پرچم های برافراشته: معرفی اجمالی برخی از موثرترین جنبش ها و جریان های فکری معاصر چ2
پرچم های برافراشته: معرفی اجمالی برخی از موثرترین جنبش ها و جریان های فکری معاصر (چاپ اول)
10,000
تومان
10 ٪
9,000
تومان
افزودن به سبد خرید

پرچم های برافراشته: معرفی اجمالی برخی از موثرترین جنبش ها و جریان های فکری معاصر

دسته بندی: جهان اسلام: فرق، جریان ها و جنبش ها

ناشر: شهید کاظمی

نویسنده: احمد ربیعی فر

شاعر:

ویراستار:

تصویرگر:

با همکاری:

سال نشر: 1394

تعداد صفحات: 232

4
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

جهان اسلام طی دهه­ های اخیر آبستن تحولات و انقلاب­ های بزرگ فکری، فرهنگی و اجتماعی بوده است که جنبش ها و جریان های فکری معاصر در جهان اسلام، نقش به سزایی را در این تحولات ایفا کرده ­اند.

جنبش­ هایی که تاثیرات فراوانی را در کشورها و حتی فراتر از مرزهای جغرافیایی در جهان اسلام و در سطح بین المللی به­ همراه داشته­ اند.

از این ­ رو تحلیل صحیح از وقایع و تحولات جهان اسلام در عصر حاضر و پیش­ بینی مسیر حرکت توده­ ها، ملل و جریان های موثر در آینده در گرو شناخت صحیح از ریشه­ ها، تفکرات، شخصیت­ ها و اهداف این جنبش­ ها و جریان های فکری است.

یکی از راه­ های شناخت عمیق­ تر این تفکرات و شخصیت ­ ها، مراکز مطالعاتی و فرهنگی جهان اسلام است. این مراکز که تنها چند دهه از زمان فعالیت­ آن­ها می­ گذرد ولی توانسته­ اند تاثیر فراوانی در فضای فکری و فرهنگی جهان اسلام بگذراند.

در بخش اول کتاب کوشیده شده است که علاوه بر ارائه شناخت نسبت به مهم­ ترین عوامل، ریشه­ ها و عقاید موثرترین جنبش­ ها و جریان­ های فکری معاصر در جهان اسلام، شخصیت­ های عمده در این جریان­ ها نیز معرفی شده و مهم­ترین اقدامات و اهداف هر جنبش ارائه گردد که هر بخش شامل مقدمه­ ای جهت معرفی کلی جنبش، بررسی زمینه­ های تاسیس جنبش و ارائه اطلاعاتی کلی از مهم­ترین اهداف، اقدامات و رهبران هر جنبش است. شایان ذکر است که در برخی از این جنبش­ ها مانند جنبش انصار بیت المقدس در مصر به دلیل تازه تاسیس بودن این جنبش­ ها، از برخی سایت­ های اینترنتی جهت استناد استفاده شده است که این امر به دلیل نبود مدرک مکتوب در این زمینه در زمان نگارش این کتاب بوده است.

در بخش دوم کتاب به معرفی مهمترین مراکز فکری و فرهنگی جهان عرب پرداخته شده است. ملاک انتخاب این مراکز میزان تاثیرگذاری این مراکز در سطح منطقه است. در این بخش تلاش شده علاوه بر معرفی، گرایش­ های سیاسی و زمینه­ های فعالیت این مراکز نیز نشان داده شود. ضرورت شناخت این مراکز از آنجاست که تحقیقات و پژوهش­ های انجام شده در این مراکز بصورت مستقیم بر اصحاب رسانه و حتی سیاستمداران تاثیرگذار است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام