بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

ده روز با داعش از درون دولت اسلامی

ناشر کتاب کوله پشتی

نویسنده یورگن تودنهوفر

مترجم علی عبداللهی | زهرا معین الدینی

سال نشر : 1395

تعداد صفحات : 336

ناموجود، به من اطلاع بده

معرفی کتاب

یورگن تودنهوفر، نویسنده و نماینده پیشین اتحادیه دموکرات مسیحی در پارلمان فدرال آلمان، تنها کسی است که تاکنون موفق شده با موافقت رهبران گروه تروریستی «دولت اسلامی» (داعش سابق) از شهرهای موصل در عراق و رقه در سوریه بازدید کند.
« ده روز با داعش از درون دولت اسلامی»، شرح سفر جسورانه یورگن تودنهوفر، روزنامه نگار آلمانی به همراه پسرش و یکی دیگر از دوستان وی به قلمرو داعش است.
وی در فصل های ده گانه کتاب، مقدمات و ماجراهای پیش از سفر، شرح عینی ده روز اقامت و نیز پایان سفرشان را به دقت، بازگو می کند.
در کتاب حاضر، او نخست به ریشه های داعش و شکل گیری آن می پردازد و به خاطر انتقادهای تند و تیزش از سیاست مداران غرب به ویژه جرج بوش و برشمردن برخی عوامل و آوردن امور واقعی دقیق، در باب اشتباه های غربی ها در عراق و افغانستان در شکل گیری داعش و طالبان و القاعده و نیز اشاره به پیشینه برخی اقدامات جنگ افروزانه در دنیای مسیحی، مقوله ای به نام تروریسم اسلامی را مطلقاً مردود و اعمال داعشی ها را کاملاً غیراسلامی می داند.
این کتاب در مدت کوتاهی در آلمان چندین بار به چاپ رسید و مردم از آن استقبال کردند و سپس به بسیاری از زبان ها ترجمه شد، ولی در رسانه های غربی تا می توانستند به آن تاختند یا در مورد آن سکوت اختیار کردند.
تودنهوفر به گواه این کتاب شناخت دقیقی از منطقه و نیز درک قابل توجهی از دین اسلام دارد، چنان که در جای جای کتاب به آیات قرآن استناد می کند و به کمک آن ها با داعشی ها به بحث و جدل خطرناک می پردازد.
این کتاب نثری روان و ژورنالیستی دارد، ولی عینیت گرایی و ثبت دقیق رویدادها، به حدی شگفت انگیز است که خواننده را میخکوب و گاه نفس را در سینه اش حبس می کند، چنان که خواننده به راحتی می تواند در روند رویدادها مشارکت کند.
تودنهوفر، قلمی توانا و اطلاعاتی وسیع از منطقه دارد. ازاین رو، کتابش مورد توجه محافل بی طرف قرار گرفته است.
همین آوازه انصاف او بود که داعش را بر آن داشت به او امان نامه سفر به قلمرو دولت خود بدهد و او به همراه کسی که بعداً مشخص می شود همان «جان جهادی» است(که اکتبر 2015 کشته شد)، به قلب حادثه بزند و نادانسته با قصاب معروف داعش در ویدئوهای سلاخی آنان، همراه باشد.
وی در بخشی از کتاب می نویسد: «داعش در عراق از طرف مردم بیشتر پذیرفته شده، ولی گویا در رقّه این طور نبود. اسد همچنان در مقایسه با داعش از حمایت بیشتری برخوردار است. به نظرم اگر همین حالا انتخابات برگزار شود، اسد در رقه پیروز خواهد شد».
اهمیت دیگر این کتاب جست وجوی نویسنده برای یافتن خانواده های جنگجویان داعشی در اروپا و به ویژه در آلمان است و نیز گفت وگو با آنان و سردرآوردن از پیشینه و چندوچون زندگی داعشی ها پیش از گرویدن شان به این گروه مخوف است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما