بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. اسلام (2)
 4. نظام رفتاری، احکام و اصول فقه اسلام (3-2)
 5. مبانی استنباط در حقوق اسلامی و حقوق موضوعه (دوره سه جلدی)
 • مبانی استنباط در حقوق اسلامی و حقوق موضوعه (دوره سه جلدی)

مبانی استنباط در حقوق اسلامی و حقوق موضوعه (دوره سه جلدی)

ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده : سعید رجحان

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 930

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 3791910003022
33,800 32,110 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب حاضر، تبیین کننده روش شناسی تحقیق در کلام و ارشادات الهی و آخرین پیامبر(ص) و جانشینان گرانقدر اوست. این کتاب با هدف توسعه مطالعات فقهی، به بررسی احکام عقلی، اجماعی اختصاص دارد. دستاورد کتاب حاضر، علاوه بر اینکه در پاره ای موارد ادبیات جدیدی ارائه می کند و اصطلاحات جدیدی برای نیازهای جدید وضع می نماید و نیز برای اولین بار به منظور روشمند نمودن عملیات جمع مواد قانونی و خارج نمودن آن از سلیقه های فردی، مباحث جمع مواد قانونی را عرضه می دارد و همچنین در کنار تبیین «قواعد منطقی» به طرح «قواعد فرامنطقی» برای ورود به سطح جدیدی از اندیشة حقوقی اقدام می کند، دو رویکرد جدید را تقدیم می دارد که استفاده صحیح از این دو نگرش، تحولی بنیادین را در تفکر فقهی ـ حقوقی به بار خواهد آورد:

الف. رویکرد سیستمی: که نتیجه آن توجه به تحقق اهداف قانونگذار (خروجی سیستم) و لزوم نظارت مداوم بر دستاوردهای نظام حقوقی از طریق طراحی یک «سیستم بازخوراند» و نیز طراحی یک «سیستم خودکنترلی و خودتنظیمی» و چهار مرحله ای شدن فرآیند استنباط می باشد.

ب. «رویکرد حق و تکلیف» که گامی اساسی برای درک و شناخت اهداف قانونگذار در استفاده از رویکرد سیستمی است. بر اساس این رویکرد، طرف روی سکه قوانین را، جعل حقوق تشکیل می دهد و لذا تکلیف به مثابه تضمینی برای استفاده و انتفاع صحیح از حقوق، وضع می گردد.

عنوان جلد اول، کلیات و مباحث الفاظ است. در این جلد مسائل مربوط به ادله لفظی و به ویژه متدولوژی استفاده از آنها مورد بحث قرار گرفته است، تا از این طریق امکان استفاده از دو منبع اصیل احکام الهی یعنی قرآن و سنت پیامبر . اهل بیت ایشان(علیهم السلام) فراهم گردد.

در جلد دوم پس از تبیین ادله غیرلفظی، یعنی احکام عقلی و اجمالی متدولوژی استفاده از آنها را مورد بحث قرار گرفته است.

جلد سوم کتاب مبانی استنباط احکام در حقوق اسلامی و حقوق موضوعه است که در مورد اقسام کشف حکم (مباحث حجت و اصول عملیه) بحث می نماید.
این جلد از دو پرده تشکیل شده است.
پرده اول با عنوان «مباحث اشراقیه» و پرده دوم با عنوان «مباحث تشریحیه». در پرده اول در مورد ضرورت بحث، تعریف حجت، حجج ذاتی، آثار حجت، حالات متصور بر استنباط حکم، و اقسام حکم به بحث و بررسی پرداخته شده است.
پرده دوم خود به سه بخش تقسیم می گردد.
بخش اول از پرده دوم با عنوان «مباحث قطع به حکم»، در مورد حجت قطع و آثار آن، قطع طریقی و موضوعی، علم تفصیلی و علم اجمالی، تجری، و ادله ای که در فقه نوعاً موجب حصول یقین می شوند بحث شده است.
بخش دوم از پرده دوم با عنوان «مباحث ظن به حکم»، در مورد ظواهر الفاظو خبر واحد بحث می نماید.
در بخش سوم از پرده دوم با عنوان «مباحث شک در حکم الهی» در مورد موارد ملاحظه حالت سابقه شک در حکم بحث می نماید. در این قسمت از کتاب در مورد مفاد اصل استصحاب، دلیل اعتبار اصل استصحاب در نظام حقوقی، و مباحث تکمیلی برای اصل استصحاب بحث می شود. قسمت دوم از بخش سوم پرده دوم در مورد موارد عدم ملاحظه حالت سابقه شک در حکم بحث می نماید. در این قسمت در مورد موارد شک در تکلیف و موارد شک در مکلف به بحث شده است.
در پایان کتاب ضمیمه ای در مورد مباحث تفصیلی مربوط به این جلد آمده است. این مباحث شامل: مباحث تفصیلی مربوط به مسئله حجت، و مباحث مربوط به احکام واقعی و ظاهری می باشد.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • سال نشر
  1389
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1389
 • شمارگان
  1500
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی
 • تعداد صفحات
  930
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  1069
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  دوشنبه 30 آذر 1394
 • شناسه
  37919
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط