها و جریان های فکری است.

یکی از راه­ های شناخت عمیق­ تر این تفکرات و شخصیت ­ ها، مراکز مطالعاتی و فرهنگی جهان اسلام است. این مراکز که تنها چند دهه از زمان فعالیت­ آن­ها می­ گذرد ولی توانسته­ اند تاثیر فراوانی در فضای فکری و فرهنگی جهان اسلام بگذراند.

در بخش اول کتاب کوشیده شده است که علاوه بر ارائه شناخت نسبت به مهم­ ترین عوامل، ریشه­ ها و عقاید موثرترین جنبش­ ها و جریان­ های فکری معاصر در جهان اسلام، شخصیت­ های عمده در این جریان­ ها نیز معرفی شده و مهم­ترین اقدامات و اهداف هر جنبش ارائه گردد که هر بخش شامل مقدمه­ ای جهت معرفی کلی جنبش، بررسی زمینه­ های تاسیس جنبش و ارائه اطلاعاتی کلی از مهم­ترین اهداف، اقدامات و رهبران هر جنبش است. شایان ذکر است که در برخی از این جنبش­ ها مانند جنبش انصار بیت المقدس در مصر به دلیل تازه تاسیس بودن این جنبش­ ها، از برخی سایت­ های اینترنتی جهت استناد استفاده شده است که این امر به دلیل نبود مدرک مکتوب در این زمینه در زمان نگارش این کتاب بوده است.

در بخش دوم کتاب به معرفی مهمترین مراکز فکری و فرهنگی جهان عرب پرداخته شده است. ملاک انتخاب این مراکز میزان تاثیرگذاری این مراکز در سطح منطقه است. در این بخش تلاش شده علاوه بر معرفی، گرایش­ های سیاسی و زمینه­ های فعالیت این مراکز نیز نشان داده شود. ضرورت شناخت این مراکز از آنجاست که تحقیقات و پژوهش­ های انجام شده در این مراکز بصورت مستقیم بر اصحاب رسانه و حتی سیاستمداران تاثیرگذار است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما